16.07.13, 11:30Marta Brzezińska-Waleszczyk (fot. archiwum prywatne)

„Medialna kariera ks. Lemańskiego skończy się za 2-3 dni”. I Bogu dzięki

Trudno w tym przypadku nie zgodzić się z opinią redaktor Paradowskiej. Faktem jest, że media perfidnie rozegrały niezbyt rozsądnego kapłana, który znalazł sobie sprzymierzeńców w postaci TVN24 i „Gazety Wyborczej”. To oczywiście nie oznacza, że osoba duchowna w ogóle nie powinna pokazywać się w tego typu mediach, by ich nie uwiarygadniać ani tym bardziej przyjaźnić się z Moniką Olejnik czy Tomaszem Lisem. Problem pojawia się wtedy, kiedy kapłan – zamiast rozmawiać o problemach ze swoimi przełożonymi – biegnie na Czerską albo Wiertniczą, aby tam „wyspowiadać się” na dywaniku swojego fałszywego przyjaciela.

Jaki jest tego efekt, każdy widzi. Apogeum medialnego zainteresowania ks. Lemański ma już za sobą. Był użyteczny i wart zachodu wysłania wozu transmisyjnego do Jasienicy dopóki sprzeciwiał się woli abp Hosera. Największym zainteresowaniem gawiedzi cieszył się epizod serialu „Biedny proboszcz vs. zły biskup”, kiedy jasieniccy parafianie spełnili swoje groźby i nowego administratora do kościoła nie wpuścili.

Ks. Lemański – Bogu dzięki – opamiętał się, przeprosił i zapowiedział, że parafię opuści. Co z nim będzie dalej? Pozostaje czekać na werdykt Stolicy Apostolskiej, do której to od decyzji przełożonego kapłan się odwołał. Sęk w tym, że tego typu kościelne procedury są czasochłonne i potrafią ciągnąć się w nieskończoność. Co w tym czasie będzie z ks. Lemańskim? Dokładnie to, co prognozuje Janina Paradowska. Za 2-3 dni wszyscy o nim zapomną. Bo tak kończą wszyscy księża buntownicy, którzy stawiają swoje własne ego ponad jedność wspólnoty Kościoła.

Chwała ks. Lemańskiemu za to, że przeprosił i przyznał się do błędu. Jego medialnym sprzymierzeńcom jest to mocno nie w smak, bo to diametralnie zmienia obraną w tej sytuacji linię. Wspomniana redaktor Paradowska ubolewa jeszcze, że „inni przeprosić nie potrafią”. Nie bardzo wiem za co przepraszać miałby na przykład abp Hoser – za wyssane z palca oskarżenia o antysemickie pytania? A może za rzekome przykładanie ręki do ludobójstwa w Rwandzie? Przeprosić to powinny w pierwszej kolejności, jeszcze przed księdzem Lemańskim, media, które w brutalny i kłamliwy sposób atakowany ordynariusza warszawsko-praskiego. Przeprosić powinny te „dziennikarskie tuzy”, które „spowiadały” w swoich programach ks. Lemańskiego. Za co? Za to, że choć wiedziały o obowiązującym duchownego zakazie wypowiedzi w mediach, pompowały jego ego, dając mu przestrzeń do kontestowania – w wielu przypadkach – nauczania Kościoła i dalszego brnięcia w spór ze swoim przełożonym.

A że teraz o nim zapomnieli? To było do przewidzenia  Podobnie stało się w przypadku ks. Adama Bonieckiego, który przestał emocje kiedy tylko pokornie dostosował się do obowiązującego go zakazu wypowiedzi. A dla ks. Lemańskiego może to i lepiej, że dziennikarze przestaną się nim interesować. Chyba najbardziej jest mu teraz potrzebny święty spokój...

Marta Brzezińska-Waleszczyk  

Komentarze

anonim2013.07.16 11:34
Skończy się o ile jeszcze ksiądz nie zdecyduje się na nie bycie księdzem i w nowej odsłonie nie znajdzie się w jednym szeregu z Bartosiami i in.Ta cała medialność jest wg. mnie pewną formą narkomanii, która pozostawia w ludziach trwałe ślady czyniąc ich niezdolnymi do krytycznego spojrzenia na siebie i rzeczywistość.
anonim2013.07.16 11:40
Amen .
anonim2013.07.16 11:49
Bogu dziękować !!! Ks. Lemański niestety ma/miał spore "parcie na szkło" i to niestety nie przystoi kapłanowi szczególnie jeśli owo parcie objawia się w mediach które codziennie walczą w Kościołem na różnych frontach.
anonim2013.07.16 11:49
Tak jest niech ksiądz Lemański w zapomnienie odejdzie dajmy kogoś kto kłopotliwych ale przez to ważnych pytań zadawać nie będzie. Jak to się mówi "mierny ale wierny" Bo po co komu ksiądz ,któremu na losie wiernych zależy? ................................ Nie kasować
anonim2013.07.16 11:55
@Zeelb po pierwsze - nie jesteśmy na "Ty", po drugie - http://www.fronda.pl/a/kuria-zaprzecza-slowom-ks-lemanskiego-imputowane-ksiedzu-arcybiskupowi-ze-mialby-dopytywac-o-znak-obrzezania-jest-bezsensowne,29448.html
anonim2013.07.16 12:09
Boniecki po tym jak dostał zakaz medialny jest zapraszany regularnie do różnych miast na spotkania (Bogu niech będą dzięki), więc nie wiem czy tak o nim cicho.
anonim2013.07.16 12:11
Pani Marto kochana... proszę wytłumaczyć skąd twierdzenie "wyssane z palca oskarżenia o antysemickie pytania" ??? Była tam Pani?? Skąd absolutna pewność w tym temacie ?? Każdego rozsądnie myślącego katolika zastanawia fakt dlaczego Kościół ucisza ks. Lemańskiego czy Bonieckiego a toleruje to co robi o. Rydzyk czy ks. Natanek .
anonim2013.07.16 12:52
Otóż pani Marto jest pani w wielkim błędzie jego wysokość Hoser ma za co przepraszać tylko brak mu do tego kręgosłupa. Zresztą trudno o kręgosłup u kogoś kto składa się wyłącznie z brzucha.
anonim2013.07.16 13:00
@siostraWinnetou napisał(a):Lip 16, 2013, 11:49 rano Tak jest niech ksiądz Lemański w zapomnienie odejdzie dajmy kogoś kto kłopotliwych ale przez to ważnych pytań zadawać nie będzie. Jak to się mówi "mierny ale wierny" Czy X. Lemański zadawał jakieś pytania? Zacytuj. O ile mi wiadomo, to X. Lemański, prowadził nauczanie niezgodne z nauczaniem Kościoła. Poza tym, fajdał we własne gniazdo – Kościół. 4. przykazanie mówi: Czcij ojca swego i matkę swoją. Nasza matka Kościół. Jeśli w naszym Kościele dzieje się coś złego, załatwiamy to w naszym Kościele, nie w antykościelnych mediach. Napisałaś ponadto: „Bo po co komu ksiądz ,któremu na losie wiernych zależy?” A ja pytam: o co chodzi z wiernymi X. Lemańskiego? Jaki jest ich los, o który się tak troszczysz? Czyż nie są we wspólnocie Kościoła? I jak do ciebie nie pisać: „gamoniu”?
anonim2013.07.16 13:10
A Pani znowu o Lemanskim....
anonim2013.07.16 13:21
@Credo Ksiądz Lemański -troszczył się o swoich wiernych. Nie pozwalał na złe traktowanie inaczej myślących ale poprzez naukę Kościoła pokazywał im jak żyć zgodnie z Bogiem. Działał na rzecz pojednania polsko-żydowskiego. Popierał stanowisko naszego Papieża Franciszka odnośnie bogacenia się księży, biskupów itd. Generalnie ksiądz Lemański nie zgadza się z używanym przez HIERACHÓW językiem. Ale zgadza się całkowicie z nauka Kościoła. Piszesz:"O ile mi wiadomo, to X. Lemański, prowadził nauczanie niezgodne z nauczaniem Kościoła." - dowody poproszę Piszesz:"Poza tym, fajdał we własne gniazdo – Kościół."-dowody poproszę. Piszesz:"4. przykazanie mówi: Czcij ojca swego i matkę swoją." -PRAWDA a co mówi 8 przykazanie? Piszesz:"Nasza matka Kościół. Jeśli w naszym Kościele dzieje się coś złego, załatwiamy to w naszym Kościele, nie w antykościelnych mediach."-racja. Tyle, że ksiądz Lemański nie pchał się do mediów tylko one same do niego przyjechały i prosiły o kometarz nie urągając przy tym Kościołowi. Do Lisa ks. Lemański poszedł na jego zaproszenie. Które przyjmuje także red. Terlikowski!!!!!! Piszesz:"A ja pytam: o co chodzi z wiernymi X. Lemańskiego? Jaki jest ich los, o który się tak troszczysz? Czyż nie są we wspólnocie Kościoła?" Są a jakże, więc może biskup Hoser (nie wiem Credo czy też mam stawiać X przed nazwiskiem) zajmie się nimi, przyjedzie" wytłumaczy, "przytuli" swoje owieczki. Kurna niech choć odpisze na ich list z pytaniem prostego ludu:" o co chodzi?". Sam widzisz - i jak do Ciebie nie pisać: .............
anonim2013.07.16 13:23
A ja nadal będę powtarzać: księża nie umieją ze sobą rozmawiać i się nawzajem szanować! A w tej konkretnej sprawie sądzę, że to ks.Hoser jako biskup powinien dać dobry przykład. Właśnie dlatego, że jest biskupem, a nie zwykłym, szarym proboszczem jak ks.Lemański, powinien był się zachować tak by swoją owieczkę przygarnąć i zrozumieć, a nie "chłopie, co ty tu fikasz, masz się zamknąć i tyle, a dlaczego? bo ja tak chce, a może ty...." itd.można dać się ponieść fantazji. Oczywiście ks.Wojciech niepotrzebnie poszedł do mediów, ale zrozumiał swój błąd, a czy biskup zrozumiał swój błąd. Ach ci księża...Szkoda słów....niech się nawracają a nie udają już nawróconych...potrzebujemy ich dobrego przykładu a nie kłótni. Pozdrawiam!
anonim2013.07.16 13:25
@siostraWinnetou Zgadzam się z Tobą, więcej takich księży jak ks.Wojciech, tylko może niekoniecznie w mediach, bo widać jak to potem wychodzi. Z Bogiem!
anonim2013.07.16 13:49
O tym, czy to przejaw pokory ze strony ks. Lemańskiego, przekonamy się za jakiś czas. Gdyby były proboszcz nie zgodził się na opuszczenie parafii i nie wpuścił administratora, suspensę miałby jak w banku, a na przychylność Stolicy Apostolskiej mógłby nie liczyć. Ks. Wojciech do końca szedł w zaparte, co widać było jeszcze wczoraj w jego umiłowanych mediach. Nawet usiłował fałszywie interpretować KPK. Jako nieposłuszny i suspendowany kapłan nie mógłby NIC wskórać. Zobaczymy, czy jego decyzja jest aktem skruchy, czy sposobem na przeczekanie. Zło, jakie wypłynęło z jego dotychczasowej działalności, tak łatwo naprawić się nie da. Podziału i zgorszenia nie da się tak po prostu zlikwidować jednym "przepraszam". Oby to wszystko nie było preludium do kolejnego uderzenia w Kościół, bo prawdą jest, że kapłan, który pozostaje w Kościele może zrobić wiele dobrego i wiele złego. Zobaczymy, czy decyzja (skrucha?) ks. Wojciecha nie jest tylko oczekiwaniem chwili stosownej do kolejnego ataku. Nie zapominajmy, że ks. Lemański mógł od razu dostosować się do poleceń przełożonego, po czym odwołać się od jego decyzji i czekać na orzeczenie Stolicy Apostolskiej. Bez mediów, krzyków i zgorszenia. Co zrobił - każdy widzi. Dla mnie już samo to, podważa wiarygodność jego pokory. Zwyczajnie mu nie wierzę. OBYM SIĘ MYLIŁA :(
anonim2013.07.16 14:06
@Credo Przestaniesz obrażać-to możemy podyskutować. ....................... Nie kasować
anonim2013.07.16 14:07
@BurmistrzLemingradu może nieco kultury? A tak w ogóle, jak lubisz ssać, to moze zmień portal?
anonim2013.07.16 14:15
@antyBurmistrz może trochę kultury? .......................... Nie kasować
anonim2013.07.16 14:19
@siostraWinnetou czegoś nie zrozumiałaś, siostro? Chyba, ze Ciebie też bawią zabawy fekalne i ssanie na kolanie, to proponuje spotkanie z BL. Komentować można z kulturą, ja zwróciłem tylko uwagę BL... ale nie sądzę, by sobie to wziął do serca:) Bo to jest typowy hejter (tak się to teraz nazywa). Już tu wiele razy zakładał konto:) Nie poddaje się, brawo, ale można też nieco lepiej się wyrażać.
anonim2013.07.16 14:26
Najwięcj zła Kościołowi wyrządzają kapłani ,ich niegodna postawa,dbanie o bogactwa tego świata,częsta demoralizacja powodują odejście od Kościoła wielu ludzi w tym najwięcej młodych odwraca się widząc te haniebne zachowanie takich Lemańskich . Kościół poprzezz swych kapłanów musi wrócić do pierwotnej poboznosci,do ubóstwa,pokory,miłosci bliźniego.
anonim2013.07.16 14:34
@Credo Autorka tekstu napisała " Nie bardzo wiem za co przepraszać miałby na przykład abp Hoser – za wyssane z palca oskarżenia o antysemickie pytania?" BurmistrzLemingradu raczył zapytać "@eMBe: A oświadczenie kurii z której części ciała jest wyssane?" A w jakie rejony ludzkiego ciała przy tej wymianie zdań poleciały Twoje myśli-to ja nie wiem!! ....................... Nie kasować
anonim2013.07.16 14:45
" Nie bardzo wiem za co przepraszać miałby na przykład abp Hoser – za wyssane z palca oskarżenia o antysemickie pytania" Rozumiem,ze była pani świadkiem tej rozmowy. Tak? Bo inaczej to pani dywagację są " wyssane z brudnego palca". Ale cóż się dziwić "dziennikarskim" najemnikom na froncie ( walki z inaczej myślącymi). Proszę sobie przypisać... "Wszyscy, którzy są pod jarzmem jako niewolnicy, niech własnych panów uznają za godnych wszelkiej czci, ażeby nie bluźniono imieniu Boga i [naszej] nauce. "1 Tm 6, 1 Jeśli się pani czuje niewolnikiem, proszę się zachowywać jak niewolnik....
anonim2013.07.16 14:53
siostraWinnetou napisał(a): ”@Credo Przestaniesz obrażać-to możemy podyskutować.” Nie zamierzam z tobą dyskutować. Na temat Kościola, dyskutować będę tylko z katolikiem. Dyskusja z kimś, kto nie ma pojęcia o podmiocie dyskusji nie ma sensu.
anonim2013.07.16 15:03
@BurmistrzLemingradu Odrazu widać, że nie jesteś katolikiem. My nie dyskutujemy o partii politycznej tylko o Kościele. Bzdury, które do mnie piszesz są pozbawione podstaw wiary katolickiej. Walisz sloganami antykościelnymi, które można znaleźć w GW. Żadnych konkretów na poparcie tego, co piszesz. Generalnie, nie wysilaj się, bo nie masz nic mądrego do powiedzenia.
anonim2013.07.16 15:26
@BurmistrzLemingradu - zmiana języka, zgodna z nauczaniem Kościoła? http://www.fronda.pl/a/zespol-ekspertow-ds-bioetycznych-kep-w-sprawie-wypowiedzi-ks-lemanskiego-nt-in-vitro-ignorancja-i-niekompetencja,29490.html Nie siać kłamstw!
anonim2013.07.16 15:29
@Tomek513 piszesz: „Tyle, że ksiądz Lemański nie pchał się do mediów tylko one same do niego przyjechały i prosiły o kometarz nie urągając przy tym Kościołowi. Do Lisa ks. Lemański poszedł na jego zaproszenie. Które przyjmuje także red. Terlikowski!!!!!!” Czy ty jesteś normalny? red. Terlikowski nie jest księdzem pod juryzdykcją biskupa, jest dziennikarzem i jego miejsce jest w mediach. Miejsce księdza jest w kościele. Nie wiesz jakie jest 8. przykazanie? Zajrzyj do katechizmu i stosuj się do niego. Dobrze by było, gdyby się do niego stosował X. Lemański, szczególnie w mediach. Nie wiesz czy przed nazwiskiem Hoser masz napisać X.? To właśnie świadczy o twoim katolicyżmie. Więc cie oświecę: ksiądz arcybiskup (X. abp) jest sukcesorem apostołów, jeśli to coś dla ciebie znaczy. W mojej parafii na przestrzeni 20 lat zmieniło się już czterech proboszczów. Każdy z nich dbal o swoich parafian i że cię zacytuję: nie pozwalał na złe traktowanie inaczej myślących ale poprzez naukę Kościoła pokazywał im jak żyć zgodnie z Bogiem. Nikomu z nas nie przyszło do łba, żeby domagać się od biskupa, żeby nam się tłumaczył, bo tego typu zachowanie jest godne rozhisteryzowanej baby lub rozkapryszonego bachora. piszesz jeszcze: „Działał na rzecz pojednania polsko-żydowskiego.” A co to za argument i dla kogo? Więcej pokory i szacunku dla naszych pasterzy-biskupów, bo to oni wyznaczają zadania księżom, a nie zbuntowani parafianie. Poprostu rozwydrzona gównażeria.
anonim2013.07.16 15:36
@Mniemanologia: Jezus powiedział do Apostołów: "Kto Was słucha, Mnie słucha. A kto Wami gardzi - Mną gardzi". Poczytaj Nowy Testament, to się zdziwisz!
anonim2013.07.16 15:44
@mirek761 Moja babcia zawsze mi powtarzała, że imię Mirek to tylko dla pede
anonim2013.07.16 15:45
@Credo Sprecyzuj rozmawiasz tylko z rzymsko katolikiem czy może też być starokatolik? ....................... Nie kasować
anonim2013.07.16 15:51
REDAKCJO PROSZĘ ZRÓBCIE PORZĄDEK Z LEWAKAMI NA FRONDZIE!!!
anonim2013.07.16 16:30
Rzekłem. Hawk!
anonim2013.07.16 16:58
Oglądałam dzisiaj rano wiadomości. Na TVN24 - dziennikarskie hieny były niepocieszone, bo po Mszy św. parafianie mijali ich bez słowa, dziennikarz nawet się poskarżył: "a jeszcze wczoraj przychodzili do nas ze swoimi problemami." Tylko jakiejś hienie z Polsatu udało się dorwać jedną ofiarę, co z triumfem stacja pokazała.
anonim2013.07.16 17:02
@BurmistrzLemingradu Dla mnie to ty jesteś tylko i wyłącznie antykatolickim trollem, który próbuje jątrzyć pośród katolików. Nie uda ci się wprowadzić zamieszania w umysłach tych, którzy prawdziwie wierzą w Kościół Chrystusowy. Takie durne trolle jak ty mogą wykazać się tylko na onecie. Tutaj tylko się ośmieszają.
anonim2013.07.16 17:02
Szubee napisał(a): "Każdego rozsądnie myślącego katolika zastanawia fakt dlaczego Kościół ucisza ks. Lemańskiego czy Bonieckiego a toleruje to co robi o. Rydzyk czy ks. Natanek . " 1. Zastanawia, ale na pewno nie katolika, bo katolik świadomy swojej wiary - przede wszystkim jest posłuszny decyzjom biskupa. 2. Ks. Natanek jest suspendowany - nie ma prawa do celebracji kapłańskiej posługi, czyli to wszystko co teraz czyni, robi poza Kościołem. 3. Ks. Rydzyk nie głosi treści, które były by w opozycji do OFICJALNEGO nauczania Stolicy Apostolskiej.
anonim2013.07.16 17:07
Tomek513 napisał: "Generalnie ksiądz Lemański nie zgadza się z używanym przez HIERACHÓW językiem. Ale zgadza się całkowicie z nauka Kościoła." *** Co do powyższej tezy - ks.Lemański zaprzeczał nauczaniu Kościoła w sprawie in vitro. Publicznie twierdził (m.in. w programie Moniki Olejnik), iż gdyby nie produkcja nadliczbowych zarodków, to Kościół hierarchiczny zaakceptował by tę metodę. Natomiast nauczanie Kościoła jest zupełnie inne.
anonim2013.07.16 17:16
Mniemanologia napisał(a): Poczytajcie sobie Nowy Testament *** 6 On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, 7 lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, 8 uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej. (Flp 2; 6-8) POSŁUSZEŃSTWO EWANGELICZNE http://mateusz.pl/ksiazki/ja-cd/ja-cd-325.htm
anonim2013.07.16 18:13
@BurmistrzLemingradu Twoja egzystencja tutaj jest jedną więlką inwektywą. Co do tego, że się nie znasz, to masz rację.
anonim2013.07.16 18:17
@BurmistrzLemingradu napisał: „ Myślałem, że katolicy wierzą w Boga a nie w kościół czy pojedynczego biskupa. Ale sam pisałeś, że ja się nie znam :)” Oto jest fragment z Credo Kościoła: „Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół” Do nauki ty dyletancie!
anonim2013.07.16 18:32
@BurmistrzLemingradu Nie masz pojęcia o czym piszesz dzieciaku. Kompromitujesz się tutaj na każdym kroku. Co wpis, to wpadka. Z takim głąbem dyskusja wogóle nie ma sensu.
anonim2013.07.16 18:38
""Chwała ks. Lemańskiemu za to, że przeprosił i przyznał się do błędu."" Jaka chwala??? Za ten smrod ktorego narobil ? Wg. mnie nalezy wykopac czlowieka poza nasz krag i po sprawie!! A ze pojdzie do >faktow i mitow<? A niechze idzie! No bo kto przy zdrowych zmyslach czyta >fakty i mity<, idioci jeno. Wiec niéchze pisze tam dla idiotow, nam nic do tego.
anonim2013.07.16 18:53
„dziennikarskie tuzy”,// Raczej mendy.
anonim2013.07.16 19:54
@BurmistrzLemingradu - określ się! Wydaje się, że zważasz na Dekalog. Jakiego wyznania jesteś?
anonim2013.07.16 20:23
@BL - gigantyczne! Dla katolika istnieją autorytety - biskupi, powołane przez nich zespoły - które, jeśli są zgodne z Magisterium Kościoła, to katolik jest obowiązany do posłuszeństwa im w sprawach wiary i moralności. Chciałbym wiedzieć, kto autorytatywnie wydaje tak ostre osądy o moim Kościele!
anonim2013.07.16 20:44
@BL - albo jest się posłuszny Magisterium Kościoła, albo samego siebie oddziela się od łączności z Kościołem Katolickim. Tertium non datur!
anonim2013.07.16 21:03
@BL - i tu się z Tobą w pełni zgodzę!
anonim2013.07.16 21:34
Pani Marto! przeraża mnie Pani tą swoją pewnością, jakie to jest wstrętne!!to Pani się żywi tym co media robią, czy zdobyła się Pani by porozmawiać z ks. Lemańskim??zapraszam do nas do Duczek k. Wołomina..., też walczymy o księdza, a skoro Arcybiskup jest taki dobry to skąd tyle zła???przecież to trwa już 4 lata, i co ks. Lemański ma wspólnego z Rwandą?wymieszała Pani wszystko a atakuje Lisa i Olejnik
anonim2013.07.16 22:07
Czasami nie wiem jaki wypowiedzieć pogląd w danej sprawie. Wówczas patrzę jakich przyjaciół mają strony. Muszę przyznać, że ks. Lemański ma odpychających.
anonim2013.07.16 23:23
Żałosny jest ten Pani komentaż. ZERO odwagi by wstawić się za księdzem sponiewieranym przez antysemickie zachowanie biskupa, ZERO zrozumienia komu naprawdę wydarzyła się krzywda. WSTYD mi za Panią, WSTYD mi za katolickich dziennikarzy nie potrafiących obronić mądrego odważnego księdza przed nikczemnym potraktowaniem. Pan Jezus jest z księdzem Lemańskim, a wy możecie mu tylko buty czyścić, hipokryci i tchórze.
anonim2013.07.17 0:36
BurmistrzLemingradu napisał(a): "W programie "Kropka nad i" z dnia 8 lipca 2013 ks. Lemański powiedział, że gdyby był obowiązek zapłodnienia w IVF maksymalnie 3 zarodków i implantowania wszystkich (jak np. we Włoszech - ciekawe czy włoski kościół ma jakieś zastrzeżenia co do tej metody w ich kraju) to argument o mordowaniu (aka. eugenicznej aborcji) stałby się bezpodstawnym argumentem." *** 1. Ksiądz kilkakrotnie wypowiadał się, że jest przeciw tej metodzie, ale tylko dlatego, że uzyskuje się nadmiar zarodków, ale gdyby była możliwość... że Kościół dziś naucza tak, ale przecież może zmienić zdanie, itp. Do Agnieszki (dziecka z in vitro) napisał: " Opowiedziała Pani przy okazji, że wychowała się w katolickiej rodzinie i że chrześcijańskie wartości są jej bliskie. Czy więc warto rezygnować z tego, co sama uznaje Pani za wartościowe, istotne, ważne, na skutek słów, tych wypowiedzianych i tych zapisanych przez innych ludzi należących do tegoż Kościoła? Nawet jeśli ci ludzie noszą odmienne od Pani stroje, głoszą poglądy odbiegające od pani poglądów, zdobyli naukowe tytuły i uważają się za autorytety, czy warto z ich powodu decydować się na tak istotny krok? (...) Myśli Pani, że ci wierni, którzy nie wypowiedzieli się głośno po publikacji tego dokumentu, podpisaliby się pod nim oburącz? Bardzo wielu wiernym nie odpowiada ani nieznoszący sprzeciwu ton tego dokumentu, ani sformułowane tam żądania, ani używane w tej sprawie słownictwo. Groźby skierowane do polityków stanowiących prawo, oskarżenia wobec lekarzy i rodziców decydujących się na skorzystanie z tej procedury i inwektywy wobec osób poczętych tą drogą, jakie pojawiły się w związku z tym dokumentem, poruszyły nie tylko Panią, ale, proszę mi wierzyć, bardzo wielu wiernych tego Kościoła. (...) Jest takie wewnątrzkościelne powiedzenie - „dłużej klasztora niż przeora”. Przeorzy, biskupi, proboszczowie, a nawet papieże, i ci wybitni, i ci pomyleni - odchodzą, a Kościół trwa. Ani się Pani obejrzy, jak biskup Hoser, który swoimi wypowiedziami tak Pani zalazł za skórę, przejdzie na emeryturę. Przekona się Pani, że komisja bioetyczna przemówi wtedy innym głosem. (...) Wszystko się zmienia. Wiedza o człowieku, rozwój procedur medycznych, wyrafinowana technika i nowe technologie zmieniają się w takim tempie, że niektóre wypowiedzi doktorów Kościoła, synodów, papieży, a nawet świętych, na temat człowieka, budzą dziś nasze zażenowanie i zawstydzenie." POWYZSZE JEST SPRZECZNE Z OFICJALNYM NAUCZANIEM KOSCIOŁA. Zaden kapłan nie ma prawa czegoś takiego mówić publicznie. Poniżej wypowiedź bioetyków z Episkopatu: http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,14284262,Bioetycy_z_Episkopatu__Ks__Lemanski_naucza_niezgodnie.html "Kościół sprzeciwia się metodzie in vitro z tego powodu, że jest ona niegodziwa i sprzeczna z dobrem człowieka. Traktuje go przedmiotowo, podporządkowuje pragnieniom innych, niszczy istotę i intymność aktu małżeńskiego" - piszą członkowie zespołu Episkopatu. Dodają, że "zła tej metody" dowodzi m.in. fakt niszczenia lub mrożenia zarodków. "Kościół zwraca na te sprawy uwagę nie w celu potępienia tych, którzy pragnąc dziecka, zwracają się ku tej metodzie, ale by osoby te wiedziały, jakie są niepożądane okoliczności i konsekwencje tej procedury, do której decydują się przystąpić". 2. Zarówno we Włoszech, jak i Niemczech, gdzie można wyprodukować tylko max. 3 zarodki Kk głosi identyczną naukę. Metoda in vitro jest niegodziwa, staranie się o zapłodnienie poza ustrojowe jest grzechem.
anonim2013.07.17 0:40
Kuciborski napisał(a): Specjalnych zasług jako misjonarz w Rwandzie Wielebny nie odniósł. *** Na jakiej podstawie wysnuwasz tego typu wnioski? Tego co w szmatławcu T. Lisa napisano?