17.01.14, 22:05Jerzy Owsiak (fot.Sicherlich/Wikipedia)

"Niech Owsiak nie szuka pustego słoika, tylko pokaże Złotego Melona"

Matka Kurka komentuje w ten sposób argumenty w obronie WOŚP, które pojawiły się kilka dni temu na portalu wykop.pl.

W dzisiejszym programie Telewizji Republika bloger Piotr Wielgucki „Matka Kurka” odpowiedział na zarzuty, jakie kilka dni temu pojawiły się na portalu wykop.pl pod adresem głoszonych przez niego tez.  Anonimowy tekst "Zestawienie zarzutów wobec WOŚP i ich konfrontacja z faktami" był reakcją na toczącą się dyskusję dotyczącą finansów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W pierwszej kolejności bloger odniósł się do samego autora tekstu. Podkreślił, że nie jest to żaden anonimowy użytkownik portalu, a sztabowiec WOŚP, będący członkiem tzw. pokojowego patrolu.

Bloger zaznaczył, że kwoty które uprzednio wykazał są kwotami prawdziwymi. Autor tekstu piszący pod pseudonimem Rineo postawił blogerowi zarzut:

„Autor pokazuje różnice pomiędzy przychodami, a wydatkami na sprzęt sugerując, że zostały zmarnowane i/lub rozkradzione. Są to kwoty... prawdziwe, problem w tym, że nijak nie pokazują struktury finansów WOŚP: pokazują wyłącznie różnicę pomiędzy całkowitymi przychodami (włącznie z dotacjami celowymi od sponsorów np. na zorganizowanie Woodstock), a wydatkami na sam sprzęt. Poza kupowaniem sprzętu fundacja wydaje pieniądze na inne cele statutowe, np. programy medyczne oraz szkolenie wolontariatu”.

Co więcej, Rineo wskazuje właściwe miejsce zgodnie z którym powinno się oceniać wiarygodność finansową WOŚP: Właściwym wskaźnikiem są pomiędzy przychodami z finału, a wydatkami na cele statutowe: Rozliczenia zbiórek WOŚP.

- Na konferencjach prasowych po sumowaniu finałów, nie widziałem ani razu szefa, dyrygenta całej tej orkiestry, żeby miał koszulkę z napisem kupiłem Szadowo za 5,5 mln czy kupiłem siedzibę na Niedźwiedziej 2 za 8 mln  - mówił Wielgucki. – Wręcz przeciwnie. Owsiak mówi: patrzcie tyle pieniędzy przeznaczymy na sprzęt i ratowanie życia - dodał. – Pokazałem, że ma się to nijak do rzeczywistych wydatków WOŚP – skwitował bloger.

Jak mówił dalej Wielgucki, wszystkie dane, które prezentował oparł na sprawozdaniach finansowych i merytorycznych, dokumentach, które mają wartość prawną i skarbową. - Pan Rineo zrobił „conrol c” „control v” i odniósł się do rozliczania finałów, nie rozliczenia rocznego – stwierdził. Wskazywał na  bezwartościowy charakter tego typu sprawozdania. Mówił, że prawo w Polsce nie przewiduje czegoś takiego, jak rozliczenie  finałów. Nie przewiduje tego – jak mówił bloger - ani ustawa o prowadzeniu fundacji ani o organizacji pożytku publicznego, którym podlega WOŚP, jako fundacja. Nie odzwierciedla to, w jego opinii, prawdziwych finansów.

W tekście pojawia się stwierdzenie:„w 2008 i w 2010 roku WOŚP wydała na cele statutowe grubo więcej niż zebrała na finałach” – Jak to możliwe? – pytał prowadzący program Michał Rachoń.

Bloger wykazał sposób rozliczania finansów WOŚP pozwalający na rozliczanie nie jednego, a "półtora finału". Jak mówił, jest to związane z faktem, że dochody z finału, WOŚP uzyskuje w styczniu, podczas gdy sprzęt, za ok. 2/3 kwoty, kupuje w grudniu. Przez cały rok pieniądze leżą na koncie, pracując na procent, który według Wielguckiego nie jest przeznaczany na działalność WOŚP. - Reszta kwoty przechodzi więc na następny rok rozliczeniowy - mówił.

Wielgucki odniósł się również do stwierdzenia, że sugerowanie, jakoby Złoty Melon należy do Owsiaka jest manipulacją.  – Nie róbmy sobie jaj z widzów! – apelował. – Firma Złoty Melon powstała w roku 2003, w 2004 roku została przejęta przez WOŚP. Prezes Złotego Melona Jerzy Owsiak odsprzedał ją Jerzemu Owsiakowi prezesowi WOŚP - powiedział. 

Kończąc odniósł się do ostatniego wystąpienia Owsiaka w czasie którego w reakcji na pytanie dotyczące finansów, wszedł na stół w poszukiwaniu słoika.  - Owsiak doskonale wie o co chodzi, niech nie szuka pustego słoika, tylko niech pokaże Złotego Melona - skwitował.

News opublikowaliśmy w całości, dzięki uprzejmości Telewizji Republika.

Telewizja Republika

Komentarze

anonim2014.01.17 22:29
W sądzie nie był taki wygadany.
anonim2014.01.17 22:46
był ale ciebie tam nie było
anonim2014.01.17 23:15
nie był.
anonim2014.01.17 23:33
Psy szczekają a orkiestra gra dalej! I nie jest to orkiestra z Titanica :-P
anonim2014.01.18 6:40
do "WŁODEK": nie bój się, jak WOŚP zacznie tonąć, Owsiak będzie pierwszym szczurem, który ucieknie...
anonim2014.01.18 7:28
WOŚP to jedyna organizacja "non profit" która nie musi się szczegółowo rozliczać. Pozycja 9 mln na promocję to jawna defraudacja ogromnych pieniędzy. A gdzie jest prokurator?
anonim2014.01.18 11:20
Owsiak to taki sam przekręt jak Amber gold.
anonim2014.01.18 12:34
@Holandia11 Niewykluczone, że jesteś blisko uchwycenia sedna przekrętu
anonim2014.01.18 13:17
jak ktoś ma wątpliwości co do działalności Owsiaka zaraz atakowany jest KK. Co ma wspólne jedno z drugim ?
anonim2014.01.18 14:05
Może któryś z orędowników Słoika-Owsiaka wyjaśni co kryje się w sprawozdaniu finansowym WOSP za 2012 r. pod pozycją: - Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków 1 974 210,10 zł - kto wziął te pieniądze i co za to dał ? - Koszty administracyjne: 4 178 869,01 zł - j.w. ? - Program Infant Flow 100 840,31 zł - j.w. ? - Program „Ratujemy i Uczymy Ratować” 2 859 075,36 zł. - j.w. ? - Wydatki na działalność propagatorską, informacyjną i pożytku publicznego 7 898 950,39 zł - również w tym wypadku przydałoby się dowiedzieć czegoś więcej, na co konkretnie i dla kogo poszło te osiem baniek ? Razem jest to prawie 17 mln złotych, które należy odjąć od ogólnej kwoty, która opiewa na sumę 51 379 866,71 zł wyciągniętych z "puszek", czyli ponad 30 proc. W tym samym sprawozdaniu Słoik wykazuje, że na zaopatrzenie placówek medycznych i pomoc medyczną przeznaczono 34 166 807,02 zł.
anonim2014.01.18 15:29
Z wypiekami na twarzy czekam, kiedy tak szczegółowe rozliczenie pojawi się w przypadku działalności Caritas i innych tego typu organizacji ... Za ile wynajmują/ kupują siedziby swych organizacji, komu i ile płacą za transport, kto i ile dostaje za budowy/remonty kościołów i.t.p. Od Owsiaka wymagacie, by jakimś cudem prowadził działalność za friko, ale sami nie macie nic anty wybujałym posiadłościom, samochodom, zjazdom itp ..- jeśli dotyczy to "swoich" ... Jakoś strasznie was boli, że ludzie bardziej ufają Owsiakowi, niż "wskazanym przez was" ...
anonim2014.01.18 15:39
@purduple Razem z tobą czekając na sprawozdania innych organizacji, skupmy się na razie na "słoikowo-owsiakowej". Może ty, jako zwolennik Słoika oświecisz nas wyjaśnieniami, o które prosiłem ?
anonim2014.01.18 19:51
Widzisz, enrique, właśnie dlatego nie widzę powodu, by ci cokolwiek wyjaśniać. Ciekawe, czy domyślisz się czemu ...
anonim2014.01.18 21:55
Rozumiem, że pozytywna opinia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które kontroluje sprawozdania fundacji jest dla Państwa- przeciwników WOŚP nieważna?! A może jak Pis dojdzie do władzy to CBA wtedy znajdzie jakieś " haki" lub coś zainspiruje? Będziecie wtedy zadowoleni?
anonim2014.01.19 13:43
Przeczytałem artykuł, chciałem rzucić okiem na komentarze i zobaczyłem. Jeden gość prosi o wyjaśnienia, a potem aż dwóch gości wskakuje na niego, że mu ich nie udzielą, bo on i tak wie lepiej. haha ... zamiast faktu, który wszystkim by pokazał jaki z żądającego wyjaśnień cymbał, ataki na niego. Każda odpowiedź, która ma w treści zwroty typu "nie ma sensu z nim rozmawiać, bo on i tak wie lepiej", ale nie zawiera jednocześnie merytoryki, jest przyznaniem się do winy. Niestety.