18.05.20, 10:14

Naczelny rabin Polski: Jan Paweł II uczył nas człowieczeństwa i braterstwa

- Jan Paweł II uczył nas człowieczeństwa. Dla niego każdy, bez względu na religię, wyznanie, narodowość, czy kolor skóry, był dzieckiem Boga; każdy miał w sobie iskrę Bożego życia i należał mu się szacunek - powiedział naczelny rabin Polski Michael Joseph Schudrich. 

Zdaniem Schudricha "żaden inny papież nie uczynił więcej, by uleczyć bolesne rany, a nikt w historii nie uczynił więcej, by skutecznie wyeliminować plagę antysemityzmu".

- Uznanie cierpienia narodu żydowskiego podczas jego wizyty w Auschwitz, uznanie Państwa Izrael i jego centralnej roli dla żydowskiego życia i wiary, oraz prośba o wybaczenie chrześcijańskich prześladowań Żydów w toku dziejów, dają świadectwo jego głębokim oczekiwaniom związanym ze stosunkami chrześcijańsko-żydowskimi. Papież dał wyraz swemu niezmiennemu pragnieniu, by nie tylko naprawić to, co zostało złamane, ale by «pogłębić lojalny i przyjazny dialog, z poszanowaniem wzajemnych przekonań, biorąc za podstawę jako wielkie duchowe dziedzictwo, te elementy objawienia, które mamy wspólne - podkreślił.
 
Rabin podkreślił również rolę Jana Pawła II w odzyskaniu wolności i niepodległości przez polskie społeczeństwo we wzajemnym szacunku i bez przemocy.
 
g/gosc.pl, pap

Komentarze

dobrze że ich ratowaliśmy przed Niemcami ?2020.05.26 14:20
i dlatego wszyscy Żydzi, a zwłaszcza ci, którzy przeżyli wojnę dzięki Polakom-katolikom, którzy narażali swoje życie i swoich rodzin, teraz są bardzo wdzięczni, chwalą ich na wszystkich kontynentach. Wyrażając swoją wdzięczność na 447 sposobów.
anonim2020.05.18 17:44
WIELKI KLAMCA
Apel2020.05.18 15:00
Tak, ale wyście Go nie słuchali - panie rabin.
anonim2020.05.18 13:44
Przepowiadał św. Ewangelię, że został zamordowany przez żydów i Zmartwychwstał i założył św. Kościół, którego bramy piekielne (synagoga szatana ) nie przemogą.
prosty2020.05.18 12:17
Rabin najpierw stwierdza "Dla niego każdy, bez względu na religię, wyznanie, narodowość, czy kolor skóry, był dzieckiem Boga; każdy miał w sobie iskrę Bożego życia i należał mu się szacunek.", a dalej " by skutecznie wyeliminować plagę antysemityzmu". Czyli walka z antysemityzmem ważniejsza niż z innymi "anty"? To jest stawianie się ponad innymi, czyli już nie ma "bez względu na religię, wyznanie, narodowość, czy kolor skóry, był dzieckiem Boga", tworzy się podział Żydzi-goje. Taka mentalna prowokacja.
awos2020.05.18 12:12
Jakos Ciebie nie nuczyl,jakis tepy
JS2020.05.18 11:45
Dla żydów lepsze są wiara w człowieczeństwo i braterstwo niż wiara w Jezusa. Pozdrawiam
Ma\\\\\\\\305\\\\\\\\202gorzata2020.05.18 11:28
Powiedział co "powiedział" naczelny rabin Polski Michael Joseph Schudrich. Należy się spodziewać , że jako wielbiciel / admirator i znawca dokumentów II Soboru Watykańskiego oraz SPUŚCIZNY LITERACKIEJ po p. J.P.II będzie - a może już jest - SKUTECZNYM NARZĘDZIEM i EWANGELIZATOREM EUROPY i świata. Starsi "Bracia " robią wszystko aby razem z Bp.Bergollio budować JEDEN GLOBALNY KOŚCIOŁ i JEDEN GLOBALNY RZĄD. Tylko dlaczego nawet przy WSPOMINKACH Dobrego Papieża na pierwszy plan wysuwa cierpienie Żydów ? Czyżby słowo DOBRY było zarezerwowane dla tych wpisujących się w OCZEKIWANIA i politykę żyjących potomków. To jest nie kulturalne, cyniczne a nawet jakieś obsesyjne.
Irene2020.05.18 11:13
Calowal koran i prosil szwabow o wybaczenie
PiS to masoneria2020.05.18 10:54
Jan Paweł II uczył umiłowania Prawdy tak jak jego Mistrz Jezus Chrystus, ty nędzna namiastko człowieczeństwa, która zmusiła Lecha Kaczyńskiego do wstrzymania ekshumacji w Jedwabnem i wykreowania światowego kłamstwa Grossa czyli kolejnej zydowskiej antypolskiej haggady....
PAMIĘTAMY!!2020.05.18 10:49
Rabin Szudrich maczał palce w procederze wstrzymania ekshumacji w Jedwabnem. Uczestniczył też w blokadzie polskiego święta narodowego zorganizowanej przez Blumsztajn, który namawiał żeby zabrać ze sobą kamienie.
Asymetria 2020.05.18 11:00
My nie blokujemy ich rocznic, imprez etc - nie tak dawno 70 osób pod pomnikiem getta i ani słowa o tym a o kilkunastu pisowcach na cmentarzu już ponad miesiąc głośno.
katolicka kretynizacja polski2020.05.18 10:33
Rok 1998 - JP II beatyfikuje zbrodniarza wojennego abp.A Stepinaca gloryfikując tym samym zbrodnie wojenne. "Ogłaszając beatyfikację papież powiedział: „Dzięki swojemu doświadczeniu ludzkiemu i duchowemu błogosławiony Alojzy Stepinac mógł pozostawić swoim rodakom swoistą busolę, która pozwala im odnajdywać właściwy kierunek."
only what is good2020.05.18 12:22
PIEŚŃ O ZAMORDOWANYM ŻYDOWSKIM NARODZIE Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie Icchaka Kacenelsona to wstrząsający, opatrzony poruszającym wstępem, poemat łączący w sobie elementy autobiograficznej opowieści, relacji historycznej i żałobnego trenu, będący jedną z najoryginalniejszych relacji świadka Holocaustu. Kacenelson stracił w warszawskim getcie żonę i dwóch synów, z trzecim synem po powstaniu w getcie, ukrywał się po aryjskiej stronie. Wpadli w Hotelu Polskim, z którego zostali wywiezieni do obozu we francuskim Vittel, gdzie powstała Pieśń. Kacenelson i Cwi zostali zamordowani w Auschwitz w maju 1944 roku. „Jam jest ten, który to widział, który przyglądał się z bliska, Jak dzieci, żony i mężów, i starców mych siwogłowych Niby kamienie i szczapy na wozy oprawca ciskał I bił bez cienia litości, lżył nieludzkimi słowy. Patrzyłem na to zza okna, widziałem morderców bandy - O, Boże, widziałem bijących i bitych, co na śmierć idą. I ręce załamywałem ze wstydu. wstydu i hańby – Rękoma Żydów zadano śmierć Żydom – bezbronnym Żydom! Zdrajcy, co w lśniących cholewach biegli po pustej ulicy Jak ze swastyką na czapkach – z tarczą Dawida, szli wściekli Z gębą, co słowa im obce kaleczy, butni i dzicy, Co nas zrzucali ze schodów, którzy nas z domów wywlekli. Co wyrywali drzwi z futryn, gwałtem wdzierali się, łotrzy, Z pałką wzniesioną do ciosu – do domów przejętych trwogą. Bili nas, gnali starców, pędzili naszych najmłodszych Gdzieś na struchlałe ulice. I prosto w twarz pluli Bogu. Odnajdywali nas w szafach i wyciągali spod łóżek, I klęli: „Ruszać, do diabła, na umschlag, tam miejsce wasze!” Wszystkich nas z mieszkań wywlekli, potem szperali w nich dłużej, By wziąć ostatnie ubranie, kawałek chleba i kaszę. A na ulicy – oszaleć! Popatrz i ścierpnij, bo oto Martwa ulica, a jednym krzykiem się stała i grozą – Od krańca po kraniec pusta, a pełna, jak nigdy dotąd – Wozy! I od rozpaczy, od krzyku ciężko jest wozom. W nich Żydzi! Włosy rwą z głowy i załamują ręce. Niektórzy milczą – ich cisza jeszcze głośniejszym jest krzykiem. Patrzą. Ich wzrok. Czy to jawa? Może zły sen i nic więcej? Przy nich żydowska policja – zbiry okrutne i dzikie! A z boku – Niemiec z uśmiechem lekkim spogląda na nich, Niemiec przystanął z daleka i patrzy – on się nie wtrąca, On moim Żydom zadaje śmierć żydowskimi rękami!”
gghn2020.05.18 10:31
Was najwięcej nauczył szubrawcy.