Papież Franciszek mówił o Duchu Świętym w dzisiejszym kazaniu wygłoszonym w Domu św. Marty.

Powiedział, że „Duch Święty wieje kędy chce, ale jedna z powszechnych pokus polega na tym, że chcemy zablokować Mu drogę i skierować Go tam, gdzie my chcemy”. Przypomniał, że ta pokusa doprowadziła do napięć już w pierwszej wspólnocie chrześcijańskiej, gdy poganie przyjęli słowo Boże. Wówczas chrześcijanie pochodzenia żydowskiego robili wymówki Piotrowi, co wywołało wewnętrzny konflikt.

„Było to coś nie do pomyślenia. A jeśli jutro przybyłaby wyprawa Marsjan i przykładowo niektórzy z nich przyszliby do nas. Marsjanie. Zieloni, z długim nosem i wielkimi uszami, jak przedstawiają ich dzieci… I któryś z nich powiedziałby: 'Ala ja pragnę Chrztu!'. Co, by się wydarzyło?» - pytał z lekką ironią Ojciec Święty.

„Kiedy Pan pokazuje nam drogę, kimże my jesteśmy, by mówić: 'Ależ Panie, to jest niebezpieczne! Nie róbmy tak!'. I Piotr w tej pierwszej diecezji podejmuje tę decyzję: 'Kimże ja jestem, by stawiać przeszkody?'. To piękne słowa dla biskupów, dla księży, a także dla wszystkich chrześcijan. Kimże jesteśmy, by zamykać drzwi? W pierwotnym Kościele, a nawet dzisiaj, istniała posługa ostiariusza. A czym się on zajmował? Otwierał drzwi, przyjmował ludzi, wprowadzał” – kontynuował Papież.

Przypomniał, że Bóg zostawił kierowanie Kościołem właśnie „w rękach Ducha Świętego” – Jego głosu musimy słuchać także dzisiaj. 

„Duch Święty jest żywą obecnością Boga w Kościele. To On wyprawia Kościół w drogę, sprawia, by kroczył wciąż dalej, ponad przeszkodami. Przez swoje dary Duch Święty prowadzi Kościół. Nie można zrozumieć Kościoła Jezusowego bez Pocieszyciela, którego Pan nam po to posyła. I dokonuje wyborów nie do pojęcia!

Użyję słów św. Jana XXIII: to właśnie Duch Święty odnawia Kościół; prawdziwie go aktualizuje i sprawia, że ten idzie do przodu. A my chrześcijanie powinniśmy prosić Pana o łaskę uległości Duchowi Świętemu. Uległości temu Duchowi, który przemawia do naszych serc, mówi do nas przez okoliczności życia, mówi w życiu kościelnym, we wspólnotach chrześcijańskich, mówi do nas nieustannie” – mówił Franciszek.

pac/radio watykańskie