19.05.18, 11:20Paweł VI (Fot. Vatican City /Wikimedia Commons)

Papież, który zakazał antykoncepcji, zostanie świętym! Kanonizacja Pawła VI w październiku

Papież Franciszek na dzisiejszym konsystorzu ogłosił, że papież Paweł VI, autor encykliki „Humanae Vitae”, zostanie ogłoszony świętm. Kanonizacja ma mieć miejsce 14 października w Watykanie. Wraz z Pawłem VI kanonizowany będzie też męczennik z Salwadoru, abp Oscar Arnulfo Romero.

Uroczystość ta towarzyszyć będzie synodowi biskupów na temat młodzieży. Papież Paweł VI, który zostanie wówczas ogłoszony świętym Kościoła katolickiego, na jego czele stał w latach 1963-1978. Kanonizacja nastąpi w kilka tygodni po 40. roczncy śmierci oraz na dwa dni przed 40. rocznicą wyboru Jana Pawła II.

Beatyfikacji Pawła VI, która miała miejsce w 2014 roku, również przewodniczył papież Franciszek. Jak pisał przed czterema laty na portalu Fronda.pl Tomasz Teluk:

Ówczesny papież znacznie mocniej obrywał jednak od wszechobecnych zwolenników postępu w Kościele. Dla nich pojawienie się encykliki Humanae Vitae okazało się prawdziwym szokiem. Odrzucił w niej nie tylko środki antykoncepcyjne i aborcję, ale wykluczył także stosunki pozamałżeńskie, masturbację czy relacje homoseksualne. Jak jego poprzednik, nie brał pod uwagę także rozważań o zniesieniu celibatu czy dopuszczeniu kobiet do kapłaństwa.

Przeciwstawił się antykoncepcyjnej mentalności naszych czasów, podkreślał świętość i nierozerwalność małżeństwa. Jednocześnie apelował o miłosierdzie do spowiedników, aby nie narzucać ludziom ciężarów, których samemu nie jest w stanie się udźwignąć.

Być może właśnie dlatego, cud, który przypisywany jest wstawiennictwu Pawła VI jest związany właśnie z ochroną życia. Kalifornijskiej parze przed laty doradzano aborcję, gdy okazało się, że dziecko w łonie matki ma poważne uszkodzenia mózgu. Matka modliła się wówczas za wstawiennictwem papieża o cudowne uzdrowienie dziecka. Dziś nastolatek jest w pełni zdrowy. Proces beatyfikacyjny otworzył jeszcze św. Jan Paweł II w 1993 r.”.

(cały tekst polecamy przeczytać TUTAJ).

Abp Romero, który wraz z Pawłem VI zostanie w październiku ogłoszony świętym, był obrońcą praw człowieka oraz ubogich. Zamordowano go w trakcie odprawiania Mszy świętej w kaplicy w Salwadorze przez szwadron śmierci dzień po tym, jak wezwał wojsko, aby zaprzestało strzelania do pracowników politycznych.

14 października ogłoszeni świętymi zostaną też włoscy księża Francesco Spinelli (1853-1913) - opiekun ubogich i opuszczonych i Vincenzo Romano (1751- 1831) - kapłan potrzebujących, który niósł pomoc ludności okolic Neapolu po erupcji Wezuwiusza w 1794 r. Na ołtarze papież wyniesie też niemiecką zakonnicę Marię Katarzynę Kasper, a także zakonnicę z Hiszpanii Nazarię Ignazię March Mesę.

dam/PAP,Fronda.pl