30.04.14, 17:26Kadr z najnowszego teledysku Macieja Maleńczuka (fot. YouTube)

Maleńczuk ostro: Wielka swastyka z kolorami tęczy spór ten społeczny wielką zgodą zwieńczy

Maciej Maleńczuk ostatnio coraz bardziej zaskakuje. Jeszcze nie zdążyły ucichnąć echa po jego ostatnim muzycznym komentarzu na temat Władimira Putina i jego polityki względem Ukrainy (antyputinowski klip „Vladimir”), a artysta już wypuszcza kolejny. I szokuje jeszcze bardziej.

Tym razem Maleńczuk odnosi się do zamieszania wokół tęczy na pl. Zbawiciela. Instalacja właśnie została po raz kolejny zrekonstruowana po tym, jak kilkakrotnie podpalili ją nieznani sprawcy (do ostatniego podpalenia doszło podczas Marszu Niepodległości 2013).

„W kraju moim kraju, tam w jego stolicy, podpalili tęczę swasty zwolennicy, nie żal mi tej tęczy, inna rzecz mnie dręczy, czy by się nie dało wzajemnie zaręczyć (…).Wielka swastyka z kolorami tęczy, spór ten społeczny wielką zgodą zwieńczy. Transy i lesby, a także pedały, pieśni narodowe tam będą śpiewały” – szydzi muzyk.

Pod klipem „Tęczowa swasta” można przeczytać także oświadczenie o następującej treści: „Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing oświadczają, że są pacyfistami, wszelkie symbole użyte w tym filmie służą pojednaniu społecznemu, Nie nawołujemy do nienawiści, separatyzmu, homo i ksenofobii, oraz żadnego rodzaju rasizmu. Jest to pokojowy akt artystyczny, i jako taki powinien być odbierany”.

Na profilu społecznościowym muzyk umieścił też specjalny apel: „Szanowna Polko i Szanowny Polaku, oraz cała reszto. Znów za pośrednictwem Sieci, w której wszyscy siedzimy, zwracam się do Was słowem i pieśnią. Za chwilę odbędą się kolejne igrzyska pod Warszawską Tęczą. Jak to będzie wyglądało - można sobie wyobrazić. Chciałem czekać i wypuścić pieśń po wydarzeniach, które nastąpią. Jednak dręczony mnóstwem wizji i omamów, pośród których widziałem ludzi przykutych do stelażu łańcuchami i innych, którym nie drgnęła ręka, by chlusnąć z kanistra - wołam już dziś - nie podejmujcie tych dramatycznych decyzji. Krzyże płonęły, płonęli ludzie w Tybecie, sierp i młot wciąż płonie na Wschodzie, takoż Półksiężyc i Gwiazda Dawida wciąż płoną siejąc chaos i rozpacz. Tęcza nie jest tego warta, a Warszawa… cóż, i Ona płonęła nie raz. Swasta nie boi się ognia – niech ona płonie”.

Co Państwo na to?

Beb

Komentarze

anonim2014.04.30 17:35
Dajcie spokój z reklamowaniem tego osobnika. "Artysty" który przyznaje się do fascynacji satanizmem. Wystąpił m.in. w klipie Nergala jako Lucyfer.
anonim2014.04.30 17:43
prawdziwy hu hu humanista.
anonim2014.04.30 18:21
klina klinem
anonim2014.04.30 19:32
To kpiarz be zahamowani, nie ma potrzeby się zajmować jego kolejnymi skandalami.
anonim2014.04.30 19:34
korekta: ma być zahamowań
anonim2014.04.30 19:58
A to ciekawostka. Sprawcy nie znani ale artście wiadomo że to miłośnicy swastyki. Znalazł w popiele z tęczy pudełko z zapałkami przyozdobione swastyką? Oczywistym jest że oba z symboli mają z sobą ważną cechę wspólną. I swastykę i tęczę spotkało to nieszczęście że została zawłaszczona przez jakąś bandę barbarzyńców którzy nadali symbolowi zupełnie inne znaczenie od pierwotnego.
anonim2014.05.1 0:08
Skoro fronda jest zadowolona z kpiny Maleńczuka to czy też podpisuje się pod jego oświadczeniem? Ps. jesteście portalem informacyjnymczy nie? podpi autora artykułu powinien być rozwinięty w stopce redakcyjnej, beb to nie są inicjały, autor boi się podpisać?
anonim2014.05.1 6:36
..... to już lepszy pijak niż pederasta......
anonim2014.05.1 8:06
W sumie to racjonalne połączenie. Nachalna propaganda homoterrorystów przypomina propagandę nienawiści nazistów.
anonim2014.05.1 8:13
Dołączyć trzeba jeszcze sierp i młot z kolorami tęczy.
anonim2014.05.1 9:38
Co ja na to? To, że (1) bolszewicy zawsze nazywali Polskich patriotów faszystami, (2) bolszewicy mieli zawsze skłonność do nowomowy (patrz "gensek", "naziol", "swasta") i po tym można ich poznać, (3) bolszewicy to dzieci kłamstwa, które się kryją ze swoimi prawdziwymi poglądami, więc trzeba ich odkrywać, nie przejmują się prawdą, tylko rzucają kalumnie (redukcja do faszyzmu patriotów i katolików), (4) Fronda ma coraz sutniejszych bohaterów - czy wy ztrudniacie jakieś dzieciaki z gimnazjum co nie widzą, kiedy propagują lewackie poglądy i lewackie kłamstwa?
anonim2014.05.1 12:48
Wszyscy by chcieli, by mówiło się w Polsce jednym głosem? Nie żal mu tej tęczy mnie też.Mówi się że to wielbiciele faszyzmu podpalili?I obwinia się ją bez wyroku. Od kiedy to młodzież polska jest faszystowska?Kto to wymyśla?Komuniści bo komunizm jest podobno lepszy od faszyzmu?Homoseksualizm lepszy od heteroseksualizmu? Maleńczuk nawołuje do pojednania i tolerancji.Nie on jeden.