30.08.19, 11:00Kard. S. Dziwisz, fot. Jarosław Kruk/Wikipedia

Kard. Stanisław Dziwisz ostro atakuje prof. Cenckiewicza

Kardynał Stanisław Dziwisz wziął w obronę ks. Józefa Tischnera. Chodzi o głośny nie tak dawno wpis prof. Sławomira Cenckiewicza, w którym podał on do wiadomości fakt zarejestrowania ks. Tischnera przez SB jako kontaktu operacyjnego i konstulanta Departamentu IV MSW.

"Ubolewam nad tym, że wpis taki w ogóle miał miejsce. Komunikat zamieszczony przez dr. hab. S. Cenckiewicza niczego nie dowiódł, tego zwłaszcza, aby istniał cień jakichkolwiek dowodów na to, że ks. prof. Józef Tischner kiedykolwiek był agentem SB" - napisał kard. Dziwisz w liście adresowanym do rodzeństwa ks. Józefa Tischnera.

"Szkoda, jaką ten wpis wywołał w rodzinie ks. prof. Tischnera, jest nie do oszacowania, gdyż wywołuje poczucie goryczy i krzywdy oraz stanowi niesprawiedliwą zapłatę za to, czego ten najwyższej klasy humanista dokonał" - dodał kardynał.

"Ten nieodpowiedzialny wpis próbuje podważyć niekwestionowane dokonania naukowe jednego z wybitnych intelektualistów w wymiarze uniwersalnym, działa na szkodę Kościoła i co więcej wywołuje u odbiorców tej informacji, niemających rozeznania w sprawach lustracyjnych, błędne przekonanie, że już sam wpis zdziałany ręką nieznanego funkcjonariusza SB sam w sobie stanowi dowód na taką współpracę, która nigdy nie miała miejsca" - skazał dalej.

Kardynał zasugerował następnie, że prof. Cenckiewicz zachował się niczym "homo sovieticus":

"Jak bardzo przenikliwym myślicielem był autor klasycznych opracowań „W krainie schorowanej wyobraźni” i „Wedle wartości”, proroczo przewidując, jak bardzo trudne będzie wyjście z epoki komunizmu, który pozostawił po sobie spadek mentalny określany mianem „homo sovieticus”. Wpis na Twitterze z 3 czerwca br. dowodzi tylko, jak bardzo spełniło się proroctwo tego wielkiego myśliciela" - stwierdził hierarcha.

Rodzeństwo ks. Tischnera oskarżyło z kolei prof. Cenckiewicza o oczernanie zmarłego, pisząc, że jako specjalista od lustracji powinien wiedzieć, iż fakt rejestracji ks. Tischnera przez SB nie dowodzi bynajmniej, że rzeczywiście on ze służbą współpracował.

bsw/wiez.com.pl, fronda.pl

Komentarze

ryszard walaugo2019.08.31 12:23
jeszcze się rodaku zdziwisz - ile w czerni jest czerwieni - czemu broni klechy Dziwisz - czemu ten się prawdzie pieni - pełno było towarzyszy - co służyli w koloratkach - jeszcze o nich świat usłyszy - a to prawda jest nie rzadka
ryszard walaugo2019.08.31 12:15
zawsze koleżanko i kolego swój broni swojego
Polak2019.08.31 11:54
Czas na lustrację, bo tej wciąż w naszym Kościele nie było i wielu agentów może iść nadal na pasku SBków. Granicą niewerbowania jest rocznik 1972, od którego już nie mogli werbować. Czy szantażowani za niecne czyny agenci wysoko w hierarchii to rzecz pożądana? Czy oni nie wprowadzili różnych niegodnych osobników? Zło trzeba uciąć. Tylko,czy ktoś ma odwagę?
Rom-ld2019.08.31 10:48
Ks. dr Tischner wykonywał wyjątkowo perfidne zadanie w polskim Kościele po II Soborze Watykańskim - likwidował filozofię tomistyczną w seminariach duchownych, rozpoczął to od głośnego artykułu "Dlaczego nie jestem tomistą " opublikowanego w modernistycznym miesięczniku "Znak" pod koniec lat 60 tych. Tischner uprawiał filozofię fenomenologiczną wywodzącej się z filozofii Kanta, będącego pokłosiem "reformy" Lutra w Kościele. Skutkiem likwidacji nauki filozofii tomistycznej w seminariach jest niski poziom wykształcenia obecnych absolwentów seminariów, czyli księży. Zastąpiła ją fenomenologia którą preferował Tischner. Obecni księża pozbawieni są podstaw solidnego myślenia jaką dawała filozofia klasyczna do której zaliczany jest tomizm. Oznacza to, że obecny ksiądz nie dysponuje narzędziami solidnego myślenia, bo seminaria nie wyposażają go w nie. W rezultacie obniżony jest poziom myśli teologicznej, poziom ewangelizacji wiernych. Prawdziwy przekaz ewangeliczny próbuje się zastąpić heppenigami w stylu arcyb. Rysia, a katoliccy księża zaczęli mówić w stylu pastorów protestanckich, wielkie dziedzictwo Kościoła Katolickiego leży zamknięte w skrzyniach milczenia. Do tego przyczyniła się działalność ks. dr Tischnera. Ks. kard. Dziwisz wie kogo broni ?
Weteran Prawdziwy2019.08.31 10:45
Do czarnazaraza.-----Jak tak można nienawidzić swojej MATKI, która dała życie. Przecież ten SYNUŚ ogłosił całemu światu, że jego MAMUSIA miała PRZYGODĘ (a może PRZYGODY) w efekcie której "ZASZŁA". Zaraz wszyscy ocenią jej prowadzenie negatywnie, pomyślą ze Jego mamusia była czymś w rodzaju "POGOTOWIA SEKSUALNEGO". Tak skrzywdzić MAMUSIE to może tylko WIELKI DRAŃ. Zamiast przytulić mamusie i podziękować za życie, to DRAŃ PODZIĘKOWAŁ. Mam tak prawo mówić, choćby z tego powodu, że mam kolegę z pracy, który urodził się w OBOZIE KONCENTRACYJNYM z WIELKIEJ MIŁOŚCI do poległego więźnia i dzięki wielkiej miłości do syna uchroniła Go przed włożeniem główki do wiaderka pełnego wody. Syn do Jej ostatnich dni był Jej niezmiernie WDZIĘCZNY za Życie które Mu dała. Tak postępuje wobec swojej MAMUSI kochający SYN, a nie tak jak ten DRAŃ.
anonim2019.08.31 10:24
Dawaj, Cenckiewicz, pora dobrać się klerowi do skóry, a nie tylko jednej stronie jak dotychczas robiłeś. Jak jesteś historykiem z prawdziwego zdarzenia (w co można wątpić) to wyjaśniaj współpracę kleru z czerwonymi, a nie tylko z czerwonymi oni współpracowali z naziolami również ludzie kościoła się dogadywali i mają niejedno co ich obciąża, ale o tym jak dotąd milczałeś historyku jak zaklęty
Foster2019.08.31 9:02
Dwóch profesorów a taka różnica.
Halina2019.08.31 8:01
To zadziwiające, że wziął w obronę Tischnera i zaatakował Cenckiewicza. Różne rzeczy czyta się o Dziwiszu. No i samo to, że po powrocie do Polski atakował wspaniałego księdza Tadeusza Isakowicza Zaleskiego, zabraniał mu wydania książki "Księża wobec bezpieki" itd.
Pokręć2019.08.31 7:54
Ale o ssso chozzzi? Przecież nie jest napisane, że Cenckiewicz powiedział, że "współpracował", tylko, że taki wpis w rejestrze jest. To fakt. Nie dowodzi on żadnej współpracy. Mógł sobie esbek incognito pogadać o pogodzie i wpisać w papiery "nowe źródło informacji", żeby dostać premię. Czemu nie?
stahu2019.08.31 10:33
Może jakaś wdowa ma gdzie w szafie zakurzone kwity ?
Przemek2019.08.31 6:21
https://www.youtube.com/watch?v=POCGl23sv6M Stanisław Krajski o ks. Józefie Tischnerze: Wywołał lawinę, która zniszczyła polski Kościół
poPO=dno szamba2019.08.30 22:17
żeby sie za chwile nie okazalo że Papciowy to tez TW bo to dziwna postac!!!
Lolek Kremówka2019.08.30 21:42
Ten Cenckiewicz nie z mojej bajki.
KATON STARSZY2019.08.30 20:57
Uderz w stół a nożyce się odezwą.Hierarchowie zawyjątkiem 2-3biskupów są za PO ponieważ boją się prawdy.
ja2019.08.30 20:50
Kard. Dziwisz okazuje się komuchem i umoczonym . Przecież to on sabotował JP II na Watykanie, pap. Benedykt musiał go przenieść bo nie było innej możliwości
aldek2019.08.30 20:17
Dr.Hab. Cenckiewicz napisał tylko o fakcie rejestracji, twierdzenia kardynała to klasyczna nadinterpretacja. Jedyne co jest problemem a sprawie, to to, że zmarły już ksiądz nie może się do tego ustosunkować. Jeśli nie ma żadnych dowodów na współpracę, to nie ma problemu, jeśli są o to twarde, to żadne zasługi nie mają tu znaczenia i wywód kardynała to raczej wywód "homo sovieticusa".
Bardzo Dziwna reakcja2019.08.30 20:12
Ale wizerunku Matki Boskiej to nie bronił publicznie jak była profanacja tylko od razu reakcja jak coś wyciągnęli z kartoteki SB...Czyżby też miał coś za uszami??? Przecież mówili, że w bliskim otoczeniu JPII było 4 kapusiów SB. Widać kto się boi żeby na niego też coś nie ujawnili.
KOnsultant2019.08.30 19:43
Prawda was wyzwoli ...
Renata2019.08.30 18:55
Do bardzo trudnego wyjścia z epoki komunizmu przyczynili się właśnie hierarchowie KK, i nie trudno domyśleć się dlaczego. Ksiądz kardynał też się przyczyniał, zaproszenie Kwaśniewskich do papamobile na lotnisku, komu było potrzebne?
XXX2019.08.30 18:44
Przecież kardynał Dziwisz ma mentalność generała Kiszczaka. Wykradł z Watykanu prywatne notatki Papieża Jana Pawła II, które Ten polecił, nie będąc jeszcze świętym, zniszczyć. Po kilku latach wydał książkę na temat tych zapisków. Ja tej książki nie kupiłem. Jedną z pierwszych decyzji papieża Benedykta XVI był kop w dupę z Watykanu i nominacja na kardynała w Krakowie. Teraz na kardynalskiej emeryturze zamiast odmawiać "zdrowaśki" za swoje niebyt chwalebne życie , wygłasza opinie na temat bieżącego życia politycznego Polski. Do modlitwy Kardynale!
JPIII2019.08.30 17:35
Niech ta dziwiszy hooj opisze jak to było z wojtyłą. Czy dogadzał wojtyle w d..oopie czy w ryju. A jak wojtyła dogadzał sobie? Jak zwieracze u niego pracowały?
lkjhgfd2019.08.30 16:55
Dlaczego JPII nie zrobił Tischnera biskupem - wszyscy z Krakowa zostawali a on nie. Na pewno nie miało to nic wspólnego z tym o czym mówi Cenckiewicz, prawda Eminencjo?
Olga2019.08.30 16:43
Kościół to dobro ale duchowni to ludzie
bogdanus2019.08.30 16:22
JPII wstydziłby się za kard. Dziwisza.
Nemo2019.08.30 19:11
Od dawna mam takie wrażenie
AB2019.08.30 16:08
Niestety, jako homo sovieticus zachowuje się kardynał Dziwisz. Po cichu od dawna mówiono o kontaktach Tischnera, jeszcze za jego życia. I o tym jeszcze, że bardziej jest on filozofem niż kapłanem. Przykro, że kardynał Dziwisz popiera zakłamanie. Można niestety przypuszczać, że wiele jest podobnych "kwiatków" w hierarchii kościelnej, skoro Dziwisz tak po sowiecku reaguje na prawdę.Przecież właśnie ukrywanie prawdy to cecha sowiecka. Inwektywy w stosunku do prof. Cenckiewicza są zupełnie nie na miejscu, a homo sovieticus w stosunku do niego to kuriozum!!! Wydaje mi się bardziej zasłużony niż prof. Tischner, ponieważ dzięki niemu pokonujemy straszne zakłamanie.Ma to znaczenie dla całego narodu, podczas, gdy prof. Tischner pisał jedynie dla niewielkiego środowiska. Ciekawe, co jeszcze biskupi ukrywają. Bardzo przykra historia. Mam nadzieję, że to demencja.
Durczykiewicz2019.08.30 15:51
Myślę, że należy dążyć do prawdy Księże Kardynale. JPII mówił że dla niego najważniejsze słowa z Biblii to :poznacie prawdę a prawda was wyzwoli. Dążmy do prawdy za wszelką cenę.
Mejer2019.08.30 15:33
Szanowny kardynale... 1) wpis raczej świadczy o tym żę bardziej móg współpracować niż nie, a na pewno nie można powiedzieć żę "na pewno nie współpracował" 2) na pewno błedne jet ksiedza kardynała stwierdzenie że: "współpraca nigdy nie miała miejsca" co wynika z pkt 1.
redmine2019.08.30 15:25
Ten Cenckiewicz to chyba problem z wacławem ma..wszędzie byli SB-cy i donosiciele. Szkoda ,że nie poszpera ile afer pedofilskich w KK , zostało zatuszowanych za czasów JP2.
andrzejhahn32019.08.30 15:23
dziwisz ty nierobie,pasozycie spoleczny i gnoju koscielny kiedy wreszcie zamkniesz ryj
MAlwina2019.08.30 15:11
Ależ ten fakt o ks . Tishnerze był znany od dawna. KArdynał Dziwisz dopiero się obudził?
gryf2019.08.30 15:00
Duchowieństwo, łącznie z tym najwyższego szczebla powinno być zlustrowane w pierwszej kolejności lub nawet poza kolejnością. Za dużo świętych krów się namnożyło. Nic nie może stanowić parasola ochraniającego przed prawdą. W KK to jest jeszcze ważniejsze, niż poza Nim. I nie bójcie się, prawdziwi wierni nie opuszczą Kościoła. Powinni Go natomiast opuścić sprzedajni Judasze, którym miłe były marne srebrniki i którzy kryli i przenosili z parafii na parafię np. pedofili w sutannach.
Beno2019.08.30 14:57
Odbierając chociażby dowód osobisty składałem własnoręczny podpis. Aby otrzymać paszport na wyjazd za granicą trzeba było z urzędnikiem przeprowadzić rozmową i odpowiedzieć na pytania: w jakim celu, po co, na co, na jak długo..... a przy otrzymaniu paszportu złożyć podpis. Ludzie, którzy wyjeżdżali na studia, którzy po powrocie mogli mieś jakiś autorytet lub już go mieli byli już rejestrowani jako możliwi do współpracy lub inwigilowani. Wiele tych podpisanych dokumentów nie ma żadnej wartości. zawsze oczekiwałem, by pociągnąć do odpowiedzialności nawet karnej sprawców, a nie po raz drugi zajmować się ofiarami. Raz byli ofiarami za czasów ubecji, a teraz po raz drugi, bo gdzieś widnieje ich podpis. Oczywiście jeśli ktoś dobrowolnie zgłaszał się na współpracę, też powinien ponieść odpowiedzialność. Jednak po 1990 roku zaczęto się bardziej zajmować ofiarami, wyrządzając im często po raz drugi krzywdą, niż tymi, którzy ich do współpracy na różne sposoby zmuszali.
Karolina2019.08.30 14:36
A dlaczego kard. Dziwisz wydał wbrew woli Jana Pawla II jego pamiętniki? Bo może lepiej wiedział co należy robić? Lepiej niż Papież i teraz też wszystko wie lepiej. Dużo w nim pychy.
diecezjanin zdziwiony2019.08.30 14:28
"Ten nieodpowiedzialny wpis" - oj ks. kardynale, a czy Eminencja zawsze miał odpowiedzialne wpisy, wypowiedzi, działania, "zaniechania", decyzje, dekrety, nominacje?
Arek2019.08.30 14:25
Kardynał Dziwisz nie powinien się wypowiadać, mały człowiek, który swoją karierę zawdzięcza , że umiał jeździć na nartach i dobremu sercu biskupa Karola Wojtyły , późniejszego Jana Pawła II To że mamy s/p Kaczyńskich na Wawelu to jego zasługa , która podzieliła naród . Wystarczyłoby pochować parę prezydencką np; w Świątyni Opatrzności Bożej , albo na Powązkach razem z innymi ofiarami katastrofy pod Smoleńskiem.
Jan2019.08.30 14:24
To że był zajesjestrowany nic nie dowodzi w jedną czy w drugą stronę. I nie umniejsza jego dorobku czy postaci. Daje pewne wątpliwosci do wyjaśniania. I ja bardziej wierzę źródłowym badaniom Centkiewicza niz oburzeniu kardynała niczym nie popartym. Jak ktos sie nie zgadza trzeba udowodnić ze jest inaczej. A jeżeli nie ma zelaznych dowodów to domniemanie niewinności.
wierny prawdzie2019.08.30 14:12
Najpierw - trzeba sprawdzic czy to prawda, a jesli tak - to nie ma co jej negowac, bo wlasnie taka negacja staje sie klamstwem. Niestety, wielu "profesorow" tamtych czasow mialo zababrane papiery.
MJ2019.08.30 13:59
Na temat tęczowej zarazy, to jego eminencja nie raczył się wypowiedzieć, ale w obronie księdza heretyka to się wypowiedział. Wstyd księże kardynale i grzech.
Lennon2019.08.30 13:26
Jak święty papież nie wiedział o pedofilii, to kto wiedział? Jego sekretarz? Siedź pan cicho, panie Dziwisz. W normalnym świecie, a nie w kato-Polsce to gniłby pan w więzieniu.
sylwe2019.08.30 13:08
Tischner, tak samo niewinny jak Wałęsa, tyle tylko, że w lotto nie wygrywał
Małgorzata2019.08.30 20:18
Ale na tacę dostawał
m.j.2019.08.30 13:06
Linia obrony znana. Niestety, nie jestem za tym, by dla jakiejś grupy robiono wyjątki ze względu na ich "niekwestionowany dorobek naukowy". W sprawach "współpracy" to Cenckiewicz ma niepodważony "dorobek naukowy". W tych sprawach jest na razie człowiekiem godnym wiary. Strzelanie z armat przez kardynała nie bardzo jest na miejscu. "...współpracę, która nigdy nie miała miejsca". Skąd ksiądz Kardynał może to niby wiedzieć? Bliski związek z "Wyborczą" sugeruje np. co innego.
emeryt2019.08.30 12:49
Mże i fakt rejestracji "nie dowodzi" (choc jest czyms więcej niż "cieniem", jest mocną poszlaką) ale to co robił dowodzi. Z kim się prowadzał i co mówił wiernym Kościoła Katolickiego Obrona Dziwisz też nam wiele mówi - o Dziwiszu.
Zdzisława2019.08.30 19:12
Gdyby Był tak broniony Chrystus i Matka Najświętsza, dla wiernych byłoby to wielką radością.
stara Reperecka2019.08.31 9:15
Ty zamiast mózgu masz mocną poszlakę człowieku. No, dyskusyjne jak mocną.
hrabia Potocki2019.08.30 12:47
Jako katolik nie moge sie zgodzic z twierdzeniami kardynala Dziwisza gorala z krwi i kosci podobniejak ks Tischner bliski przyjaciel Michnika, sadze ze tzw solidarnosc goralska zadzialala w tym przypadku.Wielu biskupow i arcybiskupow , pozwole sobie nie wymieniac nazwisk byla agentami SB, to srodowisko doskonale wie o kim pisze, to przeciez arcybiskup Bolonek pseudonim,, Lamos,, pracujacy w Rzymie wydal WSW i wladzom komunistycznym gen .Kuklinskiego ktory uciekl do USA w ostatniej chwili, czy to nie kardynal Dziwisz wydal pamietniki papieza JP2 chociaz ten prosil przed smiercia zeby tego nie robic, kardynal Dziwisz nie dotrzymal slowa, czy podzialpolskiego kosciola na tzw warszawski i gnieznieski i jego totalne oslabienie to nie wina arcybiskupow i kardynalow, w tym metropolity wrszawskiego znanego liberala powiazanego scisle z PO jak i samego Dziwisza goralskiego liberala.Ksiadz Dziwisz ma wiele na sumieniu, ale wszystkie grzechy beda mu odpuszczone przez ,,kolegow,, i ostatnia sprawa kazdy agent SB czy donosil czy tez nie donosil byl swiadom tego co robil i byl slabego charakteru ,ktory dla doraznych korzysci robil cos wrednego i podlego.KOSCIOL A SZCZEGOLNIE JEGO HIERARHIA MUSI SIE OCZYSCIC Z LICZNYCH GRZECHOW
Reytan2019.08.30 12:42
Dziwisz to stary agent i mason,,ktory byl zadaniowany przy swietym papiezu. Tischner to stary komuch,przyjaciel Adama Michnika i zydowskiej GW. A ze tez mason,to go brat ratuje z opresji posmiertnej. Hanba dla zdrajcow Boga i Wielkiego Kosciola. Brawo Cenckiewicz.
Laura2019.08.30 12:42
Nie lubie tego duchownego!!!Dziwie się jak JPII mógł go mieć przy sobie przez tyle lat.
andrzejhahn32019.08.30 15:24
ten tam wojtyla nie lepszy od tego tu dziwisza
Maciek Arczyński2019.08.30 19:41
No popatrz popatrz. A ten Judasz przy Panu Jezusie też był... Ale jak widzę, szambo buzuje w główce Andrzejku?
Małgorzata2019.08.30 20:17
Nie miał wyjścia!
Marek2019.08.30 12:38
Z całym szacunkiem dla ks. kardynała, ale jego stosunek do ks. Tadeusza Isakowicz-Zalewskiego czyni go mało wiarygodnym.
slawomir2019.08.30 12:17
Stasiu siedz cicho bo ty też masz to i owo za uszami.
Donek2019.08.30 12:03
I co sie dziwisz?
Mieczysława 2019.08.30 11:59
A cóż to za tajemnica, przecież już dawno wiadomo, ze ks. Tchisner był zarejestrowany. 95% zarejestrowanych przez SB twierdzi tez ze nie współpracowali!!!??? Jak było naprawdę, wie tylko ks. Tchisner i pretensja do prof. Cenckiewicza jest bez sensu, od tego jest historykiem żeby takie rzeczy ujawniać i bardzo dobrze. Działania Kardynała i Rodziny pobudzają tylko wyobraźnie... Czy fakt, ze ktoś jest czy był wybitnym intelektualista rozgrzesza go z wszelkich nieprawości?
jula2019.08.30 11:58
Karty na stół panowie,bez względu na minione względy.Prawda nas wyzwoli
Olej2019.08.30 11:56
Palił ale się nie zaciągał ! Nikt nie twierdzi, że współpracował, podane zostały fakty z archiwum MSW - teraz chodzi o tzw. krytykę źródła. Zatem wszyscy, którzy byli zarejestrowani nie współpracowali, tak bynajmniej twierdzą oni wszyscy. Co mają do powiedzenia ci co za odmowę jakiegokolwiek podpisu ponieśli najsurowsze konsekwencje. Jak to się ma do wszystkich, których SB zamordowała. Jak odnieść wszelką rejestrację duchownych do postawy innych duchownych np. biskupa Baraniaka ???
AB2019.08.30 16:09
Pełna zgoda.
JS2019.08.30 11:30
Może zaboli to co napiszę ale myślę, ze hierarchowie niestety przypominają inną nietykalną, nadzwyczajną kastę. Nie lubią niewygodnej prawdy, bo oni wszystko wiedzą lepiej, robią lepiej od Pana Jezusa. Wielu z nich pogrąża Kościół, zamiast ratować przez Prawdę. W naszym Kościele Powszechnym już dawno zepsuł się aparat samooczyszczania. Pozdr.
stahu2019.08.31 10:26
nie ma go od 321 roku - Konstantyn.Lub nie było go nigdy , już na ostatniej wieczerzy kłucili się o stanowiska w przyszłym królestwie gorsząc tym Jezusa !!!
anonim2019.08.30 11:24
K_rwa, k_rwie, łeb nie urwie! Klesza kasta kryje się i broni wzajemnie i nie ważne czy to jakiś pedofil w koloratce czy konfident!
dzielnicowy2019.08.30 11:34
cóż mogę więcej jak tylko przeprosić za me k-wy ,,tak jest ,-jak dostaje się marychę od Peło ,muszę tak pisać ,bo kasy nie dadzą jest mi bardzo przykro
Stanislaw2019.08.30 13:40
Takie porządki panują u byłych dzielnicowych? Nie wstydzisz się?
dzielnicowy2019.08.30 17:04
Przepraszam was i błagam o przebaczenie. Po tym jak matka wyrżnęła mną o podłogę w chałupie i łbem złamałem w niej deskę , nigdy nie doszedłem do normalności psychicznej. Tak zostałem czerwonym ścierwem siejącym ferment na prawicowych forach. :(
Maciek Arczyński2019.08.30 20:49
Nie pij tyle wody z Wisły...
Janusz Barwinek2019.08.30 11:20
A skąd kardynał wie, że ks. Tischner nie był tajnym współpracownikiem? A to że masońska Fundacja Batorego, której Ks. Tischner był działaczem, do czego można przyrównać? A jakich mediów Ks. Tischner był pupilem? Czy ks. Tischner nie miał rozeznania, w czyim przedsięwzięciu uczestniczy? Trzeba tylko wzywać Bożej litości dla Ks. Tischnera, bo tego ks. Tischner już nie odwróci!
Józef2019.08.31 5:00
A Ty jesteś rzecznikiem prasowym Pana Boga?
Zephyr2019.08.30 11:18
Dopóki nie będzie lustracji hierarchii kościelnej dopóty takie dywagacje będą bezcelowe. Jeżeli hierarchowie tak mocno bronią się przed oczyszczeniem swego środowiska, to znaczy, że są winni. Kropka
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.08.30 17:26
Dodam ze niestety Dziwisz jest umoczony. Odtajniając aneks dowiemy się duzo!
Maciek Arczyński2019.08.30 19:36
Ostatnio ks. kard. zapisał się wraz z abp Rysiem do Rycerzy Kolumba... He, he, he... To jak oficjalnie zgodzić się na mówienie do siebie per Drogi Masonie.
J\303\263zef2019.08.31 5:04
Jeżeli jesteś przeciwny możliwości przeszukiwania mieszkań i domów bez sądowego nakazu to jesteś handlarzem narkotyków. Kropka.
dzielnicowy2019.08.30 11:12
95% biskupów i arcybiskupów to TW---komuniści ich złapali na seksie i teraz ich szantażują .należy prawie całe szefostwo kościelne wipier.....lić z władz i Polski kościół odżyje
Moshe Cvel2019.08.30 13:00
ty byłeś w SB ?
Jan2019.08.30 14:20
Ty masz dojścia i informacje. Łał. Pewnie byłeś werbownikiem.
PolakNieLeming2019.08.30 16:58
Jak zwykle na katolickim forum najwięcej do powiedzenia ma czerwona szmata - dzielnicowy. A paszoł won ! Pokurczu lewacki !
Maciek Arczyński2019.08.30 20:47
@dzielnicowy pogięło Cię? I co Ty byś robił, na co narzekał? Dziecino, to szambo jednak Ci wybija. Pracy chcesz się pozbawić?
jan lesiak2019.08.31 6:12
skończ dzielnicowy jakąś szkołę i zostań zwolennikiem Prawa I Sprawiedliwości
#czarnazaraza2019.08.30 11:11
https://www.tvn24.pl/tomasz-kucharski-syn-ksiedza-historia-czlowieka-ktory-znalazl-ojca-w-kosciele,965312,s.html
.2019.08.30 15:04
nie załączaj tu linków do esbeckiego portalu, idioto
Weteran Prawdziwy2019.08.31 10:42
Jak tak można nienawidzić swojej MATKI, która dała życie. Przecież ten SYNUŚ ogłosił całemu światu, że jego MAMUSIA miała PRZYGODĘ (a może PRZYGODY) w efekcie której "ZASZŁA". Zaraz wszyscy ocenią jej prowadzenie negatywnie, pomyślą ze Jego mamusia była czymś w rodzaju "POGOTOWIA SEKSUALNEGO". Tak skrzywdzić MAMUSIE to może tylko WIELKI DRAŃ. Zamiast przytulić mamusie i podziękować za życie, to DRAŃ PODZIĘKOWAŁ. Mam tak prawo mówić, choćby z tego powodu, że mam kolegę z pracy, który urodził się w OBOZIE KONCENTRACYJNYM z WIELKIEJ MIŁOŚCI do poległego więźnia i dzięki wielkiej miłości do syna uchroniła Go przed włożeniem główki do wiaderka pełnego wody. Syn do Jej ostatnich dni był Jej niezmiernie WDZIĘCZNY za Życie które Mu dała. Tak postępuje wobec swojej MAMUSI kochający SYN, a nie tak jak ten DRAŃ.