"Odpłatność ryczałtowa dla pacjenta za Valcyte wynosi 3 zł 20 gr, jeśli został przepisany zgodnie ze wskazaniem w wykazie refundacyjnym"-podkreślił w rozmowie z dziennikarzami minister zdrowia, Łukasz Szumowski. 

Szef resortu zdrowia wyjaśnił "aferę" z paragonem zaprezentowanym przez posła PO-KO, Borysa Budkę podczas debaty w TVP. Czy rzeczywiście jest to "paragon hańby" obecnego rządu? 

"Chcę potwierdzić, że jest to lek na ryczałt, który można stosować w ciągu 100 dni od przeszczepu, a 200 dni w przypadku szczególnym - przeszczepu nerki. Jest to lek za 3,2 zł. To lek na ryczałt dla wszystkich zgodnie z rejestrem"-wskazał Łukasz Szumowski.

Jak tłumaczył minister, wskazania do objęcia refundacją to m.in. zakażenie wirusem cytomegalii u pacjentów po przeszczepach narządów miąższowych - profilaktyka po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 110 dni po przeszczepie - w przypadku udokumentowanych przeciwwskazań do stosowania walgancyklowiru w stałej doustnej postaci farmaceutycznej; zakażenie wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom nerek - profilaktyka po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 200 dni po przeszczepie - w przypadku udokumentowanych przeciwwskazań do stosowania walgancyklowiru w stałej doustnej postaci farmaceutycznej.

yenn/PAP, Fronda.pl