30.12.15, 14:38

Niebywałe! Rozsądny (prawie) tekst o Kaczyńskim w niemieckiej prasie

Rzecz to niebywała - na łamach niemieckiej prasy pojawił się tekst poświęcony Jarosławowi Kaczyńskiemu, który zasługuje niemal na to, by nazwać go... rozsądnym. Mowa o publikacji Reinharda Vesela, która ukazała się wczoraj we "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Tekst, w odróżnieniu od większości materiałów w Niemczech poświęcanych prezesowi PiS, podejmuje nieco poważniejszą próbę odpowiedzi na to, czego w istocie chce nowy polski rząd.

Zazwyczaj w niemieckiej prasie dominuje potępianie Kaczyńskiego w czambuł i zarzucanie mu wiary w teorie spiskowe oraz silne tendencje autorytarne. Na tym się kończy. Tekst Vesera nie jest wolny od bardzo poważnej skazy. Autor opisuje jednak dość rzetelnie realia Polski lat 90. i tłumaczy, że rzeczywistość polityczna i gospodarcza nad Wisłą była po upadku komunizmu jeszcze przez wiele lat kształtowana przez elity komunistyczne i postkomunistyczne. Dziennikarz wyjaśnia, że ten prawdziwy problem Kaczyński chce rozwiązać w sposób ostateczny, wypowiadając tym elitom prawdziwą wojnę - i tę wojnę szybko wygrywając.

Niestety, Veser sugeruje, że po roku 2005 Kaczyński walczy z wiatrkami. Dla niemieckiego dziennikarza bowiem postkomuna kończy się na SLD. Veser nie rozumie, że tak przychylna Berlinowi Platforma Obywatelska czy Nowoczesna Ryszarda Petru to kolejne wcielenia tego samego patologicznego układu. "FAZ" sugeruje tym samym, że Kaczyński ulega obsesji. Całe życie walczył z komunistami i teraz, gdy zostali rzekomo pokonani, a PiS ma już jakoby innych przeciwników politycznych, automatycznie ustawia ich po tej samej stronie układu czerwonych służb.

Pomimo tego oczywistego błędu Vesera tekst we "Frankfurter Allgemeine Zeitung" jest dość wartościowy. To krok w dobrą stronę i jedna z niewielu prób pokazania czytelnikom, że rzeczywistość w Polsce nie jest tak prosta, jak stara się to pokazać "Gazeta Wyborcza" etc. Wciąż jednak musimy czekać na rzetelną publikację o Polsce w niemieckiej prasie, która nie ucieknie od odpowiedzi na pytanie o rzeczywisty charakter elit politycznych rządzących w kraju w latach 2007 - 2015.

hk

Komentarze

anonim2015.12.30 15:04
„Autor opisuje jednak dość rzetelnie realia Polski lat 90. i tłumaczy, że rzeczywistość polityczna i gospodarcza nad Wisłą była po upadku komunizmu jeszcze przez wiele lat kształtowana przez elity komunistyczne i postkomunistyczne. Dziennikarz wyjaśnia, że ten prawdziwy problem Kaczyński chce rozwiązać w sposób ostateczny, wypowiadając tym elitom prawdziwą wojnę - i tę wojnę szybko wygrywając.” Niestety niczego takiego w artykule nie mogę znaleźć. Autor pisze tylko, że Polscy konserwatysci wierzą, że walczą z „układem”... Die Gefahr für die Demokratie kommt aus verschiedenen politischen Lagern: In Rumänien waren es postkommunistische Seilschaften, denen es darum ging, sich vor Strafverfolgung wegen korrupter Machenschaften zu schützen. In Ungarn und nun in Polen sind es nationalkonservative Parteien, die vorgeben, die Revolutionen von 1989 gegen ebensolche Kräfte endlich zu Ende führen zu wollen.
anonim2015.12.31 1:16
No jakzeby inaczej! Jedynie rozsadne teksty o prezesie wg Frondla pisze sam un li tylko. Pozostali wszak nie dosc intensywnie wyrazaja uwielbienie i podziw dla najjasniejszego wodza