02.10.19, 13:30Zdj. Kancelaria Premiera, Flickr, domena publiczna, CC0

Minister zdrowia obnaża kłamstwa Budki

"Odpłatność ryczałtowa dla pacjenta za Valcyte wynosi 3 zł 20 gr, jeśli został przepisany zgodnie ze wskazaniem w wykazie refundacyjnym"-podkreślił w rozmowie z dziennikarzami minister zdrowia, Łukasz Szumowski. 

Szef resortu zdrowia wyjaśnił "aferę" z paragonem zaprezentowanym przez posła PO-KO, Borysa Budkę podczas debaty w TVP. Czy rzeczywiście jest to "paragon hańby" obecnego rządu? 

"Chcę potwierdzić, że jest to lek na ryczałt, który można stosować w ciągu 100 dni od przeszczepu, a 200 dni w przypadku szczególnym - przeszczepu nerki. Jest to lek za 3,2 zł. To lek na ryczałt dla wszystkich zgodnie z rejestrem"-wskazał Łukasz Szumowski.

Jak tłumaczył minister, wskazania do objęcia refundacją to m.in. zakażenie wirusem cytomegalii u pacjentów po przeszczepach narządów miąższowych - profilaktyka po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 110 dni po przeszczepie - w przypadku udokumentowanych przeciwwskazań do stosowania walgancyklowiru w stałej doustnej postaci farmaceutycznej; zakażenie wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom nerek - profilaktyka po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 200 dni po przeszczepie - w przypadku udokumentowanych przeciwwskazań do stosowania walgancyklowiru w stałej doustnej postaci farmaceutycznej.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

Leakrz Senior2019.10.2 14:22
Szanowny Panie Ministrze !!!! Czy to normalna sytuacja, że refundacja na lek przysługuje pacjentowi ubezpieczonemu jedynie wtedy, kiedy receptę na lek wystawi lekarz mający podpisaną umowę z chorą kasą na wystawianie recept, a nie od tego, czy pacjent jest ubezpieczony i z tego powodu ma prawo do refundacji na wybrane leki? Czy nie podobnie było za komuny? Wtedy tylko lekarz państwowej służby zdrowia miał prawo do wypisywania recept ze zniżką? Dlaczego lekarz z prywatnego gabinetu nie mający umowy z NFZ, nie ma prawa napisać skierowania do państwowej przychodzni czy szpitala, a ten mający umowę na przysłowiową złotówkę już może wszystko?
Bizon2019.10.2 14:12
Czy Jacek Sasin znał pytania przed debatą? Można odnieść takie wrażenie, zwłaszcza po pytaniu o dopłaty dla rolników.
Alojzy Cedzidło2019.10.2 16:19
Wszyscy znali ,,Bizonku " Wszyscy To jest podstawowa zasada w TVP, A tak poza tematem .Poszedłbyś do telewizji tak w ciemno ? Ja nigdy .
Dam2019.10.2 17:46
Wszyscy z PISu na pewno, po co innym by mieli dawać?
Jarek2019.10.2 14:06
Pan Minister już się dawno obnażył dając pieniądze z MZ dla rydza, a nie na dofinansowanie leków onkologicznych. PIS stosuje systemową eutanazję ludzi biednych, nie mających pieniędzy na prywatne leczenie. Tak - wspieraj PIS i ZUS czynem i umieraj przed terminem, będzie na: - nagrody, bo się wam normalnie należą, - kolejne + dla nierobów, oby was tylko poparli w wyborach. Jak wy możecie przystępować do komunii? "Panie Jezu Chryste, * niech przyjęcie Ciała i Krwi Twojej * nie ściągnie na mnie wyroku potępienia, * lecz dzięki Twemu miłosierdziu niech mnie chroni * oraz skutecznie leczy moją duszę i ciało."
Alojzy Cedzid\305\202o2019.10.2 16:13
A skąd to Drogi panie ,Jareczku " znasz te modlitwy . ? Jak duchowny . Modlisz się z takim talentem. I wszystko by było do zrozumienia , gdyby nie ta trująca nienawiść do Ojca dr. Rydzyka i PiS-u Popraw się , to Bozia Twoja prośbę wysłucha . . 13. X.2019 jest szansa pokazać swój powrót do zdrowia .
Jarek2019.10.3 7:05
Drogi Alojzy Tak już mam, że nie szanuje kłamców. A PIS i rydz to kłamcy. obecny prezydencik - okłamał mnie w swojej kampanii wyborczej; Mateuszkowi sądownie udowodniono kłamstwo rydz - mistrz kłamstwa i obłudy. Jeśli Ty szanujesz kłamców, to Twoja sprawa, wolna wola. Określenie Bozia - jest obraźliwe dla Boga - gdybyś nie wiedział. Zastanów się zanim wyciągniesz jęzor po Komunię Św.