31.08.19, 11:15

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Kardynał Dziwisz nie powinien wypowiadać się nt. lustracji

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski skrytykował kard. Stanisława Dziwisza. "Kto jak kto, ale kard. Stanisław Dziwisz nie powinien wypowiadać się w sprawie lustracji" - napisał.

Kilka dni temu w mediach pojawił się list byłego krakowskiego metropolity skierowany do rodzeństwa ks. Józefa Tischnera. Poszło o wpis, jaki w czerwcu zamieścił w mediach społecznościowych historyk, prof. Sławomir Cenckiewicz. Zwrócił uwagę, że ks. Tischner był zarejestrowany jako kontakt SB. Kard. Dziwisz napisał, że we współpracę ks. Tischnera nigdy nie uwierzy, a prof. Cenckiewicza uznał za przykład opisywanego przez autora "Etyki Solidarności" homo sovieticusa.

CZYTAJ TUTAJ - KARD. DZIWISZ ATAKUJE PROF. CENCKIEWICZA

W ocenie ks. Tadeusza Isakowicz-Zaleskiego kard. Dziwisz jest jednak osatnią osobą, która powinna wypowiadać się na temat lustracji.

"Kto jak kto, ale kard. Stanisław Dziwisz nie powinien wypowiadać się w sprawie lustracji. Jako metropolita krakowski w latach 2005 – 2016 blokował bowiem proces ujawniania dokumentów Służby Bezpieczeństwa, zwłaszcza tych akt, które dotyczyły Krakowa i Watykanu" - napisał kapłan na swojej stronie internetowej, isakowicz.pl.

"Co było powodem tej blokady? Nie tyle strach przed ujawnieniem samych kontaktów z komunistyczną bezpieką, co strach przed ujawnieniem powodów tej współpracy. A powodami była nie tylko chęć zrobienia szybkiej kariery, ale i sprawy obyczajowe, w tym zwłaszcza na tle homoseksualnym. Te ostatnie dotyczyły wielu przyjaciół i współpracowników Kardynała np. duchowni oznaczeni pseudonimami „Junak” i „Rektor”. Szczególnie pierwszy z nich, choć jego działalność agenturalna była żadna, to po wyjeździe do Rzymu, gdzie błyskawicznie awansował, deprawacji młodych mężczyzn nigdy nie zaniechał" - wskazał dalej.
"W tej kwestii ks. kard. Stanisław Dziwisz, co piszę z przykrością, dobre samopoczucie swoich kolegów przedłożył ponad dobro powierzonej mu owczarni. W całkiem innym miejscu byłaby dzisiaj tak archidiecezja krakowska, jak i Kościół w Polsce, gdyby w 2005 roku rozpoczął się proces prawdziwego samooczyszczenia. A tak w sprawach skandali obyczajowych jest gorzej niż kilkanaście lat temuu" - napisał ostro kapłan.

"Co do ks. prof. Józefa Tischnera, to wspólnie z red. Wojciechem Bonowiczem (wprowadzenie ks. prof. Józef Marecki, Ewa Zając i dr. hab. Filip Musiał) pisałem o tym duchownym w książce „Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej”. Jak na ironię, to właśnie tę książkę, która przedstawia zmarłego księdza profesora w pozytywnym świetle, Kardynał zwalczał nadzwyczaj zajadle. O czym to świadczy?" - zapytał.

"W tym kontekście czepianie się prof. Sławomira Cenckiewicza jest po prostu niepoważne. Sprawę trzeba bowiem wyjaśnić do końca, a nie ją „zaczarowywać”" - zakończył ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

bsw/isakowicz.pl

Komentarze

poPO=dno szamba2019.09.1 20:55
Papciowy spaślak dziwisz mieszkaniec intratnej kamienicy w Krakowie najlepiej zrobiłby gdyby zaknął swój spasiony PYSK! dla dobra wiary katolickiej i Ojczyzny, jeśli wie co to jest spasieniec!!!
Jack Em2019.09.1 7:47
Bóg zapłać ks. Tadeuszu , rozświetla ksiądz ciemności diabła - Kretyna.
J2019.08.31 21:48
Dlaczego ten ksiadz nie jest jeszcze biskupem?
andrzejhahn32019.08.31 18:38
SRAM NA ZBRODNICZY kosciol katolicki
Palindrom2019.08.31 19:27
Fekalianin z Warszawki? Ciekawe jak będziesz się sraniem wychwalał, jak przyjdzie ci starć do woreczka?
Ksiądz2019.08.31 17:49
Ogólnie JP2 i całe jego otoczenie, to mocno szemrane towarzystwo
Magdalena2019.08.31 17:14
DZIEKUJEMY KS. ISKOWICZOWI ZA WYPOWIEDZ W NASZYM IMIENIU!
Beno2019.08.31 18:48
A co ty wiesz o ks. Tischnerze? Był nie tylko wybitnym filozofem, ale był góralem i wspaniałym duszpasterzem studentów i młodzieży, a także wielkim patriotą. To on wymyślił stwierdzenie "homo-sovjetikus". Wiadomo, że na takich szukano haków, aby ich zniszczyć. Ks. T. Isakiewicz karierowicz nie dorasta mu do pięt i to pod każdym względem.
stahu2019.08.31 20:13
Nie pluj prostaku na prawych ludzi ! ks Zaleski nie był zarejestrowany nawet przypadkowo przez pomyłke jak ......Tischner ! Nie szlajał się jak ,,góral ,, z czerwonymi . ,,Karierowicz,, - czyja to narracja bo ciągle się powtarza? ...z tej samej stajni jesteś?
Beno2019.08.31 21:39
Prostak to ty jesteś. Znałeś Tischnera? Bo ja tak. Isakiewicz chciał wypłynąć zaangażowany w politykę za czasów PRL-u. A w kościele to męda, która tylko mąci i szuka sensacji. Czy te wszystkie swoje oskarżenia potwierdził choćby jednam dowodem? Lubię Gadowskiego, bo przynajmniej podaje fakty i dowody. A ten co? Oprócz jadu oszczerstw nic? Tischner ma ogromne zasługi, a ponadto już Rzymianie mówili, o zmarłych, którzy się nie mogą bronić nie mówi się źle. Isakiewicz nawet tej zasady nie stosuje w swoim życiu. Dlaczego Isakiewicz nie brał się za bp. Zycińskiego, choć ten faktycznie był zarejsterowany jako "Filozof". Isakiewicz obstawiony aktorami i aktorkami w fundacji? Cybermensch szukający poklasku.
bogdanus2019.08.31 17:04
JPII wstydziłby się za kard. Dziwisza, to co on gada.
stahu2019.08.31 19:43
Handluje relikwiamiw Kraku ... ciekawe czy paluchy obcęgami obcięli JP2? masakra..
anonim2019.09.1 10:04
JPII był tak samo bezwstydny.
Jony2019.08.31 15:34
Ksiądz Isakowicz - Zalewski to dla mnie kapłan niezłomny. Pamiętam go z Barki w Krakowie za komuny. Niezłomny , odważny wspierający Solidarność walczący o dobre relacje Polski z Ukrainą. Ksiądz Tischner, którego papież Jan Paweł II , chciał mianować Prymasem Polski , był agentem SB. O kardynale z PO Dziwiszu wypowiadał się nie będę . Dobrze ,że są odważni księża , tacy jak ksiądz Tadeusz, nie bojący się prawdy.
Stanislaw2019.08.31 15:36
A tu wypada mi powtórzyć swoje dawne pytanie: Czy szanowny Oskarżyciel podszedł do oskarżonego, żeby go "upomnieć w cztery oczy"? Czy kolejno uczynił to może „wobec świadków”? Czy próbował "donieść Kościołowi" (lub także, jeśli trzeba, prokuraturze), zanim zdecydował się publicznie zniesławiać w mediach i to zarazem wielu, szerząc powszechną nieufność do duchownych i w ogóle do Kościoła? Jeśli nie, to uznam szanownego Oskarżyciela tylko za antykościelnego bezbożnika wojującego i łotra, liczącego tylko na poklask medialnej gawiedzi! Czemu nic się nie liczy się z prawem Chrystusa i Ewangelii?
johny2019.09.1 18:05
Przyjacielu Stanisławie, wydaje się ,że za wszelka cenę - cenę prawdy, wszystko chcesz zamieść pod dywan i relatywizujesz jak michnikowski agent z GW... Jedynie prawda choćby najgorsza jest w stanie nas oczyścić. Dla Ciebie białe to szare, coś z Tobą nie tak, daltonista albo coś, jeśli Jesteś osobą duchowna, to mi Ciebie żal... pozdrawiam
Michał Pasierb 2019.08.31 15:16
Trzeba się raczej bać BOGA niż ludzi....Bardzo cenię ks. T.Isakowicza -Zalewskiego. "Iluż mamy w naszym biednym Kościele typów "czci głodnych i " w zasługi nienasyconych"- słowa innego mądrego kapłana ks.prof Roberta Skrzypczaka z ostatniego numeru Gościa Niedzielnego -str.13. Polecam zresztą cały numer;ciekawa lektura.
Stanislaw2019.08.31 15:40
Mam tu inne zdanie. bowiem wypada mi powtórzyć swoje dawne pytanie: Czy szanowny Oskarżyciel podszedł do oskarżonego, żeby go "upomnieć w cztery oczy"? Czy kolejno uczynił to może „wobec świadków”? Czy próbował "donieść Kościołowi" (lub także, jeśli trzeba, prokuraturze), zanim zdecydował się publicznie zniesławiać w mediach i to zarazem wielu, szerząc powszechną nieufność do duchownych i w ogóle do Kościoła? Jeśli nie, to uznam szanownego Oskarżyciela tylko za antykościelnego bezbożnika wojującego i łotra, liczącego tylko na poklask medialnej gawiedzi! Czemu nic się nie liczy się z prawem Chrystusa i Ewangelii?
Michał Pasierb 2019.08.31 15:58
Wolno Księdzu mieć inne zdanie.Ale wpis do mnie jest bezcelowy. Proszę poszukać sobie na fb ks.Tadeusza czy ks.Profesora i pisać te komentarze wprost do nich. Wszystko inne to dla mnie hipokryzja zalatująca brakiem odwagi. Pozdrawiam Księdza życząc błogosławionej niedzieli.
johny2019.09.1 18:20
No nie, Stanisławie chyba Masz coś na sumieniu i Się prawdy boisz, cos z Toba jest nie tak, bo taka relatywizacja to jednoznacznie postawa antykościelna, kim ty jesteś, że się "dziwisz" prawdzie i nią chcesz manipulować? Bezbożnikiem pewnie Ty jesteś i chcesz przed prawda uciec! Poczytaj trochę o ks. Isakowiczu i zapoznaj sie z Jego działalnością i książkami, potem Postaraj się zrozumieć jego postawę a nie powtarzaj jak mantrę, że jest karierowiczem i antykościelnmym bezbożnikiem, bo nie wiesz co mówisz ...... już nie pozdrawiam...
ja2019.08.31 14:18
kard. Dziwisz bardzo złą robotę robi w polskim kościele. Pomódlmy się za niego , aby pomyślał o swojej śmierci, aby się nawrócił, o ile jest jeszcze wierzący w Boga i Chrystusa.
ja2019.08.31 14:15
dzielnicowy żyd ujada z wściekłością, z mordy piana mu leci...
reline2019.08.31 14:13
Oczekuję, że ks.Isakowicz -Zalewski powie więcej, czyli wyjaśni do końca co wie o homoseksualistach w otoczeniu kard.Dziwisza i o nim samym. Czas skończyć z ukrywaniem prawdy, choćby najboleśniejszej. I tak już każdy, kto trochę kojarzy fakty, domyśla się, że ktoś musiał blokować dostęp informacji do Jana Pawła II o przestępstwach homoseksualnych w Kosciele. Jeśli Kościół w Polsce się nie oczyści, to będzie tak samo jak w Irlandii. Jeśli homoseksualiści nadal zajmują wysokie stanowiska w hierarchii, to czas by w końcu odeszli. Im dłużej będą trzymać się stołków, tym gorzej i dla nich i dla wiernych.
Stanislaw2019.08.31 15:44
Nie, nie c zas ujawniać, tylko czas upominać według prawa publicznego oraz Ewangelii. Nie zaczynać od mediów, zniesławiania i siania podejrzeń do każdego z kilkudziesięciu tysięcy duchownych! To grzech śmiertleny!
Maciek Arczyński2019.08.31 13:46
Ponieważ ktoś zaczyna podszywać się pode mnie. Pod innym frondowym artykułem. Przestaję pisać i brać odpowiedzialność za wpisy. Szambo rozlało się bardziej niż oczekiwano.
Maciek Arczyński2019.08.31 13:47
Tu też jak widzę. Można sprawdzić IP
Maciej2019.08.31 13:19
Brawo !!! Brawo !!! Brawo !!!! -
Stanislaw2019.08.31 15:45
Hanba, hanba, hańba!. bowiem wypada mi powtórzyć swoje dawne pytanie: Czy szanowny Oskarżyciel podszedł do oskarżonego, żeby go "upomnieć w cztery oczy"? Czy kolejno uczynił to może „wobec świadków”? Czy próbował "donieść Kościołowi" (lub także, jeśli trzeba, prokuraturze), zanim zdecydował się publicznie zniesławiać w mediach i to zarazem wielu, szerząc powszechną nieufność do duchownych i w ogóle do Kościoła? Jeśli nie, to uznam szanownego Oskarżyciela tylko za antykościelnego bezbożnika wojującego i łotra, liczącego tylko na poklask medialnej gawiedzi! Czemu nic się nie liczy się z prawem Chrystusa i Ewangelii?
Contral2019.08.31 13:04
Słusznie! Kto że ktoś był zarejestrowany nie oznacza zaraz, że współpracował z SB. Niektórzy zarejestrowani byli wyjątkowo marnymi współpracownikami.
Edward2019.08.31 22:07
Może marnymi ale byli !
Foster2019.08.31 13:03
Czy zwykły ksiądz może krytykować biskupa ?
Mejer2019.08.31 13:35
a czy biskup to Bóg?
Romanowski2019.08.31 18:16
Może. Jeśli w czymkolwiek uchybia nauce Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego kościoła, to powinien.
duchowny krakowski2019.09.1 8:47
św. Piotr Damian ur. W 1007 r. doktor Kościoła skrytykował w surowym liście samego papieża, choć swe miasto Rawennę skłonił do posłuszeństwa papieżowi i współpracował z papieżem.
diecezjanin zaniepokojony2019.08.31 12:43
Trzeba zbadać dogłębność wpływów na Kościoła SB, masonerii, homolobby
Stanislaw2019.08.31 12:47
Państwo nie ma systemu prawnego i możliwości karania?
Stanislaw2019.08.31 12:31
A ja powtórzę swoje dawne pytanie: Czy szanowny Oskarżyciel podszedł do oskarżonego, żeby go "upomnieć w cztery oczy"? Czy uczynił to może wobec świadków? Czy próbował "donieść Kościołowi" (lub także prokuraturze), zanim zdecydował się publicznie zniesławiać i to zarazem wielu, szerząc powszechną nieufność do duchownych? Jeśli nie, to uznam szanownego oskarżyciela tylko za antykościelnego wojującego bezbożnika!
Stanislaw2019.08.31 15:34
Widzę, że wszyscy tu są za zniesławianiem ludzi, zwłaszcza osób kościelnych. Boże, gdzie podziały się wasze chrześcijanskie sumienia? Wszyscy są za gorszeniem społeczeństwa!I Biada światu dla zgorszenia!!
Reytan2019.08.31 18:00
Stanislaw jestes komuszym prowokatorem,i to bardzo glupim.
Michał Pasierb 2019.08.31 23:46
Nieprawda.Ks.Stanisław Pietrzak to starszy kapłan ,z pewnością na emeryturze,wnioskując po jego stałej obecność tu na Frondzie...Więc wypadałoby przeprosić za takie insynuacje.Czyż nie tak??.
stahu2019.08.31 19:39
stasiek ... skoro prawi księża mówią że to bagno - to znaczy żeś głupiec chcący dać za nich się zabić . Głupiec broniący naiwnie złych ludzi - taki sam jak do niedawna ja , Stasiek - po owocach ...po owocach ! To są Nieme Psy- Jeremiasza nie broniące już Chrystusa !!! Niech będą przeklęci
Romanowski2019.08.31 18:08
Ks. T I - Z, czyni napomnienia już co najmniej 30 lat. Szkoda, że tego nie zauważasz,
Beno2019.08.31 18:42
Napomnienia? Publiczna krytyka i często oszczerstwa. To następny cybermensch, szukający poklasku i hałasu wokół siebie. to nie tędy droga. Więcej pokory i skromności.
Stanislaw2019.08.31 18:53
Pluje publicznie na wszystkich, bo zarazem sieje podejrzenia przeciw seminariom duchownym, uogólnia ataki na księży, zniesławia nieosądzonych.. Po prostu postępuje jak wojujący ateista antykościelny.. Mam już dużo życia. Kiedyś stałem, jako malec, przed lufami niemieckich karabinów; dwukrotnie przed rewolwerami bolszewików polskich, jeden raz bandyci, chyba sieroty po SB, przyłożyli mi nóż do szyi..., ale teraz uważam to za pestkę, wobec tej nagonki na duchownych i perspektywy zniszczenia Kościoła językiem, piórem lum może działalnością takich jak Zaleski! Mając instrukcję od Jezusa, jak należy postępować wobec grzesznych, oni wolą niszczyć moją wiarę i Kościół! Językiem zabija się podobnie jak nożem i jeszcze bardziej! Hańba!
Beno2019.08.31 18:39
Stanisław całkowicie się z tobą zgadzam, ale ludziom jest lepiej krytykować i niszczyć, niż budować. Co ten Isakiewicz dobrego dla kościoła zrobił? Nic.
johny2019.09.1 17:57
OOOO.... kolego Beno, Jesteś albo relitywizującym prawdę sługą ciemności tak jak Stanisław i nie macie najm,niejszego pojęcia co ten "wyklęty" przez własny zhierarchiwizowany kościół, ksiądz Tadeusz dla tegoż kościoła zrobił.. nie znasz jego dzieła bo wydaje sie, że jesteś tylko prostym ignorantem .....
violencja2019.09.1 19:07
Księże Stanisławie , ma ksiądz rację , tak powinno wyglądać wyjaśnianie sobie. Kocham mój Kościół.Wiem , że teraz prawie tonie/papież Benedykt tak mówił/, ale bramy piekielne go nie przemogą i tego się trzymam , chociaż nie wszystko rozumiem.
ZerrO2019.08.31 12:17
"krytyka prawdę mówi, względów się wyrzeka, czci urząd, wielbi króla lecz sądzi człowieka"
Stanislaw2019.08.31 15:50
Mam tu inne zdanie. Krytyce nie wolno oczerniać i siać nieufności wobec dziesiątków tysięcy niewsinnych duchownych i zakonników! Wypada mi powtórzyć swoje dawne pytanie: Czy szanowny Oskarżyciel podszedł do oskarżonego, żeby go "upomnieć w cztery oczy"? Czy kolejno uczynił to może „wobec świadków”? Czy próbował "donieść Kościołowi" (lub także, jeśli trzeba, prokuraturze), zanim zdecydował się publicznie zniesławiać w mediach i to zarazem wielu, szerząc powszechną nieufność do duchownych i w ogóle do Kościoła? Jeśli nie, to uznam szanownego Oskarżyciela tylko za antykościelnego bezbożnika wojującego i łotra, liczącego tylko na poklask medialnej gawiedzi! Czemu nic się nie liczy się z prawem Chrystusa i Ewangelii?
Palindrom2019.08.31 19:22
Piękny komentarz, wręcz klasyka. Jak bym czytał Gejzetę Michnika…
anonim2019.08.31 12:13
Dziekuje Autorowi za odwage i bezkompromisowość. Komentarz ks. Tadeusza Isakowicza Zalewskiego jak zwykle w punkt. O tej diecezji ksiadz wie zapewne najwiecej...Zgadzam się w 100 procentach z ocena kardynała Dziwisza. Ciekawe te powody, przez które najbliższa osoba Jana Pawła II boi się lustracji.
Stanislaw2019.08.31 12:42
Przypomnę, prawo imiennie wylicza państwowe funkcje, które podlegają prawu o lustracji. Nie wiesz o tym? Lustracje osób kościelnych (duchownych czy świeckich) to sprawa oczywiście Kościoła.
Maciek Arczyński 2019.08.31 11:57
Kościół jest przesiąknięty konfidentami,pedofilami czy homoseksualistami! dlatego duchowni nigdy się z tego nie rozliczą!
Stanislaw2019.08.31 12:46
A kto pozbawił pracy i obowiązków prokuraturę i wymiar sprawiedliwości? Im płacą za inkwizycję i karanie!
katolik2019.08.31 11:26
Powinno się rozliczyć klechów bo mają wpływ na politykę i gospodarkę! Ale większość koloratkowych komunistycznych kapusiów to teraz biskupi! a ci jak wiadomo krzywdy sobie zrobić nie dadzą! to samo dotyczy pedofilii wśród duchownych!
dzielnicowy 2019.08.31 12:33
Znowu mnie naszprycowali ci z P el. O więc tak mi się pie,,,,,,,,,, oli, jak wyżej, za co przepraszam wszystkich
Stanislaw2019.08.31 12:43
A co, prokuratura już zwolniona z pracy?
Jan2019.08.31 13:52
Teraz przechodzimy na rozliczanie pedofili muzyków, artystów itp jak Sadowski. Zobaczymy kto go krył :))
Stanislaw2019.08.31 15:48
Oszczerco! Czyli kilkadziesiąt tysięcy duchownych, a większośc to kapusie i pedcofile! Tak??? Człowieku, skąd w Tobie tyle diabelstwa!