15.04.19, 07:45Fot. Piotr Drabik via Flickr, CC BY 2.0

Macierewicz: Mamy wśród byłych wojskowych lobby rosyjskie

Niezwykle mocne słowa padły z ust byłego szefa MON Antoniego Macierewicza w kwestii gen. Mirosława Różańskiego. „[…] jasno formułował opcję, którą trzeba nazwać geopolityczną opcją rosyjską” - mówi o gen. Różańskim Macierewicz w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Były minister obrony narodowej przypomina, że Różański:

[…] był i jest przeciwny otwarciu blokowanej przez Rosję drogi na Bałtyk poprzez przekopanie Mierzei Wiślanej. Był przeciwny przeniesieniu jednostek Wojska Polskiego na wschodnią stronę Wisły. Był też chyba głównym autorem zniszczenia struktury dowodzenia polską armią przez stworzenie trzech równoległych pionów decyzyjnych i likwidacji nadrzędnej roli szefa Sztabu”.

Macierewicz gen. Różańskiego nazywa wprost osobą niekompetentną. Stwierdza:

Jeżeli oficer, który ma decydować o polskiej armii, nie wie, co to jest system A2/AD, czyli kluczowy rosyjski system militarny wymierzony w Polskę i NATO na flance wschodniej, to jest kompromitacja na skalę światową, pokazująca, że tak dowodzona armia nie będzie zdolna współpracować z NATO”.

Tu odnosił się do „występu” gen. Różańskiego w trakcie spotkania zorganizowanego przez Jerzego Owsiaka, kiedy to nie potrafił on odpowiedzieć na pytanie o A2/AD, nie rozumiejąc o co chodzi młodemu człowiekowi, który go o ten fakt pytał.

Macierewicz przypomina też, że gen. Różański nie ukrywał w ogóle faktu, że jest przeciwnikiem tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wzmacniania sił zbrojnych na wschodnim brzegu Wisły, podobnie jak teraz jest przeciwnikiem stałych baz USA w Polsce.

Dalej dodaje:

Wojsko generałów Packa i Różańskiego nie byłoby nigdy gotowe do obrony przed rosyjską agresją. Trzeba nikłej wiedzy i wielkiej determinacji, by bronić tych działań. A wszystko to jest przedstawiane w waszej propagandzie i PO jako obrona wojska”.

Macierewicz stwierdza wprost:

[…] trzeba sobie jasno powiedzieć, że mamy wśród byłych wojskowych lobby rosyjskie, które moje odejście z MON uznało za swoje zwycięstwo i okazję do zasadniczego zwiększenia aktywności polityczno-propagandowej”.

dam/"Dziennik Gazeta Prawna",Fronda.pl

Komentarze

Tomasz Andrzej Szymański2019.04.19 13:03
W swym tekście FRONDA popełniła zasadniczy błąd, piszecie: „Jeżeli oficer, który ma decydować o polskiej armii, nie wie, co to jest system A2/AD, czyli kluczowy rosyjski system militarny wymierzony w Polskę i NATO na flance wschodniej, to jest kompromitacja na skalę światową, pokazująca, że tak dowodzona armia nie będzie zdolna współpracować z NATO”. Różański właśnie uważał, że A2/AD to jest rosyjski system. Zmieniliście w zasadniczym, kluczowym miejscu sens wypowiedzi Antoniego Macierewicza! Różański właśnie uważał, że to rosyjski system, a jest systemem zachodnim!
ja2019.04.15 20:03
A ilu byłych politycznych oficerów LWP pracuje w WP? Oj wielu...panie Antoni
Xx2019.04.15 19:26
Antka szkoda,Misia mu brakuje!
Felek2019.04.15 14:55
Ten wywiad jest swietny bo obnaza obled i szalenstwo Macierwicza. Po raz pierwszy od dawna Macierwicz musial sie z mierzyc z faktami a nie z dziennikarzami TVP czy Rydzyka ktorzy mu zawsze lizali tylek. Brednie ktore ten czlowiek opowiada byly by smieszne gdyby nie to ze dano mu pelnic wazne funkcje w panstwie i powiezono tajemnice wosjkowe.
Olej2019.04.15 11:12
I on jako jeden jedyny i pojedynczy zatrzymał wroga podczas stymulacji nato gienierały Ot gieroj ! Twierdza stanęła otworem ! Wtoczył armatę i gruchnął wszystko się rozpierzchło w tri p....... i paszło. Nato wsie widzieli jego gierojstwo ! Medale dostał i za wysługi, Taki on był gdy służył.
Olej2019.04.15 11:03
Co tam armaty I DZIAŁA GDY DUMA SZUKA CIAŁA ! !Naciągacz szuka jeleni ! Bierze na naciąg ojczyma – producenta mikołajów, podstawia ową figurę przyczynowo skutkową jeleniom. Te lubiące świeżą zieleninę żują w swoich skomplikowanych procesach czaszkowo płatowych i wychodzi całkiem spora publika lub stadko jeleni idących za dumą naciągacza. Wiedzie ich na Powiśle do małego pokoiku i tam pojedynczo załatwia ich niezależność od nich samych również. Wychodzą stamtąd jacyś odmienieni, godni i wyzwoleni. Słoneczko świeci, deszczyk siknie strumyczkiem zabarwi kolorami tęczy niebo. Jest przecudnie. Jakoś tak chce się zrzucić ! Pieniążki oczywiście również. Świat gęstnieje młodzieńcami zrzucającymi się na kolejnych mikołajów. Idzie wiosna panowie ! Idzie wiosna ! Jaka radość we.....troje, we czworo......Jaka radość !!!!!
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.15 10:24
Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Zbiórka dla Mikołaja już 10106zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
Olej2019.04.15 10:17
To co on gadał i robił wraz z podobnymi jemu gieniersalissimusami to jedna sprawa, drugą jest co on bierze co miesiąc od państwa polskiego za wysługę na rzecz państwa sowieckiego. Takich czynowników jest cały pakiet i aż od nich tłusto i czerwono. Nową formą ich prezentacji jest mazgulenie się do publiki równie zdurniałej jak oni sami. To że on ,,służył’’ jak i inni służący czort wie komu a teraz ma z tego ogromną forsę z naszych kieszeni to jest S K A N D A L !!!! który na dodatek trwa. A gdzieś PO drodze pałęta się duka,,,,duka,,,,,,, szewcszczyzna z truciznami skrytobójstwem, z arsenałem środków wzmacniających argumentację i łazi PO WSI i ona robi wciąż i nieustająco nastajaszczą rabotę. W tym i nad tym wszystkim aneks do żyrandola.
anonim2019.04.15 10:16
A i o mediach i gospodarce zapomniałem. Dlaczego tak trudno cokolwiek w Polsce zbudawać. Coś co służyłoby nam Polakom? Nie wiecie.....?
anonim2019.04.15 10:13
sowieci w wojsku, sowieci w sądach, sowieci w służbach, sowieci w polityce....... nowe pokolenia bezideowych sowieckich aparatczyków i karierowiczów w strukturach Państwa Polskiego TO WAS DZIWI? No skąd się wzięli.... nie wiecie?
Jan Radziszewski2019.04.15 9:59
złośliwcy - zobaczym co wam powie Pan nasz Jezus Chrystus na Sądzie Bożym czy nie podobnie jak pewnej Katarzynie który szkalowała X KK - "Katarzyno NIEBO nie dla ciebie!!" tzn czy nie powie na Sądzie Ostatecznym do tych na lewicy - "barany kozły idźcie precz w ogień , wieczny przygotowany diabłu i jego aniołom"
AntoniKawalerOrderuKaftanaBiałego2019.04.15 8:51
Nadciąga Triduum Białej Kiełbasy z Chrzanem i Półlitrem, to w zakładach lecznictwa zamkniętego miłosiernie popuszczają wariatom kaftanów i knebli. Antoni korzysta z tego i natychmiast popuszcza kleksa z cyklu "Tajne Sensacje Poufnego Znaczenia Galaktycznego". Zamiast popuszczać Antoniemu, lekarze powinni dodać szprycę w sam odpad mózgowy. Choćby z mieszaniny denaturatu, kleju stolarskiego, żelatyny i deszczówki z Czarnobyla.
Moni2019.04.15 8:35
Minister Macierewicz mówi prawdę Na spotkaniu generała Różańskiego z kilkusetosobową grupą młodzieży, które przecież zorganizował Owsiak, jeden z młodych ludzi zadał Różańskiemu pytanie o system A2/AD. Ma to być jeden z głównych systemów walki Rosji z siłami NATO i państwami bałtyckimi. Różański, mocno skonsternowany pytaniem, po chwili bezsensownej nowo-mowy, zamiast profesjonalnie odpowiedzieć na pytanie, próbował zażartować z autorem pytania i w końcu poprosił go, by ten, już za kulisami spotkania rozszyfrował mu ten skrót. To wszystko jest nagrane i można na własne oczy obejrzeć na You-Tube albo w dzisiejszym materiale TVP Info !!! Porażające! I taki ktoś dowodził tyle czasu polską armią. Wcale więc mnie nie dziwi, że minister Macierewicz wywalił go z armii i od tej chwili Różański gdzie się tylko da pluje na obecny rząd. Film z tego spotkania to hit, ale i porażający dowód na stan umysłów "totalnych".
DinozaurZArkiNoego2019.04.15 9:30
Tak, napewno, partia która obsadza rządowe stanowiska Waszczykowskimi, Szykami i Macierewiczami w armii zwalnia niekompetentnych generałów żeby ich zastąpić kompetentnymi!? Rzeczywistość pokazuje wyraźnie że dla PIS liczy się wierność a nie kompetencje więc radził bym ci dłużej siebie nie oszukiwać. Koleś który zatrudnił Misiewicza i kazał generałom się mu kłaniać nie ma nic wspólnego z troską o armie i kompetencje jej generałów.
Moni2019.04.15 10:00
Oceniam, że nieporównywalnie większe szkody przynosi bezpieczeństwu Polski i sprawności armii jeden ociężały intelektualnie generał, który na nieszczęście nią dowodzi, niż cały zastęp cwaniaczkowatych Misiewiczów. Zatem więcej proporcji mocium panie, lekceważąc je można zbyt łatwo sprawy armii sprowadzić tylko do paintballu.
DinozaurZArkiNoego2019.04.15 10:28
Ale serio na podstawie jednej wypowiedzi, niezrozumienia oceniasz kompetencje generała? To jest śmieszne. Wiesz że ten pan był na prawdziwej wojnie? Również, łyszałeś o grach wojennych NATO? Wiesz że on jako jeden z nielicznych zatrzymał wroga podczas symulacji? https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1734174,1,byli-dowodcy-nie-przeszli-pomyslnie-symulacji-wojen-tak-twierdzi-mon.read
anonim2019.04.15 8:34
Jak wykazał Piątek w swojej dobrze udokumentowanej książce, Macierewicz jest rosyjskim agentem wpływu. Ale wskazuje na innych, na zasadzie złodzieja, który krzyczy "łapaj złodzieja".
Antek2019.04.15 14:50
Ty ją najpierw przeczytaj tłuku o ile potrafisz czytać.
wali\\305\\202em pod ni\\304\\205 gruch\\304\\2312019.04.15 8:23
Ci co nie z Macierewiczem, to lobby rosyjskie! powiedział szef Szaleńczej Sekty Smoleńskiej! Człowiek, który rozbroił Polską armię i sprawił, że na Kremlu aż do teraz strzelają szampany i donoszą kawior...
DinozaurZArkiNoego2019.04.15 8:23
Oczekiwałbym od pierwszego niepisowskiego rządu jaki nastanie rozliczenia tego pana. Trzeba jasno określić czy trwoni kase, mataczy i osłabia armie na swoją korzyść czy robi to dla ruskich? Równocześnie rozliczony powinien być 1wszy narciarz Rzeczypospolitej oraz naddeweloper.
asd2019.04.15 8:16
pull up, terrain ahead
2019.04.15 8:12
Antek, ty sprawdź czy w twojej okolicy już działa 5G, bo mam wrażenie, że masz zlasowany mózg.
Antek2019.04.15 14:48
Dzidziuś, gile otrzyj bo ci już wiszą do pasa i nie komentuj rzeczy których nie rozumiesz.
Oddział Specjalny2019.04.15 15:30
https://www.youtube.com/watch?v=h4j_PhyKH9g