19.05.20, 21:12Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Pakistan: chrześcijanom odmawia się pomocy

W obecnej sytuacji zaostrzonych przepisów związanych z walką z koronawirusem mniejszości religijne w Pakistanie, a szczególnie chrześcijanie, są bardzo dyskryminowani w dostępie do działań charytatywnych. Informuje o tym dyrektor włoskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Alessandro Monteduro zaznaczył, że odmawia się im paczek żywnościowych, jak i tych, które zawierają podstawowe środki higieniczne. Postępowanie takie tłumaczone jest faktem, że rzeczy te zostały zakupione za pieniądze złożone przez muzułmanów w ramach jałmużny przewidzianej przez prawo koraniczne. „Trzeba przyznać, – stwierdził Monteduro – że chrześcijanie w Pakistanie traktowani są jak obywatele drugiej kategorii”.

Rząd Pakistanu musi zaangażować się w przestrzeganie praw mniejszości

To prawda, chrześcijanie w Pakistanie są obiektem wielu prześladowań, na przykład nie mogą prowadzić restauracji, często nie mogą brać udziału w konkursach publicznych na lepsze stanowiska pracy, wolno im ubiegać się jedynie o te najprostsze, nie mogą być nauczycielami. Stąd też tamtejsi chrześcijanie są najbardziej cierpiącą częścią społeczeństwa, źle opłacani w pracach, które są na granicy niewolnictwa XXI wieku – podkreślił w wywiadzie dla papieskiej rozgłośni dyrektor włoskiej secji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. - Kiedy w minionym roku osobiście odwiedziłem Pakistan, stolicę Pendżabu, Lahaur, miałem możność być w tamtejszej cegielni, prawdziwym i bardzo konkretnym miejscu niewolnictwa naszych czasów. Dlatego jest bardzo pożądaną i konieczną rzeczą, aby rząd pakistański dał jakieś przebłyski większego zainteresowania mniejszościami i większego poszanowania wolności religijnej oraz pokazał, że przejmuje się cierpieniem chrześcijan, którzy są obywatelami tego kraju.“

Odnosząc się do wyroku Sądu Najwyższego Pakistanu, który uniewinnił i uwolnił z więzienia Asię Bibi, fałszywie oskarżoną o bluźnierstwo przeciw Mahometowi, Alessandro Monteduro podkreślił, że ten wyjątek niestety nie polepszył sytuacji wielu chrześcijanek i hinduistek, które są porywane i zmuszane do wyjścia za mąż za muzułmanów i przejścia na islam. Przykładem może być przypadek 14. letniej Humay Younus, porwanej jakiś czas temu, którą bezskutecznie próbują uwolnić rodzice wraz z organizacjami wspierającymi ich. „A władze nie potrafią aresztować jej prześladowcy, gdyż panujące tam prawo i zwyczaje chronią tego typu okropne zbrodnie” – stwierdził Monteduro.

 

Vaticannews.va/Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Komentarze

aaa_kotki_dwa2020.05.20 20:47
Gdzie kochający, miłosierny, wszechmaogący Bóg? Nie ogarnia sytuacji?
ewa2020.05.20 10:04
Góra Krzyży jest na Litwie artykuł jest o Pakistanie ,nie lubię nierzetelności
katolicka kretynizacja polski 2020.05.20 8:45
Niech im rydzyk pomoże! ale nie, rydzyk woli marmurowe posadzki i złote dachy w swoim kościele który buduje...
anonim2020.05.20 7:16
Co na to Papież Franciszek? Na obrzeżach sprawdza się rozwiązania, które następnie wprowadzi się w centrum. Czy tańce wokół Pachamamy to jego jedyny problem?!
Janek2020.05.19 22:44
a może papież Franciszek udzieli wsparcia katolikom w Pakistanie?Będzie ciężko , bo Franciszek nie lubi chrześcijan !
zenek2020.05.19 21:42
A jacy to papieże odmawiali modły nad koranem i w jakim celu.
anonim2020.05.19 21:25
to są zapowiadane prześladowania, ale to znak że przyjście Pana już bliskie...
avanturnik2020.05.19 21:19
Oto do czego prowadzi dominacja jednej religii.
MaxFiend2020.05.19 21:37
Raczej państwowy religijny monopol :-)
Lech Keller Krawczyk2020.05.19 21:17
To zupełnie tak samo jak u nas w USA. Też odmawiają pomocy chrześcijanom.