25.11.21, 14:20Fot. kremlin.ru CC 4.0

Niemieckie duże firmy miały z wyprzedzeniem wiedzieć, że Gazprom będzie windował ceny gazu

1. Na portalu BiznesAlert.pl, red. Wojciech Jakóbik analizuje artykuł zamieszczony na francuskim portalu Opinion Internationale, w którym jego autorka Nikola Patras dowodzi, że poprzez ograniczanie dostaw gazu do krajów Europy Zachodniej, Gazprom doprowadził do gwałtownego wzrostu jego cen.
W związku z tymi działaniami Gazpromu, ceny gazu w Europie w transakcjach spotowych wzrosły aż 7,5-krotnie, co jest wzrostem wręcz szokującym, bowiem nawet w czasie wielkiego kryzysu energetycznego w latach 70-tych XX wieku, wzrost cen tego surowca był niższy, wzrosły one „tylko” blisko 4-krotnie.
Jednocześnie jak informuje francuski portal, duże niemieckie firmy, korzystające z gazu, najprawdopodobniej były wcześniej przez Rosjan poinformowane, o działaniach mających doprowadzić do dużego wzrostu cen tego surowca, o czym świadczą zapasy gazu zgromadzone latem, miedzy innymi przez niemiecki koncern BASF.

2. Przypomnijmy, że zdaniem wielu ekspertów, trudna sytuacja energetyczna UE szczególnie na rynku gazu została spotęgowana świadomą prowadzoną od wielu miesięcy polityką Gazpromu, na którą przyzwalali Niemcy, a w konsekwencji także Komisja Europejska.
Otóż Rosjanie z Niemcami forsowali szybkie zakończenie budowy Nord Stream2, mimo amerykańskich sankcji w nadziei, że uda się go uwolnić od wymogów wynikających z tzw. III pakietu energetycznego.
Latem budowa gazociągu się zakończyła ale wtedy na skutek intensywnych działań polskiego PGNIG, okazało się, że jego niemiecki odcinek musi być tym pakietem objęty, a to oznacza, że dostarczanie nim gazu do Europy Zachodniej będzie możliwe dopiero za kilkanaście miesięcy, a może jeszcze później, na co Rosja nie może sobie pozwolić.

3. Dlatego w miesiącach letnich Gazprom zmniejszył dostawy gazu istniejącymi rurociągami do Europy Zachodniej (a odpowiada za co najmniej 1/3 tego zaopatrzenia) i zaczął go dostarczać ze swoich dużych magazynów, które ma w Niemczech, Holandii i Czechach, czym znacząco obniżył zapasy w nich zgromadzone.
Gdy na jesieni zapotrzebowanie na gaz wzrosło, i pojawiły się informacje o pustych magazynach, gwałtownie zaczęły rosnąć jego ceny, Gazprom ogłosił, że jest gotów dostarczać gaz nowym gazociągiem Nord Stream2 ale konieczna jest jego szybka certyfikacja, ze względu na nadzwyczajną sytuację na tym rynku.
Zresztą cały czas trwa presja Rosji na kraje Europy Zachodniej na legalizację nowego gazociągu, bowiem Gazprom zarezerwował na 2022 roku aż o 90% mniej przepustowości Gazociągu Jamalskiego (przez Białoruś i Polskę do Europy Zachodniej) i o 55% mniej przepustowości Gazociągu Braterstwo (przez Ukrainę i Słowację i dalej do Europy Zachodniej), w stosunku do roku 2020.

4. Teraz dowiadujemy się, że zamiary windowania cen przez Gazprom, były znane niektórym dużym niemieckim firmom, które już latem zaczęły znacząco zwiększać zapasy tego surowca, jedną z nich był wspomniany wyżej koncern BASF.
Wprawdzie Komisja Europejska w swoim komunikacie z 13 października, dotyczącym sytuacji na rynku gazu, zawarła punkt „o konieczności zbadania potencjalnych antykonkurencyjnych zachowań na rynku energii”, ale do tej pory nie ma jakiejkolwiek informacji o dokonanych ustaleniach.
A jest coraz bardziej jasne, że Gazprom narusza 102 artykuł Traktatu o funkcjonowaniu UE, a także Dyrektywę o ochronie konkurencji i konsumentów i w związku z tym Komisja Europejska ma mocne podstawy prawne do działania.
Po udowodnieniu łamania europejskiego prawa, kary z tego tytułu, mogą sięgnąć do 10% wartości obrotów firmy, potrzebna jest więc tylko wola polityczna aby podjąć takie działania przeciwko Gazpromowi, który zdestabilizował rynek gazowy w Europie Zachodniej, jednocześnie wcześniej informując o takich zamiarach „zaprzyjaźnione” niemieckie firmy.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

lewak2021.11.25 15:49
Tak Niemcy (UE) razem z Rosją robią resztę krajów w *****. Do tej ferajny u nas trzeba dołożyć frajerów z V kolumny, którzy przeszkadzają rządowi a później krzyczą, że coś nie jest załatwione.
Po 11 ...2021.11.25 15:33
"Brawo Polska! Polskie magazyny gazu zapełnione. W reszcie UE... puste" --- https://www.fronda.pl/a/brawo-polska-polskie-magazyny-gazu-zapelnione-w-reszcie-ue-puste,168177.html
Po 11 ...2021.11.25 16:53
Więc to chyba polski rząd kolaboruje z Putinem??? Ups ...
Alojzy Cedzidło2021.11.25 14:56
Nie jestem panem Jackowskim , przyszłości nie przepowiadam. Tu akurat nie trzeba być prorokiem aby uznać powiedzenie "-HISTORIA LUBI SIĘ POTARZAĆ." Ja tam nie wiem jaki " apetyt " na panowanie nad światem mieli Hitler ze Stalinem. domyślam się ze wielki . Teraz widać ,że ich potomkowie taki apetyt mają genach I ta powtórka z historii . Niegdyś były Gliwice , dziś granica niby Unii , ale Unia jakoś się nie pali do jej obrony Wystarczy jakaś "iskra " , wystarczy jakiś nieprzemyślany ruch Polaków i już będziemy żyć pod opieką okupanta ,jak 17.IX.39 ..
PILNE!!! SAMOZAORANIE I SAMOZABRONOWANIE!!!!2021.11.25 14:48
Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską orzekł w czwartek, że przepisy ustawy o jawności majątków rodzin polityków są niezgodne z konstytucją!!!
B522021.11.25 14:48
czyli jak jest presja na otwarcie NS2 to kacap będzie agresorem na wschodzie Europy
JanP2021.11.25 14:34
Kuźmiuk fantasto a może na USA, Katar i innych też nałożysz kary. Ocknij się w końcu, żyjesz w kapitaliźmie. Jak widzisz, jeszcze kropla gazu nie przepłynęła NS2 a jego budowa zwróciła się chyba podwójnie. Może hamburgery wspomogą biedną Europę, co? Jak widzisz, chciwość jest silniejsza niż przyzwoitość.
Wytłumacz mi to.2021.11.25 15:03
"Jak widzisz, jeszcze kropla gazu nie przepłynęła NS2 a jego budowa zwróciła się chyba podwójnie."
JanP2021.11.25 17:01
To proste. Jak się szacuje, na podwyżce cen gazu Rosja zarobi dodatkowo do końca roku 50 mld dolarów.
Lepiej "ekonomią" domową się nie zajmuj.2021.11.25 19:03
Gdyby gazociąg pracował byłoby tego więcej a TAK stoi. Ceny paliw od Rosji NIE zależą. Zarabiają Emiraty zarabia USA. Z jednym wyjątkiem, ci co wyłożyli miliardy NS2.
Pepe2021.11.25 14:31
Jak to jest ze podwyżka dotyka Polaków, PIS lata temu ogłosił naszą niezależność energetyczną od Rosji? To w końcu zależni jesteśmy czy nie bo sukces odtrąbiono!
PILNE!!! SZOK!!! TOTALNE ZAORANIE!!!2021.11.25 14:31
I TAK OD WIEKÓW, WCIĄŻ I WCIĄŻ WIELKĄ POLSKĘ KATOLICKĄ - TEGRYSA EUROPY W CH...JA ROBIĄ
Anonim2021.11.25 14:49
a komuniści się cieszą
RNA wirus2021.11.25 14:29
No My to o tym mówiliśmy od zawsze to chyba nie jesteśmy zaskoczeni -nieprawdaż .?