02.10.19, 21:33zdj. screen TVP Info

MEN: Nauczyciele nie chcą strajkować- i dobrze!

"Rozmowa i dialog ze związkowcami są lepsze niż spór, zwłaszcza taki, który miałby przybrać formę strajku. Zachęcamy władze ZNP do włączenia się w rozmowy, które proponuje minister edukacji, czy to w formule Rady Dialogu Społecznego, czy Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty"-napisało Ministerstwo Edukacji Narodowej, odnosząc się do dzisiejszej zapowiedzi prezesa ZNP. 

Sławomir Broniarz poinformował, że nauczyciele zrzeszeni w Związku rozpoczynają 15 października tzw. "strajk włoski": akcję protestacyjną polegająca na wykonywaniu tylko tych zadań, które są opisane w przepisach prawa oświatowego. Prezes ZNP wyjaśnił, że w okresie bezterminowego protestu nauczyciele będą pracowali tylko przez 40 godzin i wykonywali zadania opisane w przepisach prawa oświatowego. Nie będą natomiast sprawować nad dziećmi opieki np. podczas wycieczek czy zielonych szkół. 

Broniarz podkreślał, że nauczyciele nie akceptują nakładanych na nich zadań, za które nie otrzymują wynagrodzenia.

"Cieszy nas to nastawienie, bo jest ono z korzyścią dla uczniów i rodziców. Rozmowa i dialog ze związkowcami są lepsze niż spór, zwłaszcza taki, który miałby przybrać formę strajku. Zachęcamy władze ZNP do włączenia się w rozmowy, które proponuje minister edukacji, czy to w formule Rady Dialogu Społecznego, czy Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty"-czytamy w komunikacie na stronie internetowej MEN. 

"Wszystkim nam powinno zależeć na poprawie atmosfery zaufania w środowisku oświatowym. Ostatni strajk pokazał, że nie ma społecznej akceptacji dla tak radykalnych kroków"-wskazują przedstawiciele ministerstwa. 

Resort edukacji przypomina ponadto, że rząd spełnił "zdecydowaną większość postulatów związków zawodowych dotyczących poziomu wynagrodzeń, systemu awansu zawodowego i oceny ich pracy".

"Nauczyciele otrzymali już dodatkowe podwyżki, a w przyszłym roku planujemy wdrożyć kolejną. Rozmawiamy również ze związkami zawodowym na temat zmniejszenia uciążliwości pracy związanej z nadmiarem dokumentacji szkolnej"-czytamy na stronie MEN. Resort wskazuje, że przy całym szacunku dla roli związków zawodowych w obronie praw pracowniczych, nie można zapominać również o obowiązkach pracowników, w tym i nauczycieli, których obowiązuje- tak jak inne grupy zawodowe- 40-godzinny czas pracy. 

"W jego ramach nauczyciel obowiązany jest realizować zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, a także zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. Część obowiązków, które nauczyciele wykonują, nie jest wprost zapisana w przepisach prawa. Podkreślamy, że jednym z obowiązków nauczycieli jest rzetelne realizowanie zadań związanych z powierzonymi im stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły, a także wspieranie każdego ucznia w jego rozwoju"-wskazuje ministerstwo. Resort podkreśla, że jego priorytety to "wzmocnienie prestiżu zawodu nauczyciela oraz przywrócenie etosu tej najważniejszej grupie zawodowej".

yenn/Fronda.pl

Komentarze

margeritta2019.10.2 23:11
W takim razie, w ten 40-godzinny tydzień pracy powinien być wliczony również czas przeznaczony na sprawdzanie prac domowych - to często nauczyciele wykonują w domu. Także czas spędzony z uczniem dodatkowo - jeżeli jest taka potrzeba, kontakty z rodzicami i opieki na uczniami podczas wycieczek i np. rekolekcji. A za wyjazdy na wycieczki i zielone szkoły - płaca jak za delegacje. A przede wszystkim, totalną kpiną jest sytuacje, jeżeli nauczyciel, który dopiero rozpoczyna pracę nie dostanie nawet minimalnej krajowej.
stan2019.10.3 12:37
A ile wynosi pensum? Czas pracy 40-godzinny!
JS2019.10.2 22:47
Nie muszą pracować przy taśmie produkcyjnej, nie pracują na nocki, dwa miesiące płatnego wolnego, wolne soboty i niedziele, co 10 lat rok płatnego urlopu. Myślę, że te bonusy zachęciły większość obecnych nauczycieli aby wybrać ten zawód. Ścieżki rozwoju nauczyciela można kupić, znaleźć w internecie. Ja też kiedyś chciałem być nauczycielem ale z fascynacji geografią. Pozdr.
BiegunkaProrocza2019.10.2 22:34
Ten pan na zdjęciu chyba się porobił w galoty. Wygląda jakby starał się przytrzymywać kupę swoimi sflaczałymi pośladami, ale ona i tak ma inne plany, chce wyjść na świat, przez nogawkę.
katolik2019.10.2 22:23
Brawo dla tych nauczycieli,którzy są mądrzy i olewają broniarza ,jego misterny szatański plan dna.Mądrzy i Silni Polacy głosują na PIS!!!