27.08.19, 10:36(fot. pixabay/instagram_Instarix)

Maryna, gotuj ziemniaki... w 5 minut

Domowy obiad wymaga od nas często wielu przygotowań. Przeważnie jest jednak znacznie zdrowszy od tego, jaki możemy zjeść „na mieście”. Co jednak zrobić, kiedy czasu mało, a my mamy akurat ochotę na tradycyjny obiad, którego składnikiem są gotowane ziemniaki? Jest na to sposób!

Mimo, że ugotowanie ziemniaków trwa dość długo, czas ten można bardzo mocno skrócić. Wystarczy zastosować bardzo prosty, a niezwykle pomocy trik, dzięki któremu nawet gdy czasu mamy niewiele – zdążymy przygotować syty posiłek.

Zasada jest prosta – ziemniaków nie zalewamy wówczas zimną wodą, jak robimy to zazwyczaj, ale wrzącą, przegotowaną zawczasu w czajniku. Dzięki temu czas gotowania ziemniaków skrócić możemy nawet do 5 minut. Najczęściej jednak gotować je będziemy 10 minut. To nadal zdecydowanie mniej, niż metodą „tradycyjną”.

Pamiętajmy jednak, aby nie robić tego zbyt często – tracimy wówczas sporo witamin, które zwarte są w ziemniakach. Warto też zadbać o dobranie bulw mniej więcej równej wielkości – mamy wtedy pewność, że ugotują się w równym czasie.

Smacznego!

Komentarze

Albert2019.08.27 16:13
Fascynująca porada, naprawdę. Z krzesła spadłem po jej przeczytaniu. Ziemniaki najszybciej gotuje się w kuchence mikrofalowej. Nie obierać (można, ale smaczniejsze będą ugotowane w skórkach), nakłuć widelcem i wsadzić na pięć minut do mikrofali. Jak ktoś lubi opiekane, to wsadzić obrane ze skórki, gotować trzy minuty, wyjąć, owinąć każdego ziemniaka w folię aluminiową (byle nic nie odstawało) i wsadzić na kolejne trzy.
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.27 11:40
A dlaczego nie Stachu gotować ziemniaki? Stachu tylko piierdzieć w fotel, pić piwo i oglądać TVPiS, a Maryna sprzątać gotować, usługiwać i duupy dawać?
Karol2019.08.27 11:04
Dlaczego ten artykul jest skierowany tylko do Maryny?
anonim2019.08.27 10:52
I znowu podtruwacie swoje "barany" powtarzaniem "ludowych mądrości". W gotowaniu ziemniaków nie chodzi o gotowanie wody w której są umieszczone, tylko o rozłożenie solaniny podczas gotowania samych ziemniaków. Sami zresztą wcześniej to zauważyliście: https://www.fronda.pl/a/ziemniaki-sa-trujace-tak,69666.html
west2019.08.27 11:09
Człowieku. Zanim zaczniesz się popisywać erudycją, która nakazuje Ci popisy własnej niewiedzy, przy okazji dając świadectwo kultury osobistej, obrażając innych, wiedz że: Solanina nie występuje w dojrzałych, pozbawionych zielonego zabarwienia ziemniakach. Ładnie o ty pisze wikipedia i inne źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Solanina https://zdrowie.tvn.pl/a/czym-jest-solanina-i-gdzie-wystepuje-jakie-sa-objawy-zatrucia-ta-substancja Może się mylę, ale chyba nie wiesz jakie ziemniaki wykopać do spożycia. Skoro jesteś skazany na zielone kulki, zielone pędy pomidora, ziemniaka, może podjadasz surową psiankę słodkogórz i inne rośliny z tej rodziny, współczuję i to serdecznie.