14.06.14, 19:22(fot: sxc hu)

Manifestacja wiary prawników

Obecnie, przysięgę ze słowami „Tak mi dopomóż Bóg” mogą składać jedynie sędziowie i prokuratorzy. Pozostali pracownicy środowiska prawniczego, takiej możliwości zostali pozbawieni. Jednak – jak zaznaczają – przyszedł czas na zmiany. Co do tego nie ma wątpliwości Izabela Niedźwiecka – adwokat, która podpisała petycję.

- Uważam że każdy zawód, który się wykonuje, jeżeli wykonuje go osoba wierząca, to ta osoba powinna odnosić to, co robi do swojej wiary. Nie mogą to być dwie oddzielne rzeczy – oddzielnie życie zawodowe i oddzielnie życie jako katolika, natomiast jest to bardzo ważne, żeby te wartości były łączone. Trudno powiedzieć, dlaczego to nie zostało dopatrzone, bo wszyscy wykonujemy zawód, który ma się opierać i na naszej uczciwości i na działaniu dla ujawnienia prawdy, dla robienia tego w najlepszy sposób, więc nie widzę tutaj powodu, dla którego te zawody powinny być ograniczone w tym. Powinna być możliwość takiego wyboru – mówi adwokat Izabela Niedźwiecka.
Warto zauważyć, że już w starożytności, prawnicy znajdowali się w grupie trzech klasycznych zawodów – obok duchownych i lekarzy – przed których rozpoczęciem składało się publiczną przysięgę. Jej celem było stanie na straży wartości, przyświecających wybranemu zawodowi.

W przeszłości ślubowanie prawnicze zawsze miało charakter religijny. Sytuacja uległa zmianie w okresie PRL. Choć obecna Konstytucja zapewnia wolność sumienia oraz wyznania, w ustawach korporacyjnych nie przywrócono wcześniejszych założeń. Do ślubowania, zakończonego słowami „Tak mi dopomóż Bóg” mają prawo wyłącznie sędziowie i prokuratorzy.
Adwokaci, radcowie prawni, komornicy i notariusze takiej możliwości nie mają. Stan ten stanowi ewidentną niespójność systemu prawa. Jest on także niezgodny z art. 25 Konstytucji, który gwarantuje swobodę wyrażania poglądów religijnych w życiu publicznym.

Stowarzyszenie Ars Legis im. św. Ivo Helory – Patrona Prawników chce zmienić tę sytuację. W związku z tym do władz Rzeczpospolitej wystosowano petycję, domagając się zmiany ustaw korporacyjnych i możliwości dodania słów, powołujących się na Boga w formule ślubowania zawodowego, załączając stosowny projekt ustawy. W bardzo licznej grupie osób, które złożyły swój podpis pod petycją znaleźli się prawnicy, notariusze, adwokaci, radcowie prawni, komornicy aplikanci, studenci prawa, a także nauczyciele akademiccy. Zbieranie podpisów pod wnioskiem trwa nadal.

Ab/RM

Komentarze

anonim2014.06.14 19:32
następna będzie pracodawców, sprowadzać się będzie do słów, "niech Ci pan Bóg wynagrodzi"...
anonim2014.06.14 19:58
Pod koniec czerwca mam ślubowanie i na pewno dodam od siebie "tak mi dopomóż Bóg", pomimo, że w oficjalnej rocie nie ma tego wyrażenia.
anonim2014.06.14 20:11
@Marek22 Codziennie odmawiaj w swojej intencji Ojcze Nasz, Zdrowaś Mario i Chwała Ojcu. Zobaczysz pomoże. Będziesz się czuł lepiej.
anonim2014.06.14 22:36
Axal, spokojnie, właśnie podpisałem jako 862 osoba - petycja jest świeża i zapewniam, że ta liczba będzie stale rosnąć. Bardzo mnie cieszy ta manifestacja wiary w moim środowisku, idzie ku lepszemu, pozdrawiam ;)
anonim2014.06.14 23:15
Widzę, że będę musiał choć częściowo zrewidować moją opinię o prawnikach, która streszcza się w dowcipie: What do you call 500 lawyers lying on the bottom of the ocean? A good start. A tymczasem znalazła się spora grupa takich, którym po drodze jest z Bogiem. Brawo Panie i Panowie.
anonim2014.06.14 23:26
Powrót cywilizacji łacińskiej?
anonim2014.06.15 10:34
@wieerzacy123 Na Frondzie jest dużo trolli, których zniekształcone sumienia wymagają uzdrowienia.