15.01.19, 17:45zdj. screen Youtube/Paweł Adamowicz

Niemiecka prasa feruje wyroki ws. śmierci Adamowicza. 'To wina prawicy'

Wiadomość o śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza wstrząsnęła nie tylko Polską. Kondolencje napływają również z krajów Unii Europejskiej, a o tragicznym wydarzeniu pisze również zagraniczna prasa. 

Niepokoić może to, co o śmierci Adamowicza piszą niemieccy dziennikarze i korespondenci. Niemiecka prasa w znacznej części obarcza winą za śmierć polityka prawicę i obóz rządzący. 

„Zamach wywołał oburzenie, także dlatego, że ton dyskusji w i tak już spolaryzowanej polskiej polityce uległ silnemu zaostrzeniu, przede wszystkim przez prawicowe ugrupowania i media, a także przez państwową telewizję. W osobie Adamowicza zamordowano symboliczną postać demokratycznej liberalnej Polski”- oskarża Florian Hassel w "Sueddeutsche Zeitung", który wskazywał, że włodarz Gdańska był "zagorzałym przeciwnikiem” rządu Zjednoczonej Prawicy. 

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" odnotowuje z kolei, "żal i przerażenie" wyrażane przez przedstawicieli każdego z politycznych obozów, co nie oznacza, że znikła polaryzacja polskiego społeczeństwa. „Adamowicz był od lat obiektem nienawiści polskiej prawicy”- zauważa niemiecki dziennik, dodając, że politycy opozycji obarczają za śmierć Pawła Adamowicza „prawicowo-narodowy” rząd PiS, jak również związane z nim media. Reinhard Veser z "FAZ" cytuje również wypowiedź przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który ostrzega przed wojną domową. 

„Chociaż sprawca oświadczył, że działał z pobudek zemsty osobistej, to do zamachu doszło w kontekście „od dawna podgrzewanej i pełnej przemocy” atmosfery w Polsce”- pisze Gabriele Lesser z "Tageszeitung". W ocenie dzienikarki, w Polsce wciąż panuje "narastający klimat pogromu". 

„Szkalowanie znanych polityków opozycji, krytycznych wobec rządu dziennikarzy i działaczy w rodzaju Jurka Owsiaka jako „zdrajców narodu” jest od przejęcia w końcu 2015 roku władzy przez PiS chlebem powszednim”- przekonuje. 

A może warto dowiedzieć się, o co prosiła rodzina zmarłego lub zobaczyć również drugą stronę sporu?

yenn/dw.com, Fronda.pl

Komentarze

??2019.01.16 10:53
Dlaczego prasa niemiecka wpieprza sie nieustannie w sprawy Polski i szczuje Polakow na legalnie wybrany rzad? Gdyby bylo na odwrot to bylyby wielkie kary. Prasa niemiecka chce rzadzic w Polsce i wytyczac swoje kierunki?
Maria Błaszczyk2019.01.17 11:21
Bo jesteśmy ich sąsiadami, a prasa jest po to, by informować, co się dzieje na świecie, w szególności w pobliżu. Nasza prasa też pisuje o Polsce, w tym ten portal, róznież o ich demokatycznie wybranym rządzie, również bardzo negatywnie. I nie ma żadnych kar (niby jakie? jest coś takiego, jak wolność prasy, wolno nie lubić tego czy innego rządu). I nie, prasa nie chce rządzić. Co do wytyczania kierunków, to nie wiem, ale nie obawiałabym się - w całym PiSie języki obce zna jakaś garstka, a na pewno nie pan prezes, a to on wytycza kierunki.
Ola2019.01.16 0:16
Niemcy mowia to co dostana na tacy z Polski - wiadomo od jakich srodowisk... Prasa i media niemieckie sa bardzo przeklamane i zmanipulowane. Tam nie ma ani jednego naprawde wolnego medium...wiem co pisze, mieszkam w Niemczech od ponad 20 lat i mam super porownanie. A srodowiska w Polsce wiedza o tym i swietnie to wykorzystuja. Jeszcze nigdy nie przeczytalam artykulu o Polsce z ostatnich lat, ktore by napisaly cos pozytywnego. A te artykuly redaguja dla Niemcow polscy dziennikarze (z wiadomej gazety).
Teeh2019.01.15 21:09
Niemiecka - czyli z UE - czyli można już delikatnie podciągać pod "winę Tuska". Taka podpowiedź maleńka dla hejciaków na stażu w portalu (jakże niezmiernie) poświęconym... ;)
Mistuś-Pasiflorek2019.01.15 18:49
PRAWDA jest nam znana i te gebelsowskie niemcy nic tymi swoimi przypuszczeniami nie wskórają, to że sami są kretynami i mają debilne myślenie to nie znaczy że każdy to będzie łykał jak pelikan rybę te ich przemyślenia godne pożałowania, niemcy niech zajmą się swoim kulturowym ubogaceniem przez arabów, pod ich nosem konstruowana jest bomba z samozapłonem.
michu2019.01.15 18:57
Chyba, że ta bomba wybuchnie poza ich granicami gdzieś podrzucona w sposób zorganizowany ;).
Tomek2019.01.15 18:47
Wg michnikowego szmatławca kryminalny czyn nożownika był "atakiem na serce demokracji", jakiś niemiecki pismak bredzi o zamordowaniu "symbolicznej postaci Polski liberalnej" , z kolei jakiś pajac ze Światowego Kongresu Żydów opowiada, że to "atak na tolerancję".Festiwal kretyństwa, zbijania politycznych korzyści i wykorzystywania śmierci Adamowicza do najrozmaitszych celów trwa w najlepsze. Jaki absurd jeszcze padnie? Jutro zapewne ktoś napisze, że skoro Adamowicz nosił okulary, a sprawca zdarzenia nie, za nożownictwo w Polsce odpowiadają ludzie którzy nie noszą okularów.