28.03.16, 17:45

Papież: Nasze serce wypełniła radość

„Nasze serca wypełnione są radością” – te słowa nawiązujące do prawdy Zmartwychwstania znalazły się w rozważaniu Franciszka przed południową modlitwą Regina Caeli. Papież odmówił ją z okna biblioteki Pałacu Apostolskiego w wielkanocny poniedziałek. Jak zaznaczył, po włosku zwany on jest „Poniedziałkiem Anioła”.

Ojciec Święty wskazał, że po okresie Wielkiego Postu, czasie skruchy i nawrócenia, który Kościół przeżywał w tym Roku Świętym Miłosierdzia ze szczególnym natężeniem, a także po sugestywnych liturgiach Triduum Paschalnego, stajemy dziś przed pustym grobem Jezusa i rozważamy z zadziwieniem i wdzięcznością wielką tajemnicę Zmartwychwstania Pana.

„Życie pokonało śmierć. Miłosierdzie i miłość zwyciężyły grzech! Potrzebujemy wiary i nadziei, aby otworzyć się na tę nową wspaniałą perspektywę. A my wiemy, że wiara i nadzieja są darem Boga. I mamy o niego prosić: «Panie, daj mi wiarę, daj mi nadzieję! Tak bardzo ich potrzebujemy!». Dajmy się przeniknąć uczuciami rozbrzmiewającymi w sekwencji paschalnej: «Zmartwychwstał już Chrystus... Wiemy, że zmartwychwstał». Pan zmartwychwstał pośród nas! Prawda ta trwale naznaczyła życie apostołów, którzy po zmartwychwstaniu odczuli na nowo potrzebę, by iść za swym Mistrzem, a otrzymawszy Ducha Świętego poszli bez lęku głosić wszystkim to, co widzieli na własne oczy i czego osobiście doświadczyli” – powiedział Papież.

Ojciec Święty podkreślił, że w tym Roku Jubileuszowym jesteśmy wezwani, aby na nowo odkryć i przyjąć szczególnie intensywnie pocieszającą wieść o zmartwychwstaniu: „Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja”.

„Jeśli Chrystus zmartwychwstał,  to możemy spojrzeć nowymi oczami i sercami na każde wydarzenie naszego życia, nawet na te najbardziej negatywne. Chwile ciemności, upadku i także grzechu mogą się przekształcić i zapowiadać nową drogę. Gdy dotarliśmy do dna naszej nędzy i naszej słabości, zmartwychwstały Chrystus daje nam siłę, by powstać. Jeśli się Mu powierzymy, to Jego łaska nas zbawi! Ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan jest pełnym objawieniem miłosierdzia obecnego i czynnego w dziejach. Jest to orędzie paschalne, które rozbrzmiewa także  dziś i które będzie rozbrzmiewało przez cały okres Wielkanocny aż do Zesłania Ducha Świętego” – mówił Papież.

Konkludując rozważanie Franciszek odniósł się do osoby Maryi, która była milczącym świadkiem wydarzeń męki i zmartwychwstania Jezusa. Przypomniał, że to Ona „stała obok krzyża i nie ugięła się wobec bólu, a Jej wiara uczyniła Ją mocną. W Jej rozdartym sercu Matki nieustannie pozostawał zapalony płomień nadziei”. Dlatego też właśnie Ją powinniśmy prosić, by pomogła nam przyjąć w pełni wielkanocne orędzie zmartwychwstania, aby je ucieleśniać w konkretnych sytuacjach naszego codziennego życia.

bjad/Radio Watykańskie

Komentarze

anonim2016.03.28 17:53
Wypełnia radość, fakt ale święta z powodu grypy spędzam przed kompem i to co czytam i oglądam na temat zmian w nauczaniu KK wypełnia mnie Zdumieniem też, by nie powiedzieć Osłupieniem, Jezu miej mnie w swojej opiece, Amen