29.12.15, 10:57

"Chrześcijaństwo nie ma już ambicji tworzenia cywilizacji"

"Nie sposób przewidzieć, jak dalej potoczy się debata na temat uchodźców w Europie. Być może jej najważniejszym efektem będzie powolna erozja pozycji tych polityków europejskich, którzy najgłośniej i najbardziej bezkrytycznie przyjmowali idee społeczeństwa mulitikulurowego, na czele z kanclerz Niemiec. Obawiam się jednak, że zanim to nastąpi, dotychczasowa nieodpowiedzialna polityka unijna, która zasadzała się na szerokim otwarciu granic Europy przed uchodźcami, przyniesie w 2016 kolejne tragiczne efekty. Wprawdzie wpływy i zasięg Państwa Islamskiego będzie się zapewne zmniejszał, jednak to wcale nie oznacza spadku zagrożenia terrorystycznego. Podobnie nie nastąpi, mniemam, ograniczenie wpływów muzułmanów w państwach Zachodu" - pisze na łamach "Wirtualnej Polski" Paweł Lisicki.

"Istota problemu jest bowiem głębsza: Zachód utracił wiarę w swoją tożsamość kulturową. Ideały laickie i świeckie są puste i martwe, podobnie obumiera dominująca dotąd w państwach zachodnich religia. Chrześcijaństwo, jak pokazuje doskonale obecny pontyfikat papieża Franciszka, nie ma już w sobie ani energii kulturotwórczej, ani ambicji tworzenia cywilizacji. Coraz szybciej dostosowuje się do świata i coraz wyraźniej przemienia się w humanitarną, relatywistyczną religię dialogu, praw człowieka i ekologii. Na tę duchową pustynię wkraczają muzułmanie i z łatwością ją zajmują. Tak też będzie zapewne w 2016 roku: zachodni politycy, intelektualiści i przywódcy religijni będą głosić, że islam to religia pokoju, a rosnąca grupa zwykłych ludzi będzie się coraz bardziej bać. I szukać kogoś, kto by dał im poczucie pewności i uwolnił od strachu" - dodaje.

Cały felieton Pawła Lisickiego, dotyczący także przyszłości Polski pod rządami Prawa i Sprawiedliwości, czytaj na łamach "Wirtualnej Polski".

bjad

Komentarze

anonim2015.12.29 11:55
Na ten temat obszerniej tutaj: http://www.fronda.pl/a/belgia-wpuscili-islamistow-a-teraz-masakra,63033.html#comments
anonim2015.12.29 12:55
„Ideały laickie i świeckie są puste i martwe” Puste i martwe to są ideały chrześcijańskie. Jedynie na papierze dobrze wyglądają. 2000 lat rządów i dominacji chrześcijaństwa w Europie jasno pokazuje że to tylko piękna iluzja. W Europie przez 2000 lat chrześcijanie nie szanowali godności drugiego człowieka, kościół nauczał że równi ludzie będą dopiero po śmierci. Dopiero po IIWŚ państwa świeckie stworzyły warunki do godnego życia swoim obywatelom. Z pewnością nie jest to zasługa chrześcijaństwa. Europa nie zmierza ku upadkowi. Trzeba być naprawdę zaślepionym aby nie widzieć tego że jeszcze nigdy w historii Europy nie żyło się tak dobrze tak wielu Europejczykom. Kiedy zachód utracił wiarę w swoją tożsamość kulturową? Przecież to puste słowa. Przecież kultura zachodnia to nie jest to samo co kultura chrześcijańska.
anonim2015.12.29 13:55
Prorokowi Lisickiemu tak wyszło. Czemu nie wyprorokował rok temu fali migracji? Czy Lisickiemu udało się w znaczącym stopniu cokolwiek przewidzieć choćby na miesiąc naprzód?
anonim2015.12.29 14:05
"Chrześcijaństwo, jak pokazuje doskonale obecny pontyfikat papieża Franciszka, nie ma już w sobie ani energii kulturotwórczej, ani ambicji tworzenia cywilizacji. Coraz szybciej dostosowuje się do świata i coraz wyraźniej przemienia się w humanitarną, relatywistyczną religię dialogu, praw człowieka i ekologii.? To prawda. Chrystus powiedział bardzo wyraźnie: "Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi." (Mt 5,13)
anonim2015.12.29 14:10
@Trollarek Twoi ateistyczni pobratymcy dopuścili się najokrutniejszych w dziejach ludzkości zbrodni ludobójstwa, radziłbym więc tobie posypać durny łeb popiołem, ukorzyć się i siedzieć cicho. Niestety, twoja głupota jest tak wielka, że wychodzisz przed gawiedź z opuszczonymi kalesonami i chełpisz się mizerotą, która wystaje ci spod brudnej koszuli :)))
anonim2015.12.29 14:12
W ostatnim czasie Kościół bardzo daleko odszedł od tego co głosi Jezus. Poganom papież głosi ekologię (życzenia Franciszka do Hindusów w listopadzie 2015) a katolikom wydał zakaz nawracania Żydów. To niby jak Kościół ma tworzyć kulturę skoro przestał głosić Ewangelię?
anonim2015.12.29 14:21
Faktycznie kościół robi wrażenie starca co nie ma już sił na nic. Dla świętego spokoju zgadza się na wszystko. Tylko, że w ten sposób sam przyspiesza swoją destrukcję. Pozornie jest chwalony, więcej osób będzie go lubiło, ale to tylko na chwilę. Później znów trzeba pójść na ustępstwa, aby zatrzymać w kościele pogan. W efekcie po co komu kościół, który zrezygnował ze swojej misji? @MarekTalarek Ideały laickie i świeckie są naprawdę puste i martwe. Ciężko nawet samym ateistom sprecyzować co to są te wartości. Różnie ludzie mają niby podobne, ale w szczegółach różniące się bardzo wyobrażenia o tych wartościach. Czy ateiści są gotowi ryzykować zdrowie i życie w ich obronie? Czy może dla świętego spokoju pozwolą je zignorować? "Europa nie zmierza ku upadkowi. Trzeba być naprawdę zaślepionym aby nie widzieć tego że jeszcze nigdy w historii Europy nie żyło się tak dobrze tak wielu Europejczykom." Pod względem gospodarczym się zgadza,. Problemów jest kilka. Ten "postęp" gospodarczy został sfinansowany długami, które Europa nigdy nie spłaci. Żyjąc tak dalej na kredyt dojdzie do katastrofy czyli bankructwa. Nigdy wcześniej Europa nie miała także tak mało dzieci. Przyszłość rysuje się z tego powodu w czarnych barwach. Nigdy (w czasach nowożytnych) też nie było takiego napływu imigrantów. II RP udowodniła, że kilka narodów o przeciwstawnych interesach w obrębie jednego kraju to tragedia. Nigdy też nie rosło pokolenie wychowane na socjalizmie "mi się należy". Nie chcą pracować, a żyć na koszt innych.