W czwartek Eurogrupa, która obradowała razem z ministrami finansów państw spoza obszaru wspólnej waluty, zgodziła się na wartą 100 mld euro inicjatywę SURE, mającą pomóc w utrzymaniu miejsc pracy; na fundusz gwarancyjny Europejskiego Banku Inwestycyjnego o wartości 200 mld euro oraz na wsparcie w finansowaniu kosztów zdrowotnych o wartości 240 mld euro z EMS.

Jak ocenia minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański, dzięki takim krajom jak Polska, nastąpił przełom w podejściu UE do kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Jak przypomina minister, to m.in. Polska „od początku unijnej debaty domagała się ambitnego podejścia do walki z kryzysem na poziomie Unii Europejskiej”.

Komentując pakiet wypracowany przez Unię Europejską, Szymański określa go jako silną i skoordynowaną odpowiedź państw członkowskich i instytucji unijnych na spowodowany pandemią kryzys.

Jak podkreśla, dla Polski szczególnie ważne było włączenie w prace Eurogrupy wszystkich państw członkowskich i uwzględnienie perspektywy państw spoza strefy euro. Zwraca uwagę, że instrumenty w ramach EBI i SURE są skierowane do wszystkich państw UE, dzięki czemu wszyscy zostaną potraktowani tak samo, bez względu na walutę:

-„Ich celem jest wsparcie firm, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw (poprzez fundusz EBI) oraz pomoc dla krajowych systemów wsparcia zatrudnienia (SURE). Działania te są w pełni spójne ze strategią polskiego rządu walki z kryzysem”- powiedział Szymański.

Państwa strefy euro wedle ustaleń będą mogły skorzystać również ze wsparcia Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Polska, jak mówi Szymański, popiera to rozwiązanie, ponieważ zwiększa ono stabilność całej Unii i gospodarek, z którymi jesteśmy silnie powiązani.

Jak dodaje minister, strona polska konsekwentnie podkreśla, że podstawowym elementem odbudowy gospodarczej po pandemii powinien być nowy, ambitny, wieloletni budżet UE:

-„Polska wnioskuje, by wspólnie poszukiwać nowych zasobów, które mogłyby taki budżet finansować. Jesteśmy gotowi na konstruktywną dyskusją o rozwiązaniach, które po pierwsze będą otwarte dla wszystkich państw członkowskich na równych warunkach oraz - po drugie - będą brać pod uwagę zróżnicowane skutki gospodarcze pandemii w państwach oraz potrzebę wyrównywania poziomu rozwoju wszystkich państw członkowskich”.

kak/ PAP, niezależna.pl