09.11.13, 06:53Byli więźniowie i żołnierze Armii Krajowej po wyzwoleniu Gęsiówki (fot. Wikimedia Commons)

Ofiary obozu KL Warschau upamiętnione

Jest to pierwsze upamiętnienie ofiar obozu jaki w czasie II wojny światowej funkcjonował w stolicy.

Uroczystość, która zgromadziła kilkadziesiąt osób zorganizował Komitet Budowy Pomnika Ofiar Obozu KL Warschau przy współudziale Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która to sfinansowała budowę pomnika. Tablicę wykonał rzeźbiarz Bartłomiej Kurzeja.

- Od dzisiaj istnienie obozu koncentracyjnego KL Warschau otrzymuje świadectwo potwierdzone przez państwo polskie - powiedział Jan Rudziński, prezes Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Obozu KL Warschau.

Rudziński poinformował zebranych, że IPN prowadzi śledztwo w sprawie KL Warschau. Prelegent akcentował, że dziś jesteśmy winni pamięć polskim bohaterom II wojny światowej wszystkich frontów, kombatantom wszystkich opcji politycznych, więźniom obozów koncentracyjnych.

- Jesteśmy im winni pamięć i jesteśmy też odpowiedzialni za to, co dzisiaj dzieje się z naszą ojczyzną i naszą stolicą – powiedział prezes Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Obozu KL Warschau.

- Spotykamy się na Pawiaku, w miejscu przesiąkniętym cierpieniem, śmiercią tysięcy Polaków, którzy stali się ofiarami straszliwego systemu totalitarnego, straszliwych zbrodni niemieckich mówił z kolei naczelnik wydziału krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Adam Siwek.- To miejsce w jakiś sposób symbolizuje cierpienie i ofiarę całego narodu polskiego, narodu, który występował przeciwko dwóm zbrodniczym systemom totalitarnym. Od pierwszych do ostatnich dni wojny poniósł proporcjonalnie największe straty spośród wszystkich państw biorących udział w II wojnie światowej po stronie alianckiej.

W piątkowy wieczór w kościele pod wezwaniem św. Augustyna została odprawiona Msza św. w intencji ofiar KL Warschau.

Obóz KL Warschau potocznie był nazywany Gęsiówką, od starego więzienia wojskowego, które wchodziło w skład kompleksu obozowego. Pierwsi więźniowie obozu zostali osadzeni w lipcu 1943 r. Do kwietnia 1944 r. KL Warschau funkcjonował jako samodzielny obóz, później stał się podobozem KL Lublin - Majdanek. Po wybuchu Powstania Warszawskiego 5 sierpnia 1944 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy batalionu „Zośka” Armii Krajowej. Po wojnie zaś na terenie dawnego obozu było więzienie. Wykorzystywane było ono kolejno przez NKWD, UB. Przebywali w nim m.in. więźniowie polityczni. Zburzono je pod koniec lat 50.

AB

Komentarze

anonim2013.11.9 18:31
Wspomniana uroczystość to tylko utrwalanie kłamstwa. Podobóz Gęsiówka był częścią całości złożonej z 5 podobozów. Obóz zagłady KL Warschau istniał wcześniej. Pojawia się po ray pierwszy w rozkazie Himlera z 9 października 1942 r.: „Wydałem rozkazy aby wszyscy tak zwani pracownicy zbrojeniowi (...) zostali zgrupowani w najbliżej znajdujących się [sic!] obozach koncentracyjnych, tzn. w Warszawie, Lublinie ” (2. 134).
anonim2013.11.10 1:47
Oczywiście NIE "jest to pierwsze upamiętnienie ofiar obozu jaki w czasie II wojny światowej funkcjonował w stolicy", jak twierdzi autor powyższego artykułu, ale cyniczna próba zakłamania polskiej historii. Otóż ofiary KL Warschau zostały upamiętnione pomnikiem przy skwerze Pawełka: http://1.bp.blogspot.com/-tYYApXa_mS8/UHIu5JYDTQI/AAAAAAAABH0/HNCnXTKXdaI/s320/kl+w+145_1024x685.JPG oraz tablicą w kościele św. Stanisława BM w Warszawie na Woli poświęcona w 2009 r.: https://scontent-a-ord.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/p133x133/580803_537336389669758_1302426282_n.jpg