03.06.21, 09:54fot. yt/polskie radio pr3

Kukiz o nowym projekcie ustawy antykorupcyjnej: ,,Widać, że prezes dotrzymuje słowa''

- Widać, że prezes PiS Jarosław Kaczyński dotrzymuje słowa – stwierdził w rozmowie z PAP Paweł Kukiz po tym, jak do Sejmu trafił projektu tzw. ustawy antykorupcyjnej. Pod projektem podpisali się politycy PiS, Kukiz'15 oraz Polskie Sprawy.

- Będę w pełni zadowolony, gdy pod ustawą antykorupcyjną podpis złoży prezydent, a przepisy wejdą w życie – dodał Kukiz.

Propozycja zmian "zakłada m.in. wprowadzenie pełnej jawności i przejrzystości zarówno w zakresie źródeł finansowania partii politycznych, jak i poszczególnych wydatków partii czy wprowadzenie zakazu pracy parlamentarzystów w spółkach Skarbu Państwa. Inna zmiana to rozszerzenie listy przestępstw, wobec sprawców których sądy będą mogły orzekać pozbawienie praw publicznych" – czytamy na portalu 300polityka.pl.

Bardzo istotną zmianą jest m.in., że „osoby skazane za określone przestępstwa korupcyjne mogą być pozbawione praw publicznych”, w tym „zakaz zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk albo wykonywania wszelkich lub określonych zawodów lub wykonywania wszelkiej lub określonej pracy w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego, a także w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów” czytamy na portalu tysol.pl.

Projekt ten zakazuje również łączenia wykonywania pracy w wyżej wymienionych spółkach z wykonywaniem mandatu posła i senatora oraz ze sprawowaniem funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Przepis ten miałby nie dotyczyć tych, które mandat lub funkcję w samorządzie zaczęli pełnić przed wejściem ustawy w życie.

Kolejną istotną zmianą jest „wprowadzenie obowiązku prowadzenia i aktualizowania przez każdą partię polityczną rejestru wpłat oraz rejestr zawieranych umów.

- "Oba rejestry będą prowadzone w formie elektronicznej i będą niezwłocznie aktualizowane i publikowane w BIP, dzięki czemu każdy zainteresowany będzie mógł się z nimi zapoznać" – czytamy w uzasadnieniu projektu. Zakłada się, że ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

 

mp/pap/tysol.pl/300polityka.pl

Komentarze

Jan2021.06.4 11:43
Paweł zaśpiewaj jak rozyebałeś się na drzewie,swoją wersję paranoidu.
Filip2021.06.3 18:13
Żyjemy w kraju bezprawia i systemowego okłamywania obywateli przez rządzących. Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 193, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Beata Szydło zakazała opublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego, w czasie kadencji prof. Andrzeja Rzeplinskiego, łamiąc Konstytucję. Mateusz Morawiecki zmarnował 134 mln zł na wybory kopertowe bez podstawy prawnej. Łukasz Szumowski wydał miliony na respiratory, których nie ma i nie będzie. Daniel Obajtek nie potrafi udokumentować pochodzenia swojego majątku. Zbigniew Ziobro zmienił przepisy, żeby akt oskarżenia i dowody winy Daniela Obajtka wycofać z sądu. Politycy z PiS-u doprowadzili do wybudowania bloku C elektrowni w Ostrołęce za 1,5 mld zł, a następnie obiekt jest rozbierany. Doprowadzili również do ruiny stadniny w Janowie. Miliony utopiono w przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który nigdy nie będzie zbudowany. Jeśli PiS wygra wybory na następną kadencję, to z z Polski zostanie ruina. W 2015 roku politycy z PiS-u głośno mówili o Polsce w ruinie, ale to nie była diagnoza stanu panstwa, tylko obietnica wyborcza. Jeśli rządzący łamią prawo i nieoficjalnie wiemy, że nie będzie śledztwa, to należy zmienić rządzących. Polska nie może być własnością Jarosława Kaczynskiego!
Anonim2021.06.3 11:39
Do zaszczepionych Polaków ......................... https://anthony.neon24.pl/post/162137,do-zaszczepionych-polakow
Anonim2021.06.3 11:42
Cyt. "Wy (ludzie dobrzy i łatwowierni) nie dopuszczacie nawet myśli, że rząd który z własnych podatków utrzymujecie, może być tak zbrodniczy, że chce Was wymordować! Przecież to jest niemożliwe, żeby większość rządów na świecie chciała wymordować własnych obywateli!"
Anonim2021.06.3 11:43
Cyt. "Identycznie kalkulowali sobie żydzi w czasie II wojny światowej, którym Niemcy obiecali, że wywożą ich na roboty! Przecież Niemcy to kulturalny naród który wydał na świat niezliczoną ilość naukowców, poetów, pisarzy, filozofów i różnych innych twórców. Więc jak tak kulturalny naród mógłby mordować żydów w skali masowej?? Przecież to jest całkowicie nie możliwe!"
Pepe2021.06.3 13:04
A co wy katolicy tak sie kurczowo tego życia się trzymacie, nie lepiej będzie wam Pana Boga za piecem?, ja juz dawno umarłem i dobrze mi to gdzie jestem
jle_ffm2021.06.3 10:36
Oj Kukiz, ależ ty naiwny jesteś, jak dziecko. Myślisz że Kaczyński będzie realizował twoje pomysły? Otóż on cię wykorzysta do realizacji swoich celów i zdradzi jak ma w zwyczaju.
Anonim2021.06.3 11:50
Kukiz powiedział kiedyś, że „jak się sprostytuuje w polityce, to można mu napluć w ryj”. Wszyscy się dziś zastanawiają, czy to nie jest ten moment. Dziś wiąże się z Jarosławem Kaczyńskim, o którym mówił najgorsze rzeczy.
AA2021.06.3 10:06
Bardzo dobra ustawa. Grodzki wylatuje z Senatu w minuta osiem.