19.01.22, 00:01Zdjęcie ilustracyjne

Kurs dolara nadal powyżej 4 złotych – jak wygląda sytuacja na rynku walutowym?

Dolar amerykański jest jedną z najważniejszych walut światowych. Często to właśnie od poziomu amerykańskiej waluty kształtowane są globalne nastroje rynkowe. Na sam kurs USD wpływa wiele czynników. Obserwując wykresy, przeciętne oko zauważy wahania np. w okresach początku pandemii. Jednak interesując się gospodarką i wydarzeniami, które mają wpływ na notowania możemy dostrzec znacznie więcej. Jak kształtował się kurs dolara w poprzednich latach oraz jakie prognozy stawiają analitycy na 2022 roku?

Co ma wpływ na kurs dolara amerykańskiego?

Z racji, że Stany Zjednoczone są ogromną gospodarką, to wszelkie wydarzenia polityczne i gospodarcze, nie tylko w USA, ale i na świecie wpływają na notowania USD. Znaczenie mają także ceny surowców np. ropy lub złota, jednak tutaj korelacja wygląda trochę inaczej. Jeżeli mamy sytuację, że ropa lub złoto tanieje, wówczas USD drożeje i analogicznie wygląda to w odwrotnej sytuacji. Również dolar amerykański wpływa np. na waluty rynków wschodzących jak np. na PLN.

Kurs USD w na przestrzeni ostatnich lat

Kurs amerykańskiej waluty raczej nie przekraczał poziomu 4 złotych, jednak wybuch pandemii koronawirusa zachwiał znaną stabilnością amerykańskiej waluty. Marzec 2020 pokazał na wykresach wysokie notowania USD, wówczas cena dolara wynosiła 4,24 zł. Jednak sytuacja po kilku tygodniach się uspokoiła, a kurs dolara wrócił na poziomy poniżej 4 zł. Dopiero listopad 2021 ponownie sprawił, że „zielony” wrócił na wykresach na pułap powyżej 4 zł. Nie wygląda na to, że sytuacja szybko się zmieni. Aktualne wykresy USD możesz obserwować na stronie: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/usd-pln/. Moc dolara amerykańskiego może zostać ograniczona poprzez tapering, czy podnoszenie stóp procentowych.

Kurs dolara – prognozy na 2022 rok

Aktualnie w niepewnej sytuacji na świecie, w obliczu kolejnych wariatów koronawirusa, wszelkie prognozy przypominają wróżenie z fusów. Rynki oraz rządy państw już od pewnego czasu eksperymentują wbrew starym teoriom ekonomicznym, ponieważ nikt nie był przygotowany na taki scenariusz, jaki przyniosła nam pandemia COVID-19. W zeszłym roku eksperci spodziewali się osłabienie USD do euro, a jednak „zielony” zaskoczył swoją siłą rynki aż do końca 2021 roku. Nie zrealizowały się przewidywania notowań USD na poziomie 3,60, a zamiast tego na wykresach na koniec roku widzieliśmy dolara w okolicach 4,10 zł.

Komentarze

matis892022.01.20 12:43
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta i masonerii oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi. Szatanistyczny PIS wprowadza usługi, zapomogi dostępne tylko drogą cyfrową dążąc do cyfrowego zniewolenia Polaków, bezgotówkowego państwa Antychrysta i jego Znamienia Bestii.
matis892022.01.20 12:43
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
robaczek2022.01.19 14:20
A CO TA GOSPODARK AMOZE WASZYCH DZIADKOW OBCHODZIC> ............... byleby socjal byl i nasi u koryta ......................... PAN I PLEBAN rules
TYLKO PO prawdziwa POLSKA, nie SOWIECKO-NIEMIECKA.2022.01.19 9:18
ZŁOTY wzmocni się, jak ODNAJDZIE się te 800 MILIARDÓW ZŁOTYCH tylko z PODATKU VAT i co najmniej drugie tyle z INNYCH AFER, TYPU INWESTOR KATARSKI, AFERA PALIWOWA, AFERA AMBERGOLDOWA z nijakim JUSKIEM BONKIEM i tych KILKASET INNYCH AFER z czasów Rządu PO TRUSKA, KOPACZKOWEJ i ZSL-U, a WIĘC , które SPOKOJNIE BEZPIECZNIE DZIAŁAŁAY za RZĄDÓW PO, a wiec za TRUSKA, który to DAŁ DYLA do UE po "GRUBE OJRO" by zostać NAMASZCZONYM przez NIEMKĘ ANDŻELIKĘ na "KRÓLIKA EŁROPY" by reprezentował Państwo Polskie (jak wiadomo, POLSKI i PRAWDZIWYCH POLAKÓW PATRIOTÓW, kandydatem był JACEK SAYRYUSZ-WOLSKI) i za lekarzynę z PROWINCJI, nijakiej KŁOPACZ, (to taka FRONTMENKA, kolesiuwa takiej ŁAPÓWKARY, nijakiej SAWICKIEJ). SAWICKA, posłanka PO, to ta która , gdy POLSKI AGENT TOMEK zablokował ZAJUMANIE jej, POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA. Taka jedna FRONTMENKA, ( co to jej CÓRECZKA UCIEKŁA do CANADY, dlatego, że POLSKA i POLACY ODZYSKALI NIEPODLEGŁOŚĆ i wybrali sobie POLSKI RZĄD PiS-u), była bardzo wpływowa przy tym pomyśle OPĘDZLOWANIU SZPITALI i funduszy NFZ-u. Mimo wszystko dziękują AGENTOWI TOMKOWI Polacy za to że widzieliśmy POSMARKANĄ PO-ślicę PLATFORMY OBYWATELSKIEJ. To był BARDZO CENNY widok dla każdego PRAWDZIWEGO POLAKA. Ta OBSMARKANA PO-słówka, to BEATA SAWICKA - CIELEBĄK, (z domu Kot, po mężu CIELEBĄK). Oczywiście zmienione nazwisko. (ИМЯ, ФАМИЛИЯ). Jak ODNAJDZIE się to co gdzieś ZDEPONOWAŁA "MAFIA" vatowska, i te inne "MAFIE", BALEARY??, KAJMANY???,CYPR??, a może CCCP???? ( a tych AFER FINANSOWYCH za Rządów PO i ZSL-u było kilkaset), to nie trzeba będzie denominować ZŁOTÓWKI, i będzie pewność, że na POLSKIEJ ZIEMI nie będą już nigdy chodziły GŁODNE DZIECI jak to było za Rządów PO i PSL(ZSL).
Anonim2022.01.19 3:17
https://www.youtube.com/watch?v=JAk3wvfpMT4