05.08.19, 12:00fot. Twitter

Lewicowe media ,,analizują'' wyborcę PiS. I co im wychodzi?

"Poziom neurotyczności wyborców PiS jest dwukrotnie wyższy niż w innych głównych elektoratach, jak PO czy PSL" - twierdzi prof. Ewa Marciniak w rozmowie z portalem "Forsal.pl".

"Z badań prowadzonych kolejno w latach 2011, 2012, ale i w tym roku wynika główna konkluzja: elektorat PiS ma poczucie wyjątkowości, odróżniania się od innych. Co ciekawe, potwierdzają to badania autopercepcji, które mówią o tym, jak ci ludzie sami siebie postrzegają" - mówi Marciniak.

Według profesor wyborcy PiS określają się jako ludzie "sumienni". "Poproszeni o doprecyzowanie, mówią o wytrwałości w dążeniu do celu, ambicji, stanowczości, prawdomówności, konsekwencji w działaniu, systematyczności, pracowitości, uporządkowaniu.

Jednocześnie inne badania pokazują, że ten elektorat nie dość pewnie porusza się po świecie. Chodzi o wyzwania związane z rynkiem pracy, mobilnością, przebranżowieniem. Na marginesie powiem, że badania przeprowadzone już w 2013 r. pokazały bardzo jasno, czego od polityków PiS oczekują wyborcy: stabilizacji na rynku pracy, obrony miejsc zatrudnienia. Wracając do samooceny, ten elektorat cechuje zdecydowanie wyższy niż u innych wyborców poziom neurotyczności" - przekonuje.

Zdaniem Marciniak wybory PiS prezentują często "zachowania podszyte lękiem" oraz mają "niski poziom ugodowości", cenić mają sobie także "kolektywizm, przywiązanie do tradycji, religijność".

"Co ważne, wyborcy PiS uważają, że człowiek powinien przestrzegać norm społecznych, które wytworzyły się w danej kulturze. W efekcie zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości świetnie odnajdują się w zorganizowanych działaniach, których celem jest podtrzymywanie tych norm i gdzie wszystko jest z góry ustalone" - mówi Marciniak.

Zdaniem uczonej wyborcy PiS charakteryzują się też wielkim umiłowaniem autorytetu. Chcą, by "każda jednostka była komuś podporządkowana.

Marciniak przyznaje przy tym, że o ile w 2001 roku wyborcy PiS byli to ludzie "niewykształceni" i "pesymiści niepewni jutra", to dzisiaj są to "optymiści, mający silne poczucie podmiotowości i wpływu na bieg zdarzeń".

bsw/forsal.pl

Komentarze

Marek2019.08.6 12:08
Oby dalej te lewackie wypociny robiły swoje ,analizy z rodu science fiction a nawet nie zorientują się jak nurzanie się w swoim ciepełku wypchnie ich do zamkniętego rezerwatu czego im życzę bo tam jest ich miejsce,zresztą życzę im zniknięcia z przestrzeni publicznej
wierzę Wiki2019.08.5 20:00
Profesor Marciniak?! Wiki podaje że dr hab.
Spoko2019.08.5 19:20
Tę neurotyczną prof ewę Marciniak dopisujemy do listy najgłupszych profesorów w Polsce ! Profesorowie gównego nurtu : 1. prof. Jan Hartman 2. prof. Monika Płatek, UW (w rodz. Homoseksualnych rodzi sięwięcej dzieci niż u hetero) 3. prof. Joanna Senyszyn 4. prof. Wojciech Sadurski 5. prof. Magdalena Środa 6. prof. Hanna Gronkiewicz Waltz 7. prof Danuta Huebner ( ue = ü), należy do Homo insipiens 8. prof. Andrzej Zoll 9. prof. Tomasz Nałęcz 10. prof. Radosław Markowski 11. prof. Jadwiga Staniszkis 12. prof. Marcin Matczak 13. prof. Ireneusz Krzemiński 14. prof. Ewa Marciniak – posiada b. wysoki poziom neurotyczności)
Jestem w Kościele2019.08.5 17:48
"niski poziom ugodowości" rozumiem jako "niski poziom oportunizmu".
hmmn2019.08.5 16:17
zastanawiajace, dlaczego wsrod wyborcow peo, peesel, sld, wiosna jest najwiekszy odsetek kryminalistow z wyksztalceniem podstawowym, to jest ciekawy aspekt socjoligiczny, dlaczego wsrod wyborcow peo, peesel, sld, wiosna jest nawiekszy odsetek ludzi leczacych sie psychiatrycznie lub leczacych sie u psychologa, i dlaczego wsrod wyborcow peo, peesel, sld, wiosna jest najwiekszy odsetek ludzi niewierzacych, ateistow komunistow, esbekow, ubekow, ludzi usprawiedliwiajacych klamstwo zabijanie nienarodzonych dzieci, ludzi zdemoralizowanych, manipulatorow???????? stad moze dzisiaj jest obciach glosowac na taki swad zgnilych moralnie ludzi, (po komentarzach ich poznacie)
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.5 13:57
Wyborca PiS to w skrócie nieogarnięty życiowo prostak nie potrafiący się odnaleźć we współczesnej rzeczywistości. Wszystko się zgadza, ja bym jeszcze do tego dodał frustrację.
pat2019.08.5 15:40
Durny gej, wielbiący swoje wynaturzone ego- jest ogarnięty ? I nie przeżywa frustracji ? Wybacz, ale może już czas, byś się zajął swoją nieszczęsną duszą, bo na sądzie będzie ci ukazane, ile dobrych rad, nawet czasem bardzo bolesnych - ci udzielono i wszystko na marne.
jula2019.08.5 13:31
Nacechowana emocjonalnie i wartościująco analiza Pani profesor od razu zdradza jej polityczne sympatie i umiłowania dlatego nie ma żadnej wartości naukowej ale niewątpliwie można z niej jednoznacznie wywnioskować,że skoro dla opisania elektoratu PiS używa przymiotników nacechowanych:niemobilni,lękliwi,ulegli-bo czym może być chęć podporządkowania jednostki?,tradycjonaliści.Nie wiem nic o Pani profesor ale nie ufam jej wynikom badawczym.Skąd ten tytuł naukowy?
edi2019.08.5 12:40
LUBIĘ PiS - konkretna partia - REALIZUJE PROGRAM WYBORCZY, DBA O LUDZI, JEST WIARYGODNA - UMIE RZĄDZIĆ, ZNA SIĘ NA GOSPODARCE - PKB- rośnie DŁUG PUBLICZNY- maleje - INWESTYCJE IDĄ JAK BURZA - NIC TYLKO POPIERAĆ !!!!!!!!!!!!!
Cenisz dobre dziennikarstwo?2019.08.5 12:44
Zwłaszcza na linii kolejowej nr 7 idą jak burza.
Urszula2019.08.5 13:04
Gdzie te inwestycje?
nowy 2019.08.5 13:37
edi bez obrazy ale co ty ćpasz ??? rośnie to inflacja i dług publiczny (już ponad bilion złotych), jakie inwestycje ??? mierzeja wiślana hahaha ? brawo orle sokole analizy gospodarczej :D To co Pis robi to w Wenezueli wprowadzili ze 20 lat temu wprowadzili i kraj dzisiaj na skraju bankructwa. Obecny premier niczego przez te 4 lata nie zrobił, niczego nie napędził a planuje się wprowadzenie składki ZUS chyba 1500 zł, bo na rozdawnictwo trzeba brać z innych źródeł. Niedługo nałożą inne podatki już chyba ok 40.
edi2019.08.5 12:34
A ja spokojnie popieram PiS i P. Prezydenta Andrzeja Dudę - a wiecie dlaczego BO CZYTAM HISTORIĘ POLSKI, zresztą polecam "Dzieje Polski" - prof. Andrzeja Nowaka, ponadto czytając encykliki Jana Pawła II wyczytałem coś takiego - JP II napisał :"system kapitalistyczny się nie sprawdził, tym bardziej nie sprawdził się system komunistyczny - LUDZKOŚĆ MUSI WYPRACOWAĆ NOWY SYSTEM SPOŁECZNY SOLIDARNY" myślę że OBECNIE JESTEŚMY ŚWIADKAMI TWORZENIA TAKIEGO SPRAWIEDLIWEGO SYSTEMU SPOŁECZNEGO W POLSCE, KTÓRY ZAPOCZĄTKOWAŁ P. Jarosław Kaczyński z PRAWEM i SPRAWIEDLIWOŚCIĄ a dzisiaj realizuje ten plan P. Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda - I TAKI SYSTEM BĘDZIE WZOREM DLA INNYCH PAŃSTW NA CAŁYM ŚWIECIE
nowy 2019.08.5 13:06
To najpierw proponuję się douczyć troszku o ekonomi, obecnej inflacji, rosnącym zadłużeniu (ponad bilion złotych), i to nie koniec. To co Pis robi to w Wenezueli wprowadzili ze 20 lat temu wprowadzili i kraj dzisiaj na skraju bankructwa. Obecny premier niczego przez te 4 lata nie zrobił, niczego nie napędził a planuje się wprowadzenie składki ZUS chyba 1500 zł, bo na rozdawnictwo trzeba brać z innych źródeł. Niedługo nałożą inne podatki już chyba ok 40. Jak czytam takie głupoty jak pisze edi to faktycznie prawdą jest to że Wyborca PiSS = ślepy fanatyzm (wpis powyżej), wyborca PIS nie jest zbyt rozgarniętym człowiekiem no niestety który opiera swoje wybory na wiedzy naukowej. LGBT i inne rozdmuchana sprawa w porównaniu faktycznego zagrożenia i tego jaką krzywdę finansom publicznym robi PIS, bo można wprowadzić dla rodzin ze 300 zł i to pracujących i jakiś próg dochodowy a nie taka ułańska fantazja bo to się źle skończy. Sorry szanuję JP II ale nie był on ekonomistą a to że kapitalizm nie jest najlepszy, Tak to prawda ale to tak jak z demokracją nikt nic lepszego nie wymyślił i to co robi PIS to nie jest żadna nowa alternatywa, proponuję więcej nauki nauki nauki a wiarę to przekładać na tolerancję do bliźniego.
nowy 2019.08.5 13:48
a to co z prawem robią to przekracza standardy cywilizowanego świata (niedrukowanie wyroków), takie rzeczy tylko w Rosi i obecnie w Polsce innych tego typu tworach są możliwe ;P Z P Morawieckiego taki ekonomista jak z A Dudy prawnik, nawet jego profesorowie są przerażeni jego postępowaniem.
pat2019.08.5 12:29
Analiza lewactwa : chazarskie nasienie rodem zza Uralu, zawleczone do Polski za przyzwoleniem króla Kazka, uzupełnione po II wojnie światowej przez Sowietów, wymierające na skutek słabej rozrodczości, aborcji i zboczeniom, ale aktualnie skutecznie uzupełniane przez posiłki z izraelskich kibuców.
xx2019.08.5 12:28
Pierwsze skojarzenie: Wyborca PiSS = ślepy fanatyzm. Sorry. Takie są fakty. \ (•◡•) /
ZERR02019.08.5 12:23
Zapamiętamy ten rzyg nienawiści i rasizmu, choc nie jesteśmy wyborcami Pisssu, to ta prof. ewa marcinak (celowo z małej litery) opluwa w istocie nas, normalnych ludzi
PJ mniemanologia2019.08.5 12:40
Kuriozalne :D
Cenisz dobre dziennikarstwo?2019.08.5 12:21
Analiza sprawy "zaginięcia" dokumentacji lotów rodziny Kuchcińskiego pojawi się dzisiaj na Frondzie?
ZERR02019.08.5 12:24
kuchciński, choć wredny, zupełnie nas nie interesuje, To znikoma cena za powstrzymywanie zarazy z tęczowej szmaty.
Cenisz dobre dziennikarstwo?2019.08.5 12:44
Nie ma żadnych "nas".
ZERR02019.08.5 12:59
jest nas legion
Cenisz dobre dziennikarstwo?2019.08.5 13:18
Medycyna określa to mianem "zaburzeniem dysocjacyjnym tożsamości".