04.06.19, 19:30European Solidarity Centre [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], edytowane

Opozycjonista czasów PRL: To nie Wałęsa obalił komunę!

Czy rzeczywiście Lech Wałęsa "sam jeden" obalił komunizm? To pytanie powraca ze zdwojoną siłą, zwłaszcza przy takich rocznicach jak dzisiejsza. 

W Telewizji Republika dyskutowali na ten temat opozycjoniści czasów PRL: Krzysztof Wyszkowski oraz Ryszard Majdzik. 

"Ci ludzie walczą o obronę wspólnego frontu targowicy. Mają świadomość przegranej. Bardzo się boją, że następne sukcesy Prawa i Sprawiedliwości mocno ograniczą ich działalność"-stwierdził Krzysztof Wyszkowski, odnosząc się do zachowania dzisiejszych "bohaterów" gdańskich obchodów Święta Wolności i Solidarności. 

"Leciałem samolotem z Gdańska z panem Schetyną, Buzkiem, i myszką agresorką. Skoro oni uznali, że przemówienie Donalda Tuska jest niewarte wysłuchania, chyba to prawda"-zażartował Wyszkowski. Opozycjonista czasów PRL porównał Donalda Tuska i Lecha Wałęsę, do którego szef Rady Europejskiej odwoływał się w swoim przemówieniu na gdańskich uroczystościach 30. rocznicy kontraktowych wyborów 4 czerwca 1989 r.  

"Donald Tusk brał pieniądze w latach 80' i 90'. Były to polskie pieniądze. Poza tym brał pieniądze niemieckie. To Bolek bis. Kto płaci, ten wymaga. Obaj Ci panowie, zarówno Donald Tusk jak i Lech Wałęsa, skrzętnie realizują zamówienie, które pochodzi sprzed 30 lat"-ocenił członek Kolegium IPN. Ryszard Majdzik stwierdził natomiast, że były premier Donald Tusk "wybrał sobie inną ojczyznę", a do Gdańska przyjechał dziś po to, aby "wygadywać dyrdymały", dlatego nie warto brać go na poważnie. 

"Strajk w stoczni gdańskiej, Bolek podpisał porozumienie z dyrektorem, by ten strajk wygasić. Nie zdawano sobie sprawy, że tego człowieka trzeba było pilnować. Później wszedł we współpracę z Kiszczakiem. To spotkanie konfidentury! – dodaje, odnosząc się do dzisiejszych obchodów w Gdańsku"- ocenił gość Telewizji Republika. 

"Koalicja Europejska poniosła sromotną klęskę. Pięć ugrupowań było antypisowskich. Pojawiło się wyłącznie bicie piany. Teraz zmieniają taktykę. Dostrzegli, że obecna strategia nie przyniosła rezultatów"-stwierdził Ryszard Majdzik. 

"Wałęsa "Bolek" nigdy nie wygrał z komunizmem! Wygrał świat pracy, studenci, i ci, którzy poparli strajki! Nigdy nie byłem agentem, jestem Polakiem i się tego nie wstydzę. Bolek to nikczemny człowiek. On służy Unii, która jest antypolska"-podkreślił opozycjonista czasów PRL. Przypomniał również, jakich ludzi ma w swoich szeregach Koalicja Europejska. 

"W swoich formacjach mają bandytów, Cimoszewiczów… Dziękuję mojemu narodowi, któremu ubliża agentura. Zobaczyliśmy, że nie mamy co się zbliżać do Rosji. Nasz naród potrafił obiektywnie ocenić. Jestem dziś szczęśliwym człowiekiem. Gratuluję Prawu i Sprawiedliwości. To, co się obiecało, to się daje. To jest właśnie demokracja!"-zakończył Majdzik.

yenn/Telewizja Republika, Fronda.pl

Komentarze

student erasmusa, nie sorosa2019.06.5 12:38
To Mateusz obalił komunę. Każdy może to sprawdzić.
atrocka2019.06.5 10:12
Mniej przekomarzania i gadania. Gromadzcie p-pance.
bogdanus2019.06.5 9:10
Cala siła władzy opiera się o poparcie społeczeństwa. Każdy kto uważa inaczej jest po prostu głupim pyszałkiem.
Anna Walentynowicz2019.06.5 8:18
1. Czy pamiętasz, jak w styczniu 1971r. przyznaleś, że na żądanie SB dokonywaleś indentyfikacji uczestników zajść grudniowych z fotografii i filmu? 2. Dlaczego oklamaleś wszystkich mówiąc o przeskoczeniu plotu, podczas gdy na strajk 14.08.1980r. zostaleś dowieziony motorówką z Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni? 3. Jak godzileś swoją katolicką moralność z głośnymi przygodami, o które żona robila ci publicznie awantury w 1980r.? 4. 9 grudnia 1980r. przyznano „Solidarności” pierwszą nagrodę – 30 tys. USD. Co zrobileś z tymi pieniędzmi ? 5. Co zrobileś z 60 tys. USD nagrody szwedzkiej prasy, które mialeś przekazać na Panoramę Raclawicką, lecz nigdy nie przekazaleś? 6. Czy mieszkanie na ul. Polanki 52 kupileś, czy otrzymaleś w darze i od kogo? 7. W jakiej kwocie Bagsik i inni biznesmeni finansowali Twoją pierwszą kampanię wyborczą? 8. Czy uważasz za wlaściwe, że glowa Państwa lokuje pieniądze w bankach zagranicznych, wbrew polskiemu prawu? 9. Czy byleś w 1981 r. informowany przez Prezydium MKZ, że M.Wachowski jest kapitanem SB? 10. Czy Wachowski posiada Twoje zdjęcia ze wspólnych orgii i dlatego nie reagowaleś na jego poczynania? 11. Czy SB szantażowala Cię ujawnieniem wszczętych postepowań karnych o kradzieże przed Sądem dla nieletnich i Sądem Rejonowym, wymuszając płatną wspólpracę? 12. Za jakie zaslugi w obozie w Arłamowie przyznano Ci prawo polowania z Kiszczakiem i 5-tygodniowy pobyt z calą rodziną, gdy innym odmawiano zwykłych widzeń? 13. Czy pamiętasz swoją wypowiedź na Kongresie USA „lokujcie swe kapitaly w Polsce, bo na nędzy i głupocie można najlepiej zarobić”. Czy nadal tak sądzisz? 14. Z jakiej obietnicy wyborczej wywiązałeś się? 15. Czy teraz potrafisz odpowiedzieć na pytanie A. Gwiazdy z I Zjazdu Solidarności – jak wygląda dogadanie się Polaka z Polakiem, gdy jeden jest zdrajcą? 16. Kiedy spełnisz publiczne obietnice rozliczenia się z majątku i wskażesz jego prawdziwe źródla, bo „twoje” ksiązki przyniosły straty? Podobnie z obietnicą wyjaśnienia stosunków z SB? 17. Czy nie dosyć już klamstw, krętactw, niekompetencji, pazerności, czy Ty naprawdę nie boisz się Boga, Lechu ?
Realista2019.06.5 6:14
Opozycjonista z SB ?
anonim2019.06.5 5:40
Duch naszego narodu, duch wolności obala ideologie, a obudził go Jan Paweł II!
JanP2019.06.5 5:22
Też mi nowina. Niedługo IPN nam udowodni na "autentycznych" dokumentach, że to PiS obalił komunę wraz z o.Rydzykiem. A ten śpiący do południa, to wcale nie był Jarek a Donald.
lilek kremowka2019.06.5 4:47
Zamiast cieszyć się i świętować 4 czerwca, że w Polsce Bałkanów czy Rumunii nie było - PiSowszczycy marudzą... Jakie to Polskie i smutne. Kłuje Kaczystów to, że ich wódz był nędznym, tchórzliwym maminsynkiem
Alojzy Cedzidło2019.06.5 8:56
Ta ,,kremówka ma smak " ruskiej kaszanki " . ,,Bohater " z 4.VI ściska się ze swoimi ,,prowadzącymi , i wcale im nogi nie leci podawać . A ,,prowadzacy " kpi z tej rocznicy mówiąć ; Zrobimy im powtórkę z rozrywki " Dla l nich 4.VI to był kabaret . Oj panie/i ,,lilek " cierpicie na niedobór honoru . bo przecierz to nie głupota .
'Opozycjonista' czasów PRL2019.06.5 3:31
Wałęsa jest „symbolem czasu”. To jest oczywiste dla wszystkich na zachodzie i niektórych w Polsce. Niestety, są w śród Polaków sekciarze udający, że nie rozumieją czym to jest i jakie ma znaczenie pewien szczególny „moment w historii”. Wałęsa, młody robotnik mógł być przemielony przez system - i byłby, gdyby totalitarny system nie upadł – bo igranie z totalitarnym, bezwzględnym systemem zawsze się tak kończyło. I dzisiaj to jest nieważne czy jego igranie występowało przy ‘współpracy’, czy było napędzane przez jego głupotę, czy też motywowane na jego sposób rozumianym patriotyzmem. Z punktu widzenia totalitarnego systemu to było bezczelne działanie. Ja żyłem w PRL-u, a więc wiem, jakie było ryzyko dla rzeczywistych liderów oporu narodowego – po prostu mogli być w odpowiednim momencie zlikwidowani. Faktem jest, że w kluczowym momencie niewielu chciało być w ‘centrum’, a on, głupi, naiwny, albo patriota tam był, a my mu klaskaliśmy. I trzeba też przyznać, że wielu z nas klaskało niepewnie, po cichu, aby nie zwrócić na siebie niepotrzebnej uwagi. Patrzę z uśmiechem (a nawet ze współczuciem) na tych, którzy dzisiaj krzyczą z wygodnych foteli, że wówczas klaskali z wielką determinacją. Dzisiaj, dla mnie i dla wielu innych jest nieważne to: czy, i na ile Wałęsa był ‘Bolkiem’. Dla nas jest i będzie Lechem.
Anna Walentynowicz2019.06.5 8:30
Może ciebie nie interesuje prawda, ale większość świadomych, myślących Polaków tak. Nie mamy w zwyczaju stawiania pomników zdrajcom, oszustom i donosicielom. Widać reprezentujesz ten odłam "Polaków" dla których pracował w pocie czoła "Bolek". Interesuje nas odpowiedź na te pytania: 1. Czy pamiętasz, jak w styczniu 1971r. przyznaleś, że na żądanie SB dokonywaleś indentyfikacji uczestników zajść grudniowych z fotografii i filmu? 2. Dlaczego oklamaleś wszystkich mówiąc o przeskoczeniu plotu, podczas gdy na strajk 14.08.1980r. zostaleś dowieziony motorówką z Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni? 3. Jak godzileś swoją katolicką moralność z głośnymi przygodami, o które żona robila ci publicznie awantury w 1980r.? 4. 9 grudnia 1980r. przyznano „Solidarności” pierwszą nagrodę – 30 tys. USD. Co zrobileś z tymi pieniędzmi ? 5. Co zrobileś z 60 tys. USD nagrody szwedzkiej prasy, które mialeś przekazać na Panoramę Raclawicką, lecz nigdy nie przekazaleś? 6. Czy mieszkanie na ul. Polanki 52 kupileś, czy otrzymaleś w darze i od kogo? 7. W jakiej kwocie Bagsik i inni biznesmeni finansowali Twoją pierwszą kampanię wyborczą? 8. Czy uważasz za wlaściwe, że glowa Państwa lokuje pieniądze w bankach zagranicznych, wbrew polskiemu prawu? 9. Czy byleś w 1981 r. informowany przez Prezydium MKZ, że M.Wachowski jest kapitanem SB? 10. Czy Wachowski posiada Twoje zdjęcia ze wspólnych orgii i dlatego nie reagowaleś na jego poczynania? 11. Czy SB szantażowala Cię ujawnieniem wszczętych postepowań karnych o kradzieże przed Sądem dla nieletnich i Sądem Rejonowym, wymuszając płatną wspólpracę? 12. Za jakie zaslugi w obozie w Arłamowie przyznano Ci prawo polowania z Kiszczakiem i 5-tygodniowy pobyt z calą rodziną, gdy innym odmawiano zwykłych widzeń? 13. Czy pamiętasz swoją wypowiedź na Kongresie USA „lokujcie swe kapitaly w Polsce, bo na nędzy i głupocie można najlepiej zarobić”. Czy nadal tak sądzisz? 14. Z jakiej obietnicy wyborczej wywiązałeś się? 15. Czy teraz potrafisz odpowiedzieć na pytanie A. Gwiazdy z I Zjazdu Solidarności – jak wygląda dogadanie się Polaka z Polakiem, gdy jeden jest zdrajcą? 16. Kiedy spełnisz publiczne obietnice rozliczenia się z majątku i wskażesz jego prawdziwe źródla, bo „twoje” ksiązki przyniosły straty? Podobnie z obietnicą wyjaśnienia stosunków z SB? 17. Czy nie dosyć już klamstw, krętactw, niekompetencji, pazerności, czy Ty naprawdę nie boisz się Boga, Lechu ?
Alojzy Cedzidło2019.06.5 8:46
No to pozdrowienie od ,,sekciarza " Ja nie wiem jak to było z tą opozycyjnością u Sz. Pana , ale ta Pana ,,opowieść" jest dośc daleka od tego co się działo w 80 i po .. Karierę i ta ,,bezkarnośc " pana Lecha można było zrobic wyłącznie za zgodą Kiszczaka i spólki .. Wiem to z własnego doświadczenia . Odmowa wspólpracy z Ubekami skończyłą sie u mnie wywaleniem z ważnego stanowiska najpierw do łopaty a potem na bezrobocie . To ,, ważne " stanowisko było na tyle mało ważne ,że teraz sobie żyję spokojnie. A Lechu ,żył i robił karierę . Ostatnie Pana zdanie ,,Dla nas jest i będzie Lechem " Sam bym tak powiedział ale nie powiem. Ten Wasz obecny ,,Lech " robi a Was idiotów . . Prawi takie głupoty ,że tylko pacjęnci z Kobierzyna mogą z nim konkurować . A Wy bijecie mu brawo . To jak to zrozumieć ? Stoicie w Kobierzynie za płotem , czy przed , u bramy ? .
Topek2019.06.5 18:14
Wgłębiając się w działalność Wałesy a z drugiej strony braci Kaczyńskich łatwo wywnioskować że Wałęsa nie był agentem był uczciwy choć prosty a Kaczyńscy narwańcy wykształceni których on powstrzymał i według nich myśle poniżył, szukając zemsty spreparowali dowody by go zniszczyć, tak uważam.
Czytelnik2019.06.5 1:49
4 czerwca ...SWIETO BOLKOW !!!
OTO 2019.06.5 1:02
Lech wałęsa to PO/KE mon w koszulce z napisem OTUA : Otępiony Totalnie Umysł Alkoholem
Adam K.2019.06.4 23:31
Wałęsa, zwłaszcza w swej ostatniej wypowiedzi o śp. Annie Walentynowicz pokazał, że stać go na gorsze zachowanie niż Urban. Zachował się jak STARA SB-cka ŚWINIA!!!
PolakNieZdrajca2019.06.5 8:36
Był jest i do końca zostanie chamem i prostakiem. Jest powiedzenie, że kto się wróblem urodził, orłem nie zdechnie.
anonim2019.06.4 23:09
Wałęsa to demon PO/KE mon. Totalny oszust
Topek2019.06.4 22:36
Komunę obalił Kaczyński 13 grudnia śpiąc do południa i trzęsąc d..pą
infor2019.06.4 21:50
Przestańcie z tym prostackim, głupawym bolkiem i obaleniu komuny przez niego. Ten sprzedawczyk był całkowicie uzależniny od SB
anonim2019.06.4 21:14
lewaki to zombie
Alojzy Cedzidło2019.06.4 20:54
Tak się zastanawiam , Co my tu właściwie ,,komentujemy" . ż moich obserwacji , wynika że najlepiej wychodzą ,,komentarze " ,,, komentarzy " . Treśc , temat strony , raczej nie potrzebne . Wystarczy nadać kierunek : dziś plujemy po ..... Tu bym radzil urozmajcenie .Np Rzucam nazwisko Macierewicz - plują adoratorzy totalnych, wyznawczy teorii gen Anodiny .{I po co temat) ) Następny rzut - Wałęsa, albo Kaczyński . Potem coś naukowego - Staniszkis , Hartman . itd itp ..Ipo kiego licha bulić dziennikarzom za artykuły skoro najczęściej ,,komentatory " i tak treść mają w nosie,. Tu materiał o naszym Nobliście . Czy jest sens komentować Jego twierdzenie o tym ,,pokonaniu " komuny . Był .25 , 30 lat temu , Dziś pozostaje tylko podziwiać Jego głupotę . .Bo mógł by siedzieć cicho i wydawać spokojne swoja wysoką emeryturę.
Realista2019.06.4 20:53
Dwie ikony co przespały teleranek
Anna Walentynowicz2019.06.5 8:25
Spadaj POpaprańczy trollu.
Jan Radziszewski2019.06.4 20:44
DURAKIEM jest Wałęsa jak myśli że to on obalił komunizm ? Ha ha ha to jest dzieło Matki Bożej Częstochowskiej + Bo tylko moc Boże może wyzwolić ludzi z mocy Diabła bo w jego rękach cała PRL Polska była NMP dała rozkaz i diabeł musiał go wykonać.
Oświecony w wierze Mega Węża 92019.06.5 0:33
jesteś niezle poje...ny
Jan Radziszewski2019.06.5 1:03
A jak było z Austrią - oświecony przez Diabła - krucjata modlitwy Różańcowej spowodowała ze Bolszewiki opuściły ten okupowany przez nich kraj
Obserwator2019.06.5 5:00
Komuną obaliła ówczesna sytuacja na arenie międzynarodowej. Reagan tak nakręcił wyścig zbrojeń że Rosja nie mogła dotrzymać kroku i gospodarka całego bloku wschodniego , który to Rosję utrzymywał, padła. Wałęsa był tylko pionkiem na tej szachownicy a ludzie będący obecnie przy władzy byli nikim.
Paula2019.06.4 20:31
Cześć! :) Poszukuję do badania osób zadeklarowanych jako katolicy, pomyślałam, że na tej stronie mogłabym sporo takich osób znaleźć. Wypełnienie ankiety nie powinno Wam zająć dłużej niż 10 min, a dla mnie będzie to ogromna pomoc. Brakuje mi ponad 150 osób, które deklarowałyby, że są katolikami. :( Badanie ma na celu sprawdzenie jak różne zmienne psychologiczne wpływają na postrzeganie ludzi. Zależy mi, aby zebrać możliwie dużą grupę osób badanych oraz aby grupy badane były równe pod względem stosunku do religii. Badanie jest w pełni anonimowe a wyniki analizowane zbiorczo. Wszystkim zainteresowanym prześlę wyniki mailem. Będę bardzo wdzięczna za pomoc! :) Link do ankiety: https://warsawpsy.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_cYcGGk7shuyU2fX
Anna Walentynowicz2019.06.5 8:24
Badaj komuchów ... z Bolkiem na czele.
mordechaj2019.06.4 20:16
Przecież wiadomo, że komunę obalił Wyszkowski. Król , co ja mówię król, to CESARZ wszystkich frustratów :)))))
Stanis\\\\305\\\\202aw2019.06.4 20:23
Ty zaś jesteś Olimpem Niepojętej Głupoty?
mordechaj2019.06.4 20:31
Nikt nie dorówna Wyszkowskiemu w megalomanii i frustracji. Nawet Kołodziej i Rozpłochowski
doradca2019.06.4 22:11
Ty głupawy śmieciu nie obrażaj ludzi przy których jesteś tylko zwykłym i nikomu niepotrzebnym gówn.m. Tylko bahor jakiegoś czerwonego śmiecia może wydawać taki bełkot
anonim2019.06.5 8:27
aj waj daj spokój mordechaj kuźwa no i sobie nie zapominaj bo ty też walczyłeś z komuno łoj z komuno mordechaj na chaj
Stanis\305\202aw2019.06.4 20:16
A bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko dla was nie istnieje? Czyżbyście się tylko nim wysługiwali? Wałęso - a kto ratował Solidarność i spójność środowiska robotniczego (i nie tylko) w stanie wojennym, jak nie on. Jego zabito, nie ciebie. Kto później bronił pamięć o nim i przypominał dorobek Kapłana, jak nie inny zabity - ks. Stanisław Suchowolec? Nie, tylko Wałęsa jeden jedyny był i jest "mesjaszem" Polski i zachodzących w niej procesów wolnościowych. Teraz wzywasz, pan (aż boli język, gdy trzeba powiedzieć - "pan"; może lepiej obywatel Wałęsa) ratunek w Niemcach i LGBT. To szczególny objaw twego, obywatelu, stanu "polskiej" świadomości. W czyim interesie to czynisz? Bo na pewno nie w naszym! Żałość ogarnia na widok takiego obywatela i środowiska broniącego jego "mesjańskiego" mitu.
nikt2019.06.4 19:53
A skądże , to nie Lech Wałęsa obalił komunę . To ja obaliłam . Mam siłę Samsona i nawet przeskoczyłam przez mur . Popatrzcie , nawet o tym dyskutowały " tęgie głowy " . Pewnie takie jak przed świętem halloween ? Pomarańczowe ze złości ? No i w środku światło . Łojówki czy bardziej szlachetnego oświetlenia ? Oczywiście , że Lech Wałęsa sam tej Komuny nie obalił . To autor tego artykułu nie wie , że ludzie mu pomogli ? Niech obejrzy jakiś film albo zapyta mnie skoro nie wie . Ja byłam wśród tych pomagierów . Już nie wiem do jakiego stopnia posunie się to lizusostwo w stosunku do Jarosława Kaczyńskiego skoro już jest w fazie absurdu ?
ed2019.06.4 19:58
Następna co obalała z Lechem W. Nie umniejszaj jego zasług.
Stanis\\305\\202aw2019.06.4 20:21
Absurdem jest takie właśnie myślenie, jakie wyjawiasz. Jesteś wcielonym "duchem czasów" i nieuniknionego postępu słusznej myśli i ideologii. Jesteś boginią wolności...
X2019.06.4 19:43
Przeciez wg.obecnej histori iprezes obalil komune i nie tylko
ed2019.06.4 19:54
Pogadaj sobie z Chytrusem, macie wspólny język
Rezus Chytrus2019.06.4 19:37
Dzisiaj algorytm jest tak ustawiony, że za jedno kliknięcie zielonej łapki, czerwona dostaje od razu 4 więcej. Jak za komuny słowo daję.
polak2019.06.5 9:50
rezus --ty trolu putina jesteś kawał skur.......na
anonim2019.06.5 12:39
Naucz się pisać po polsku.
ceramik2019.06.4 19:35
Wałęsa obalił. Ale wiele, wiele butelek.
Rezus Chytrus2019.06.4 19:33
Oczywiście, że nie Wałęsa.Komunę obalił Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki z niewielką pomocą Beaty Kempy.
ed2019.06.4 19:52
Jeżeli masz głupie gadać, to nie odzywaj się!
mordechaj2019.06.4 20:33
Dobre, ale brakuje jeszcze Jacka Sasina
Andrzej Malik2019.06.4 20:52
A gdzie Piotrowicz i Kryże?
anonim2019.06.4 21:33
kretyn
Jacek 2019.06.4 21:47
mimo, że się dureń, to masz rację!
doradca2019.06.4 21:52
Zamknij mordę ty głupawy śmieciu, zanim ktoś inny tego nie zrobi - co może nastąpić wkrótce
Oświecony w wierze Mega Węża 92019.06.5 0:32
grozisz mu frondokatolu?
XII 802019.06.5 7:53
o glos katolicki sie rozniosl.
XII 802019.06.5 7:52
Zapomniales pana Jakiego pania Wasermanke i pana prokuratora stanu wojennego Piotrowicza
ateo2019.06.5 7:53
Drogi lemingu komune, a raczej cccp obalily: USA = wyscig zbrojen + wyscig kosmiczny + Afganistan; JPII; sankcje krajow zachodnich; CIA; oraz najwazniejsze CCCP ;). To co dzialo sie w Polsce bylo wylacznie nastepstwem sumy wszyskich dzialan, a bolek no coz kim jest bolek zawsze wiedzialem...
Anna Walentynowicz2019.06.5 8:21
Wałęsa i owszem, obalił niejedną flaszkę z SBekami, zdrajcami Polski i Polaków. Dobrze przysłużył się komuchom. Powinni mu postawić pomnik w ... Rosji, bo w Polsce zasługuje ... na postawienie klocka.