19.02.19, 12:51zdj. screen Youtube

Lis o sporze z Izraelem: Nacjonalizm zawsze prowadzi na manowce

Redaktor naczelny "Newsweeka" stwierdził, że spór Polski z Izraelem spowodowany jest przez nacjonalizm. Tomasz Lis podzielił się tą refleksją na Twitterze. 

"Ostatnie wydarzenia na linii Warszawa - Tel Awiw pokazują, że nacjonalizm zawsze prowadzi na manowce, a czy to nacjonalizm polski czy żydowski to już bez znaczenia. Oba się sobą żywią i nawzajem się napędzają, niszcząc dekady pracy ludzi dobrej woli po obu stronach"- napisał dziennikarz.

Przypomnijmy, że spór dotyczy cytowanej przez "Jerusalem Post" wypowiedzi premiera Izraela, Benjamina Netanjahu. Szef rządu Izraela podczas wizyty w Muzeum Historii Żydów Polskich przy okazji konferencji bliskowschodniej w Warszawie miał stwierdzić, że Polacy kolaborowali z nazistami. Ambasador Izraela w Warszawie, Anna Azari tłumaczyła, że gazeta zmanipulowała wypowiedź Netanjahu. Premier Izraela zaznaczył natomiast, że nie miał na myśli całego narodu tylko szmalcowników. Choć ze strony przedstawicieli polskiego rządu płynęły wypowiedzi mające uspokoić opinię publiczną, krótko przed szczytem V4 w Jerozolimie premier Mateusz Morawiecki poinformował szefa rządu Izraela, że nie weźmie udziału w tym wydarzeniu.

Pierwotnie Polskę miał reprezentować na szczycie szef dyplomacji, Jacek Czaputowicz. Sytuację zaogniła jednak skandaliczna wypowiedź p.o. szefa MSZ Izraela, Israela Katza, który stwierdził, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki", posądził również Polaków o kolaborację z Niemcami. Wówczas polskie władze zdecydowały, że nasz kraj nie weźmie udziału w szczycie. Ostatecznie spotkanie zostało odwołane. 

Trzeba więc przyznać, że Tomasz Lis znalazł sobie ciekawy wybieg, byle tylko nie bronić Polski w sytuacji, gdy byłoby to wskazane i gdy nawet dziennikarze, którzy są gotowi winić polski rząd za całe zło świata również wydają się dostrzegać, że w tym konflikcie Polska nie zawiniła.

yenn/Twitter, Fronda.pl

Komentarze

helena2019.02.20 7:45
wstyd za takiego /wybitnego/dziennikarza to wyideologowany aparadczyk dzieki takim jak on oprawcy,kaci pluja na ofiary wstyd zobaczylismy po wygraniu PiS kto tworzyl POlityke ,to nie do wiary,ze tacy ludzie sa wsrod POLAKOW w POLSCE,rasista nacjonalista to jestes slabeuszu sam z ta jenteligencyja sorossokomunozydomiedzynarodowa wstyd za pPOLAKOW ktorzy POpieraja ludzi ktorzy im zle zycza pogardzaja nimi i wszystkim co POLSKIE, niech rzad ratuje POLSKE i POLAKOW ,jestesmy sami jak bylismy, zrobcie tez z takini niezawistnymi i niezaleznymi Sadami nie patrzcie na lewacka europe bo chca ZAGLADY POLAKOW gdzie ludzie nie godza sie na nastepny rezim teczowo rozowy i wiekszosc to ludzie prawi i sprawiedliwy
DAR2019.02.19 19:55
panie prezydencie niech pan nas ratuje NOCNA ZMIANA
UWAGA PLAKOFOB O PSEUDONIMIE "STACHU" GRASUJE2019.02.19 13:22
"W Warszawie grupka Żydów uratowała honor rzucając się do szaleńczej walki z hitlerowcami". Nie prawda. Powiedzmy wreszcie prawdę o tym powstaniu. Otóż powstanie zrobiła żydowska policja ich rodziny i znajomkowie, którzy byli bogaci i stać ich było na wykupienie sie żydowskiej policji. Najpierw żydowska policja wysyłala do NIEMIECKICH obozów zagłady swoje siostry i braci, a potem jak przyszła kolej na nich oraz ich znajomków, to zrobili wielkie mi powstanie w getcie warszawskim. Jest to zresztą bardzo dobrze pokazane w filmie "Pianista" R.Polańskiego - jakby nie było również z pochodzenia Żyda). W filmie tym jest taka dobrze obrazująca to scena, w której Żyd pomagier z żydowskiej policji, która dopiero co zapakowała do transportu innych Żydów (w tym rodzinę Szpilmana) służalczo pyta sie esesmana: "Wszyscy na przemiał ?" Ja ! (Tak)" - jowialnie odpowiada mu eseman. Taka to jest przemilczana prawda o powstaniu w getcie. Ososbny temat to niejaki Chaim Rumkowski prewodniczący jedenratu z łódzkiego getta, który by ratować własna dupę i swoich znajomków wysłał na śmierć tysiące żydwoskich dzieci i straców w czasie akcji zwanej Wielką Szperą. Sam się szubrawiec jednak nie uratował. Trafił w końcu do Auschwitz, gdzie rozpoznany na rampie został przez pobratymców pracujących w Sonderkomando (to zresztą osobny dobry temat - jak Żydzi palili w krematoriach ciała swoich zagazowanych rodaków, braci, siostry, żony) żywcem za kolaborację wepchniety do rozpalonego dołu spaleniskowego. O tym oczywiście też cisza. Jedynie dziennikarz Gadowski wspominał o Chaimie Rumkowskim i jego łódzkim sobie państwie. Warto o tej kanali Chaimie Rumkowskim poczytać w książce pt. "Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum" - napisanej przez znaną powieściopisarkę literatury fantazy Elżbietę Cherezińską.
zamek2019.02.19 15:26
Przykre ale ta prawda do większości ludzi nie dociera. Raz bo są całkowitymi nieukami a dwa bo to ludzie nienawidzący własnego kraju , anty polonusy.
Stachu2019.02.19 13:18
Co dobrego w dziejach świata wynikłoz nacjonalizmu? Mniej więcej tyle samo co z socjalizmu, czyli nic.
Lookacz2019.02.19 15:05
Nacjonalizm to fundament istnienia każdego państwa ... mat-olle!
zamek2019.02.19 15:16
Tylko komunista może krytykować nacjonalizm. Natio to naród. Z twoich głupich wpisów można sądzić , że każde plemię indiańskie czy afrykańskie to nacjonaliści. Ty nic nie rozumiesz równając nacjonalizm z socjalizmem. Idąc twoim głupim tokiem myślenia to cała UE to nacjonalizm . A ona dąży do internacjonalizmu. Tego o co walczyli komuniści kpzr. Wy tam w Tel Awiwie to nie wiecie już co pisać aby upodlić Polskę.