Jak dowiadujemy się z niemieckiej prasy, tamtejsze agencje jak BND czy BfV są bardzo zaniepokojone niespotykaną jak dotąd aktywnością rosyjskich służb wywiadowczych, które szczególnie koncentrują się na sektorze energetycznym.

- Rosyjska aktywność wywiadowcza w Niemczech osiągnęła poziom niespotykany od czasów zimnej wojny, a metody szpiegowskie stosowane przez zagranicznych adwersarzy są obecnie bardziej brutalne i bezwzględne – narzekają Thomas Haldenwang kierujący niemiecką Agencją Ochrony Konstytucji (BfV) oraz Bruno Kahl, szef Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) – czytamy na portalu Pch24.pl.

Haldenwang w rozmowie z „Die Welt” stwierdza, że „bardzo złożone zainteresowanie wywiadu Moskwy w Niemczech” jest szczególnie widoczna poprzez specyfikę rosyjskich szpiegów, któych działalność w ostatnim czasie miała się szczególnie nasilić, co ma się przejawiać m.in. próbami „nawiązywania kontaktów w sferze podejmowania decyzji politycznych”. Chodzi zwłaszcza o rosyjskie działania wywiadowcze koncentrujące się sektorze energetycznym oraz relacjach w tym obszarze pomiędzy Rosją a Niemcami.

 

mp/diewelt.com/intelnews.org/pch24.pl