10.02.20, 18:45Screenshot Youtube

Minister Gliński niezwykle ostro o publikacji ,,Faktu'': Czy niemiecki tabloid chce sfinansować remont?

Fakt” przed kilkoma dniami w jednym ze swoich tekstów pisał o mającym rzekomo kosztować ponad 12 milionów złotych planowanym remoncie ministerstwa kultury. Napisano między innymi, że minister Gliński „ma rozmach większy niż królowa Wielkiej Brytanii”. Ministerstwo na swojej stronie internetowej opublikowało oświadczenie, w którym poinformowano, że resort rozważa podjęcie kroków prawnych wobec wydawcy dziennika oraz serwisu Fakt.pl. Dziś ostry wpis na ten temat pojawił się też na twitterze ministra Piotra Glińskiego.

Publikacja jest kłamliwą manipulacją. To obrzydliwy, kolejny polityczny atak niemieckiej gazety na polski rząd” - napisano we wspomnianym oświadczeniu, które znalazło się na stronie MKiDN.

Poinformowano w nim też:

Pałac, w którym mieści się siedziba Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, „zrobili sobie” Czartoryscy w 1760 r. Odbudowany po spaleniu w czasie II wojny światowej w latach 1948-49 Pałac jest siedzibą Ministerstwa Kultury od 71 lat. Kwota 12,6 mln zł nie dotyczy Pałacu Potockich. Obejmuje ona wszystkie prace remontowe i budowlane, których rozpoczęcie MKiDN planuje w 2020 r., a które będą realizowane przez kilka lat”.

Dalej zaś czytamy:

Prace remontowe obejmą przede wszystkim Kamienicę Lanciego (a nie Pałac Potockich, jak kłamliwie podaje „Fakt”) oraz inne lokalizacje MKIDN”.

Ministerstwo przypomina również:

Decyzja o remoncie zapadła przed 2015 r., za rządów poprzedników obecnego rządu. We wrześniu 2015 r. wybrany został, zgodnie z przepisami Prawa zamówień publicznych, wykonawca „dokumentacji koncepcyjno-kosztowej adaptacji na cele biurowe poddasza budynku przy ul. Krakowskie Przedmieście 17”. Od tamtego czasu trwały prace projektowe i uzgodnieniowe z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy w celu pozyskania niezbędnych do rozpoczęcia procesu budowlanego zgód. Obecnie ogłoszono przetarg nieograniczony na wykonanie tych prac”.

Do publikacji „Faktu” odniósł się na twitterze również minister Piotr Gliński:

Czy niemiecki tabloid chce sfinansować konieczny remont miejsc pracy polskich urzędników? Wygląda na to, że tak - narażając się na proces za kłamstwa w sprawie remontu siedziby MKiDN. A tak wyglądało nasze ministerstwo po ostatniej ingerencji Niemców”.

dam/gov.pl/web/kultura ; twitter

Komentarze

R2020.02.11 9:36
- złodzieje albo idioci z glinskim na czele za 12,6 mln zl to można 3 budynki zbudować a Glinski pod szemranymi hasłami kultury płaci za remonty 2 budynków które od lat są w użytkowaniu - remont tynku, blachy na dachu i farby - nabija kabzę kolesiom albo jest naiwny
Chory Portier2020.02.11 12:23
Jak brak argumentów i oparcia w faktach, to takie prymitywne hasełka: "złodzieje", "idioci", itd. A wyłudzacze VATu za Tuska, to nie złodzieje? Nie, to przedsiębiorczy, pełni inicjatywy biznesmani. Mający poparcie swoich, więc bezkarni.
Chory Portier2020.02.11 7:46
Kolejna kadencja PISu i - wreszcie - repolonizacja tych dywersyjnych mediów. Czy wyobrażacie sobie, by np. w Dojczlandzie, nie mówiąc już o Izraelu, działała bezkarnie np. hebrajskojęzyczna "Gazeta Wyborcza", sterowana z zagranicy, za obcą forsę, i pluła w amoku na ich rząd? Im więcej sukcesów, tym bardzie obrzydliwe kłamstwa? A wszystko to przy obleśnym rechocie lokalnej opozycji, bandy impotentów, którzy nic nie potrafią tylko strzelać gafy i jazgotać? A ten rząd tylko grzecznie by się tłumaczył z coraz większych absurdów? Przecież wzięliby to za mordę i wywalili gdzie pieprz rośnie.
Andy Semicki Rabin2020.02.10 23:35
Gliński, wytłumacz się z tych 100 mln na żydowskie cmentarze!
anonim2020.02.10 20:39
. Polska oddała Danii część Bałtyku... po której idzie teraz Nord Stream 2! | E. Rzeuska youtube.com/watch?v=zRiu4vyHDtg Michalkiewicz wRealu24 o kaście sędziowskiej, PiSie, M.Kowalskim i opozycji! Na żywo! youtube.com/watch?v=Vh-5KUtMW-s
skopiowane z Do Rzeczy - Fronda2020.02.10 20:07
Dla kogo oni "pracują"? Jaka partia polityczna w Polsce ma w programie wyjscie Polski z NATO? 𝐊𝐎𝐍𝐅𝐄𝐃𝐄𝐑𝐀𝐂𝐉𝐀 Jaka partia polityczna w Polsce ma w programie wyjscie Polski z EU? 𝐊𝐎𝐍𝐅𝐄𝐃𝐄𝐑𝐀𝐂𝐉𝐀 Jaka partia polityczna w Polsce ma w programie panstwowy antysemityzm? 𝐊𝐎𝐍𝐅𝐄𝐃𝐄𝐑𝐀𝐂𝐉𝐀 Co oznaczaloby wyjscie Polski z NATO i EU? 𝐊𝐨𝐦𝐩𝐥𝐞𝐭𝐧𝐚 𝐤𝐚𝐭𝐚𝐬𝐭𝐫𝐨𝐟𝐚 𝐠𝐨𝐬𝐩𝐨𝐝𝐚𝐫𝐜𝐳𝐚 𝐢 𝐢𝐳𝐨𝐥𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐲𝐜𝐳𝐧𝐚. Co oznacza dla Polski oficjalny antysemityzm? 𝐒𝐭𝐚𝐭𝐮𝐬 𝐈𝐫𝐚𝐧𝐮. Czyim, albo kogo celem jest taki "scenariusz"? 𝐌𝐨𝐬𝐤𝐰𝐲 𝐢 𝐏𝐮𝐭𝐢𝐧𝐚 𝐨𝐬𝐨𝐛𝐢𝐬𝐜𝐢𝐞. Jaki z tego wyplywa wniosek? 𝐊𝐨𝐧𝐟𝐞𝐝𝐞𝐫𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐧𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐧𝐢𝐜 𝐰𝐬𝐩𝐨𝐥𝐧𝐞𝐠𝐨 𝐳 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐫𝐞𝐬𝐚𝐦𝐢 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢.
Leszek2020.02.10 20:58
Co oznaczają takie idiotyczne pytania. Czy pytający to idiotą, czy żydowska onuca. Na pewno nie patriota.
jou2020.02.10 19:50
Kiedy ustawa medialna ???
Prawda w oczy kole2020.02.10 19:46
Bo Glinski jest bardzo rozrzutny w wydawaniu pieniędzy podatników zwłaszcza jak zarabiają na tym jego kumple
Leszek 2020.02.10 19:13
15. Proszę o informację czy Minister Kultury ws. planów tworzenia Muzeum Getta i Muzeum Chasydyzmu: a) badał nastawienie opinii publicznej i oczekiwania wyborców b) zasięgał opinii IPN c) zasięgał opinii MSZ d) zasięgał opinii prezydenta RP e) zasięgał opinii ABW i AW ws. ochrony kontrwywiadowczej takich placówek i rozpoznania ewentualnych zagrożeń dla wizerunku i pozycji Polski, jakie może spowodować proces ich tworzenia i ich funkcjonowanie f) zasięgał opinii szefów klubów parlamentarnych i liderów partii politycznych g) zasięgał opinii sejmowej i senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu h) zasięgał opinii polskich historyków i historycznych jednostek naukowych polskich uniwersytetów i) zasięgał opinii środowisk żydowskich z Polski j) konsultował się z ambasadą Izraela w Polsce k) konsultował się z Instytutem Yad Vashem lub innymi ośrodkami z Izraela zajmującymi się historią Żydów l) konsultował się z międzynarodowymi środowiskami żydowskimi, w tym chasydzkimi Jeśli tak to proszę o informację które z powyższych podmiotów przedstawiły swoje opinie i w jakiej formie.
Senny2020.02.10 21:08
Leszek, - dobrze, dobrze - dalej tak. Gliński. Hm.
Leszek 2020.02.10 19:12
14. Dlaczego Minister Kultury zdecydował się przedstawić koncepcje utworzenia w Polsce dwóch kolejnych ośrodków zajmujących się historią Żydów, w sytuacji gdy dotychczasowe doświadczenia pokazują że placówki takie są źródłem napięć w polskiej polityce wewnętrznej i zagranicznej, dając podstawę wpływowym kręgom z Izraela, Europy i ze Stanów Zjednoczonych do prób ingerencji w nasze życie społeczne i polityczne? Czy Pan Minister nie widzi ryzyka stworzenia w ten sposób zarzewia nowych sporów, które ze względu na kontekst Holokaustu natychmiast zostaną umiędzynarodowione?
Leszek 2020.02.10 19:11
12. Czy planowane muzea mają być muzeami w tradycyjnym sensie, tzn. placówkami skupionymi na neutralnym popularyzowaniu historii czy „nowoczesnymi muzeami”, tzn. placówkami takimi jak POLIN, w których historia jest punktem wyjścia do aktywnego kreowania współczesnej debaty społecznej i politycznej? 13. Ostatnie wydarzenia pokazały ogromne różnice w polskiej i żydowskiej pamięci historycznej oraz elementarny brak zgody co do tego co jest prawdą o polsko-żydowskich relacjach. Proszę o informację, którą perspektywę mają według planu Pana Ministra prezentować nowe muzea getta i chasydyzmu: a) perspektywę polską b) perspektywę żydowską c) jedną kompromisową perspektywę d) obie perspektywy równolegle obok siebie Jeśli ministerstwo przewiduje wariant kompromisowy to proszę o informację jaki Minister przewiduje plan wypracowania kompromisu i kto miałby być jego stroną - środowiska żydowskie z Polski stojące obecnie za polityką muzeum POLIN czy zajmujące się historią Żydów ośrodki historyczne i naukowe z Izraela?
Leszek 2020.02.10 19:10
8. Czy powstał już w Ministerstwie Kultury jakikolwiek dokument precyzujący założenia programowe i polityczne stojące za pomysłem utworzenia nowych muzeów dot. tematyki żydowskiej? Jeśli tak to proszę o informację jaki i o streszczenie zawartych w nim założeń. 9. Czy powstał już w Ministerstwie Kultury jakikolwiek dokument precyzujący plan formy instytucjonalno-prawnej oraz plan finansowania nowych muzeów dot. tematyki żydowskiej? Jeśli tak to proszę o informację jaki i o streszczenie zawartych w nim planów. 10. Jak liczny personel owych placówek Minister przewiduje? Proszę o podanie w przybliżeniu przewidywanej liczby pracowników zatrudnionych na etat. 11. Jaki tryb i kalendarz opracowania i konsultacji założeń do scenariuszy wystaw Pan Minister planuje? Czy scenariusze mają przewidywać wątki dotyczące antysemityzmu Polaków lub współdziałania Polaków w przemocy wobec Żydów? Czy scenariusze mają przewidywać wątki dotyczące antypolonizmu Żydów lub współdziałania Żydów w przemocy na Żydach?
Leszek 2020.02.10 19:09
5. Jak Minister ocenia sposób działania władz wymienionych muzeów i realizowaną przez nie politykę historyczną? Czy planowana jest w najbliższym czasie zmiana władz powyższych placówek powstałych i dotowanych z pieniędzy podatników? 6. Czy zapowiedź budowy kolejnych muzeów, tj. Muzeum Getta Warszawskiego i Muzeum Chasydyzmu została powiązana z gestami wzajemności na rzecz polskiej polityki historycznej ze strony Izraela? Jeśli tak to z jakimi konkretnie i jakie strona izraelska poczyniła zapowiedzi? Jeśli nie to dlaczego? Czy Polska wyraża wobec strony izraelskiej takie oczekiwania? Jeśli nie wyraża to dlaczego? 7. Czy nad budowanymi z pieniędzy Polaków muzeami Chasydyzmu i Getta Warszawskiego rząd państwa polskiego będzie miał pełną kontrolę w zakresie powoływania i odwoływania władz tych placówek oraz decydowania o prezentowanych w nich treściach? Czy Minister rozważa powołanie którejś z tych placówek w formule publiczno-prywatnej lub rządowo-samorządowej, tak jak muzeum Polin?
Leszek 2020.02.10 19:09
2. Czy w okresie pełnienia przez Pana funkcji Ministra Kultury zaszły w formie działania, w statutach lub we władzach wymienionych placówek jakieś zmiany? Jeśli tak to czym były spowodowane i jakie było stanowisko Ministra wobec tych zmian? 3. Kto w okresie pełnienia przez Pana funkcji Ministra Kultury reprezentował Ministerstwo we władzach owych placówek? Czy osoby te interweniowały w jakikolwiek sposób ws. kontrowersji poruszających opinię publiczną? Czy po tych interwencjach pozostał w Ministerstwie jakiś pisemny ślad, np. pisma otrzymane „do wiadomości” Ministra? 4. Który wiceminister i który dyrektor departamentu odpowiada za nadzór nad wymienionymi placówkami? Jaka była ich aktywność ws. nadzoru nad tymi muzeami w okresie pełnienia przez Pana funkcji Ministra?
Leszek 2020.02.10 19:08
W związku z tą informacją, Robert Winnicki zwrócił się do ministra kultury z piętnastoma pytaniami. Prezes Ruchu Narodowego prosi, aby Piotr Gliński ustosunkował się do poniższych kwestii: 1. Jakie kroki podjął Pan Minister by państwo polskie odzyskało pełną kontrolę nad Muzeum POLIN i Muzeum Auschwitz? Jeśli nie podjął - dlaczego? Czy Pan Minister nie dostrzega takiej pilnej potrzeby w związku z kontrowersjami dotyczącymi ich funkcjonowania?
Leszek 2020.02.10 19:07
Prezes Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki skierował do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego 15 pytań. Dotyczą one informacji przekazanej przez ministra za pośrednictwem portalu społecznościowego o przeznaczeniu 32 mln zł na żydowskie muzea.
Leszek 2020.02.10 19:07
Glinski dla zydow ma kase, ale dla polskich organizacji patriotycznych, to juz nie. Nastepna kanalia , zydo-onuca. Tak to PIS wspiera Polakow.
jula2020.02.11 11:39
To się leczy u lekarza, konieczna wizyta u specjalisty, aktywność medialna nie leczy. Proszę zapamiętać: wizyta u specjalisty.
Polak2020.02.10 18:55
A dlaczego to PiS nie wywali do Niemiec niemieckie media?
Yep2020.02.10 19:11
Bo media w Polsce mają być "wolne", czyli niemieckie. Oczywiście w Niemczech tylko niemieckie.