11.01.17, 07:00Fot. pixabay.com

Misja na Marsa? Również dzięki Polakom!

Jeszcze w tym roku ma ruszyć pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie testowych baz księżycowych. Powstaje ona w Rzepienniku Biskupim w województwie małopolskim; buduje ją kilkudziesięciu entuzjastów z grupy M.A.R.S - Modular Analog Research Station.

Celem projektu jest przetestowanie relacji ludzi z maszynami, a także nowoczesnej architektury czy telemedycyny. Są już wybrane dwie sześcioosobowe grupy tak zwanych astronautów analogowych. Zostaną oni zamknięci mniej więcej na dwa tygodnie w nowej bazie, czyli w tak zwanym habitacie. O tym, co będą robić, powiedziała w rozmowie z IAR Dorota Budzyń z grupy M.A.R.S. Będzie "wychodzenie w skafandrach i zbieranie próbek albo jeżdżenie łazikiem - bo łazik też tam jest i on jest zdalnie sterowany; używanie drukarek 3D na stacji".

Projekt to wprawka przed podobnymi prawdziwymi misjami, na przykład na Marsa. Pierwsze testy mają się odbyć w drugiej połowie tego roku.

Projekt wspomaga Europejska Fundacja Kosmiczna, Polska Agencja Kosmiczna i ESA. Właścicielem jest spółka Space Garden. Dodatkowe pieniądze pochodzą z projektów crowdfundingowych.

W sobotę, 14 stycznia na Politechnice Wrocławskiej członkowie grupy M.A.R.S. mają opowiadać o szczegółach projektu.

emde/IAR