08.08.19, 13:56zdjęcie ilustracyjne (fot. pixabay)

O. Gniadek: W co wierzą katolicy w Polsce?

Połowa katolików w Stanach Zjednoczonych myśli, że Eucharystia jest tylko symbolem. Kościół Katolicki naucza, że pod postaciami chleba i wina obecny jest w najprawdziwszy sposób sam nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus. Jest On obecny "prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie". Jak to się stało, że połowa katolików w Stanach nie rozumie przeistoczenia?

Konserwatywni katolicy powiedzą, że to wina Soboru Watykańskiego II i Novus Ordo Missae. Problem pojawił wcześniej. Zaczęło się od francuskiego teologa, Berengariusza z Tours (+1088), który w rozprawie "O Wieczerzy Pańskiej" głosił symboliczno-spirytualistyczną koncepcję Eucharystii. Swoje poglądy oficjalnie odwołał, ale widzę, że swoich zwolenników ma do dzisiaj. A jak to wygląda w polskim Kościele?

 

o. Jacek Gniadek SVD/Facebook

Komentarze

rebeliant2019.08.9 10:16
Chyba niemożliwym jest zmierzenie tego w co wierzą ludzie. Przykładowym wierzeniem, które występuje u bardzo dużej liczby ludzi wracających z pracy do domu jest wiara w to, że ten dom nadal stoi - nie rozleciał się, nie pochłonęła go ziemia, itp. Tym wiara różni się od wiedzy, że wiedzę możemy przypisać temu czemu doświadczyliśmy. Nasze zmysły bywają jednak zawodne, można jej również tak poplątać, że odczuć możemy niewyobrażalne wręcz dziwadła - tzn. można nie wierzyć swoim zmysłom, odczuciom. Tu nawet granica między wiarą a wiedzą jest... niełatwa. Czego jest więcej: wiary, czy wiedzy ? W naszym języku (i nie mówię tu o języku Polskim, ale poszczekiwaniu słowami z języka polskiego) mamy do czynienia z pozlepianymi słowami - np. ze słowami: wiara i religia. "Czy jesteś wierzącą osobą ?" i ludzie odpowiadają, że chodzą do kościoła. Tym czasem mamy wiele przypadków podpisania umów kredytowych, gdzie później jest płacz. No właśnie dlatego bo ludzie UWIERZYLI tej umowie. "Czy chodzisz na religię w szkole ?" lub "Czy jesteś religijny ?" i znów "chodzę do kościoła". Nie ma tu odniesienia do tego o jaką religię chodzi. Samo chlapnięcie jęzorem "religię katolicką" jest kolejnym szczeknięciem. Religia podobne są do aksjomatów w geometrii, czyli religia jest to zbiór dogmatów o określonej treści, zaś wiara jest miarą siły, z którą owe dogmaty przywiązujemy do naszego życia. Chyba nawet Jezus wypowiedział taką frazę: "Gdyby twoja wiara była tak silna ...".
Durczykiewicz2019.08.8 18:07
skoro katolik przechodzi do sw.jehowy to chyba polacy tez słabo wierza wazniejsze dla takich ludzi towaezystwo wspolnota niz prawdziwy BÓG
athos2019.08.8 16:46
@ Garett Oj Garett, Garett, gdybyś wierzył w Boga, twoje życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Znałbyś Boga w Trójcy Jedynego, wiedziałbyś, że Jedna z Osób Trójcy czyli Pan Jezus Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy mówił o swoim Ciele i Krwi, dając Apostołom do spożycia chleb i wino. Transubstancjacja (doktryna Kościoła katolickiego) jest tylko zwięzłym doktrynalnym zapisem słów Pana Jezusa. Niczym więcej. Gdybyś miał wiarę i wiedzę żyłoby ci się lepiej, bo nie tworzyłbyś sztucznych problemów.
Urszula2019.08.8 16:49
A tego Boga w Trójcy Jedynego to kto wymyślił? Bo w Biblii nie ma o tym ani słowa. Bardziej wierzysz ludziom niż Bogu.
athos2019.08.8 19:21
Wszystko jest w Nowym Testamencie. Tam jest Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Jest cała Trójca. Tylko trzeba wiedzieć co się czyta. Powtarzam: wszystko tam jest!!
Garett2019.08.8 19:44
To powiedz nam dlaczego o pewnych rzeczach nie wie Syn lecz wie Ojciec? Dlaczego Jezus modlil sie do Ojca i to Ojca prosil o oddalenie kielicha? Dlaczego Jezus modlil sie sam do siebie. Ndflaczego nie wola |Jezusa ma sie stac lecz Ojca skoro sa jednoscia?
athos2019.08.8 23:05
Bo są RÓŻNYMI OSOBAMI !!!! Gdyby stanowili jedną Osobę, to nie byłoby takiej sytuacji. Bóg Ojciec jednak różni się od Syna Bożego czy Syn od Ducha Świętego. Mimo tego że są różnymi Osobami stanowią DOSKONAŁĄ JEDNOŚĆ. Stąd Trójjedyny Bóg. Zgoda, nie pojmujesz tego swoim umysłem, owszem, nie jesteś sam. Inni też tego do końca nie rozumieją, bo to jest najgłębsza Boska tajemnica. Nasze ciasne, małe umysły nie są Umysłem nieskończonego Boga. Nic dziwnego, że tego nie rozumiemy, dlatego powinniśmy wierzyć. Jeśli wierzymy, to ufamy Bogu, że mówi nam prawdę. Wierzący ma do Boga zaufanie. To źle? Nie, to dobrze, bo Bóg nigdy nie oszukuje, dlatego Jego objawianie się trzeba przyjąć z ufnością. To charakteryzuje mądrego człowieka.
Garett2019.08.8 19:41
Co zrobil podczas ostatniej wieczerzy? SPOZYWAL OWOC WINNEGO KRZEWU I LAMAL CHLEB a te wasze teorie o przemianie wymyslil pewien sredniowieczy mnich i taka jest prawda. Co do slow Jezusa to twierdzil tez ze jest krzewem winnym i brama dla owiec. No katolicy? Dlaczego nie glosicie ze Jezus jest LITERALNA brama i LITERALNYM krzewem skoro on wyraznie powiedzial ze jest
athos2019.08.8 23:10
Uprawiasz stricte historyczne myślenie, z którego nie wyciągasz żadnych ponadhistorycznych treści. Ale nie martw się, nie jesteś sam, to błąd wielu protestantów, którzy czytają Biblię i nic z niej nie rozumieją. Nie możesz czytać Biblii tak, jak opisu bitwy pod Grunwaldem.
anonim2019.08.8 23:21
niech nam gazetów nie czyta
Garett2019.08.8 16:34
W te wasze sekciarskie brednie wierza tylko naiwni. Polscy katolicy sa glupcami bo nawet nie wiedza kto i kiedy wymyslil Transubstanacje.
Oloo2019.08.8 15:30
W co wierzą katolicy? -W Boga wierzy 56% katolików -W Niebo wierzy 38% katolików -W Piekło wierzy 31% katolików -W Zmartwychwstanie wierzy 47% katolików -W Zbawienie wierzy 61% katolików -ITD......
nikt2019.08.8 15:15
Prosta odpowiedź. Katolicy w Polsce wierzą w Kościół Rzymsko Katolicki , albo też w nic nie wierzą i uczęszczają do świątyń z pobudek czysto tradycjonalnych . Ja wierzę w Boga , Jego Syna i Marię , Jego a jednocześnie swoją Matkę . Ale ja jestem Chrześcijanką a nie Katoliczką .
nikt2019.08.8 15:23
No i jest jeszcze Duch Święty . Ale On jest działaniem Boga . A takich działań Bóg na Ziemi ma więcej . W to działanie też wierzę .
Pierzasty kogucik2019.08.8 14:18
Nadal tropię LGBT. Dziś byłem w spożywczym i w cukierni. Ani widu, ani słychu. Szukam dalej.
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.8 14:21
Tu jestem Pierzasty koguciku ;) Umówisz się ze mną?
Młot na katolicyzm2019.08.8 15:10
Poszukaj w miejscowej kurii. Gwarantuje ci, że znajdziesz tam LGBTQ+ :D Ewentualnie możesz szukać po miejscowych kościołach rzymskokatolickich.
Tomek W.2019.08.8 14:16
Wierzę w Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana Naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny. Umęczony pod Ponckim Piłatem ukrzyżowany, umarł i pogrzebion. Zstąpił do piekieł. Trzeciego dnia zmartwychwstał; wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga, Ojca wszechmogącego. Stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen. W to wierze. Wierze w moich synków którzy są w niebie, i wierze w to że kiedyś się razem spotkamy. Wierze w to że dobry Jezus i Matka Boska się nimi zajmują i że opiekują się z góry swoim tatą, mamą i malutką Gabrysią.
Urszula2019.08.8 16:46
"Stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych". Tak mówi twoja modlitwa. Jednocześnie piszesz, że twoi synkowie są w niebie. Przecież Jezus dopiero będzie sądził to jakim cudem twoi bliscy już są w niebie? Sami sobie zaprzeczacie.
Tomek W.2019.08.9 9:39
Osoby które umarły nie mając świadomości tego co to jest grzech, co to jest zło, są od razu zbawione. "Dopuśćcie dzieci i nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie; do takich bowiem należy królestwo niebieskie"
Młot na katolicyzm2019.08.8 14:04
W Polsce jest podobnie. https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/pieklo-niebo-i-dusza-w-co-wierza-polacy/cxr5nl9 https://www.wprost.pl/182304/w-co-wierza-polacy.html
robaczek 2019.08.8 14:03
a kogo to obchodzi ? ;] jak widac frondziakow nie za bardzo ; ]nie ma LGBT. nie ma TUSKA ;] nie ma na kogo pluc to polscy chrzescijanie nie zainteresowani tematem ;] BRAWO! ale spoleczenstwo budujecie ;] lata 30 sie same nasuwaja! brawo!
de Gaulle2019.08.9 14:48
Ty jesteś łajzo, a ja na ciebie pluję z przyjemnością.