19.06.21, 06:11

Nieoficjalnie: NATO zajmie się sprawą cyberataków w Polsce

Eksperci Sojuszu Północnoatlantyckiego współpracują z polskimi władzami w sprawie cyberataków na polskie władze państwowe, wynika z nieoficjalnych doniesień.

"Nasi eksperci są w kontakcie z polskimi władzami i wymieniają się informacjami" - przekazało biuro NATO korespondentce RMF FM.

Oświadczenie Sojuszu zawiera także informację, że "NATO ściśle współpracuje z sojusznikami, aby pomóc w zapobieganiu i reagowaniu na zagrożenia cybernetyczne".

Biuro dodało, że NATO "pomaga Sojusznikom wzmocnić ich obronę poprzez edukację, szkolenia i ćwiczenia".

Jarosław Kaczyński poinformował niedawno, że członkowie polskiego rządu, urzędnicy oraz posłowie różnych opcji politycznych zostali ofiarami rosyjskiego ataku cybernetycznego.

"Po zapoznaniu się z informacjami przedstawionymi mi przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego informuję, że najważniejsi polscy urzędnicy, ministrowie, posłowie różnych opcji politycznych byli przedmiotem ataku cybernetycznego" - informuje w komunikacie Kaczyński.

"Obecnie prowadzone są działania wyjaśniające, ale także zabezpieczające dowody. Apeluję do wszystkich o rozwagę i nie wpisywanie się w scenariusz operacji zaplanowanej przeciwko polskim urzędnikom i politykom różnych opcji, której jednym z głównych celów jest uderzenie w polskie społeczeństwo i destabilizacja naszego kraju" - czytamy w dalszej części komunikatu.

jkg/rmf fm

Komentarze

Ala2021.06.19 20:30
Publikowane na komunikatorze Telegram materiały ze skrzynki mailowej Michała Dworczyka pochodzą od osoby z jego najbliższego otoczenia, która miała dostęp do haseł i urządzeń ministra. Według źródeł "Wyborczej" takich ustaleń dokonała ABW prowadząca śledztwo w sprawie wycieku.
PoważniNatowscyWojskowiUchachaniKretynamiZPolski2021.06.19 11:24
Zwykle sztywni i poważni sztabowcy i oficjele w NATO maja świetny ubaw po pachy z tępych aparatczyków PiSocjalizmu katolackiego. Najpierw musieli formalnie utrzymywać kontakty z obłąkańcem Antkiem MONcierewiczem, który przyjeżdżał na narady w kaftanie i moherowej szlafmycy, w asyście trzech pielęgniarzy z przenośnym szlauchem i obezwładniaczem gazowym. Teraz szlocha o stracie skrzynek e-mail silna grupa rządowych idiotów z Polski.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.06.19 9:38
żoliborski szczoch gość od bezpieczeństwa polski i polaków bierze czynny udział w kontaktach z ekspertami NATO, czy znowu śpi w szafie pancernej ulany ze strachu w pampersa?
Agnieszka2021.06.19 8:57
Mam nadzieję, że NATO samo przeprowadza i dokończy te ataki, ujawniając patologie grożące śmiercią ludzi na masową skalę, bo to wyłącznie dzięki jakimś aniołom a nie szkodliwym hakerom dowiedzieliśmy się w ten "hakerski" sposób, że EMA tylko warunkowo na rok dopuściło eksperyment zwany szczepionkami na covid, że zrobiła to mimo braku podstawowych i niezbędnych wyników i badań, których producenci nie dostarczyli, że wydano pozwolenie pod wpływem świńskich nacisków polityków, którzy do tego zwolnili producentów od wszelkiej odpowiedzialności za skutki uboczne i sami jej nie wzięli, więc za skutki tego eksperymentu bierze odpowiedzialność wyłącznie człowiek poddawany eksperymentowi i jednocześnie dezinformowany, że bierze udział w czymś bezpiecznym, pewnym a nie w masowym eksperymencie na niespotykaną dotychczas masową skalę w zastępstwie zwierzątek laboratoryjnych. Dzięki kolejnej działalności tajnych aniołków wychodzi w USA prawda o źródle pochodzenia tego świństwa i wspomaganiu jego rozprzestrzeniania na świecie przez tych, co z siebie robili wybawicieli. Czekam więc z utęsknieniem na zmasowaną działalność "hakerską" we wszystkich państwach, gdzie tak niszczono i niszczy się ludzi jak w Polsce czy to przez celową działalność zbrodniarzy czy jak to już wychodzi u nas zabawę gówniarzy, którzy dorwali się do władzy i oszukali naród, że ich decyzje skutkujące śmiercią wielu zniszczonych ludzi mają jakiekolwiek oparcie w nauce, medycynie analizach i badaniach
Piotr Nowak2021.06.19 20:43
Coraz bardziej wygląda na to, iż żadnego ataku hakerskiego tu nie było. Zabezpieczenia elektroniczne i informatyczne rządowych systemów łączności nie zostały złamane. ABW w tym przypadku nie zawiodła. Złamane zostały natomiast zasady zachowania tajemnicy służbowej. Złamane przez premiera, ministrów i ich podwładnych. Którzy na wielką skalę wymieniali ze sobą e-maile dotyczące poufnych spraw rządowych za pośrednictwem prywatnych skrzynek pocztowych na komercyjnych serwerach. Mających zapewne znacznie słabsze zabezpieczenia niż systemy rządowe. Mało tego, nawet i te słabsze zabezpieczenia prawdopodobnie nie zostały złamane. Człowiek, który wykradł korespondencję e-mailową ministra Dworczyka, zalogował się jego poprawnym loginem i hasłem. Być może podpatrzył je, zerkając ministrowi przez ramię; może było to hasło w rodzaju "1234" i sprawca je po prostu odgadł. A może sam minister celowo ujawnił swe hasło zaufanej osobie, która to zaufanie zawiodła.
ryszard2021.06.19 8:25
Tekst komunikatu NATO-wskiego, bardzo wiele mówi o naszej sytuacji: "Nasi eksperci są w kontakcie z polskimi władzami i wymieniają się informacjami" . Z "polskimi władzami" a nie ekspertami, bo praktycznie (mimo wyjątkowo uzdolnionej w tym kierunku młodzieży) takich nie ma. Technologiczni bandyci ante portas, wuc na trojańskim koniu coraz bliżej. A prorok w ciągu roku swego panowania cofnął polską naukę i technologię o pięciolecia.
Czy owo "biuro NATO"2021.06.19 7:47
to przypadkiem nie wasz "Łorso Institjute" ?
Józef2021.06.19 7:41
Rozumiem że jak mi się ktoś włamie na konto, to NATO tez się tym zajmie.
ryszard2021.06.19 8:27
kontem to oni bardzo chętnie