"Świętość ma bardzo wiele postaci wśród ludzi"-ocenił w rozmowie z Telewizją Republika ks. Stanisław Małkowski, który był gościem programu "W punkt". 

Duchowny mówił o jutrzejszym dniu Wszystkich Świętych. Jak przypomniał kapłan, świętych jest znacznie więcej, niż ci, których znamy i czcimy. Natomiast ci znani święci ofiarowani są nam za wzorce. Ksiądz Małkowski zwrócił uwagę, że tak naprawdę każdy z nas może zostać świętym.

"My sami jeżeli wierzymy, jesteśmy powołani do światłości, mamy pewne wzory. Te wzory są bardzo różnorodne. Świętość ma bardzo wiele postaci wśród ludzi"-podkreślił gość Telewizji Republika. 

W tym kontekście kapłan przypomniał, kto został pierwszym świętym chrześcijańskim: był to łotr, który zmarł na krzyżu obok Pana Jezusa, dziś czczony jako Św. Dyzma lub "Dobry Łotr". 

"Wyznał wiarę w Jezusa Chrystusa i z pokorą ocenił samego siebie. Wyznał wiarę, kiedy tylko parę osób wierzyło w Chrystusa"-podkreślił ks. Stanisław Małkowski. 

Duchowny zwrócił uwagę na dużą różnorodność wśród życiorysów naszych niebiańskich patronów. Wśród świętych znalazło się miejsce zarówno dla tych, którzy w życiu nie popełnili ciężkiego grzechu i wyróżniali się gorliwą i szczerą wiarą i miłością do Chrystusa, jak i tych, którzy "w ciężkich grzechach i się nawrócili i wytrwali w tej wierze w Boga".

"Nie do nas należy wiedzieć, kto cierpi w czyśćcu, chyba że niektórym dusze czyśćcowe się pokazywały, prosiły o modlitwę"-zauważył przy tym gość Telewizji Republika. 

Ksiądz Stanisław Małkowski zwrócił uwagę, że Bóg jest miłosierny i to do tego stopnia, że Jego miłosierdzie "przewyższa sprawiedliwość". Jest jednak pewien warunek. 

"Bóg jest miłosierny i pewną sprawiedliwość gotów jest ograniczyć, jeżeli ktoś się na dar miłosierdzia Bożego otworzy. Osąd całościowo sprawiedliwy mógłby być bardzo surowy dla niektórych ludzi"-podkreślił kapłan.

yenn/Telewizja Republika, Fronda.pl