27.12.20, 14:07Fot. via: Pixabay - annettklingner

Franciszek: Rozpoczynamy rok poświęcony rodzinie

Papież Franciszek ogłosił specjalny Rok poświęcony Rodzinie „Amoris laetitia”, który zostanie zainaugurowany podczas zbliżającej się uroczystości św. Józefa. Zakończą go obchody 10. Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie, w czerwcu 2022 roku. W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Franciszek przypomniał, aby w rodzinach nigdy zabrakło trzech słów: przepraszam, proszę, dziękuję.

Tuż po Bożym Narodzeniu liturgia zachęca nas do spojrzenia na Świętą Rodzinę, Jezusa, Maryję i Józefa. Papież zaznaczył, że Syn Boży, podobnie jak wszystkie dzieci, również potrzebował rodzinnego ciepła. „Właśnie dlatego rodzina z Nazaretu jest wzorem, w którym wszystkie rodziny świata mogą znaleźć pewny punkt odniesienia oraz inspirację” – powiedział Ojciec Święty.

Przypomniał, że wszyscy jesteśmy powołani do ponownego odkrycia wychowawczej wartości rodziny: musi być ona oparta na miłości, która nieustannie odnawia relacje i otwiera perspektywy nadziei. W rodzinie można doświadczyć szczerej komunii, gdy jest ona domem modlitwy, gdy miłość jest głęboka i czysta, gdy przebaczenie przeważa nad niezgodą, gdy codzienna chropowatość życia jest łagodzona przez wzajemną czułość i pogodną akceptację woli Boga. „W każdej rodzinie są problemy, a nawet kłótnie, ponieważ jesteśmy tylko słabymi ludźmi” – przyznał Papież Franciszek.

Papież: Gdy są te trzy słowa rodzina jest w porządku

- „Jeśli będziecie się kłócić w rodzinie, nie kończcie dnia bez zawarcia pokoju. A czy wiecie: dlaczego? Bo zimna wojna następnego dnia jest jeszcze bardziej niebezpieczna. W niczym nie pomaga – zapewnił Papież. – W każdej rodzinie powinny być używane trzy słowa: «proszę, przepraszam i dziękuję». Proś z uprzejmością, bo nie można być natrętem, wtrącać się w życie drugiego człowieka. Dziękuj – wdzięczność jest znakiem szlachetnej duszy. Przepraszaj, bo zdarza nam się zrobić coś złego i ktoś czuje się obrażony. Nie zapominajcie tych trzech słów: proszę, przepraszam, dziękuję. Jeśli są one używane w rodzinie, to rodzina jest zdrowa.“

Papież zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość Świętej Rodziny proponuje nam na nowo ideał miłości małżeńskiej i rodzinnej, jak to zostało podkreślone w adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”, której piąta rocznica ogłoszenia przypadnie 19 marca. Rok, który wówczas zainauguruje Ojciec Święty, będzie czasem refleksji nad tym dokumentem i okazją do pogłębienia zrozumienia jego treści.

Papież: Ten rok ma służyć pogłębieniu treści dokumentu „Amoris laetitia”

- „Te refleksje zostaną udostępnione wspólnotom kościelnym i rodzinom, aby towarzyszyły im w ich drodze. Już od tej chwili zachęcam wszystkich, by przyłączyli się do inicjatyw, które będą podejmowane podczas tego Roku i które będą koordynowane przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia – zachęcił Papież. – Powierzmy Świętej Rodzinie z Nazaretu, a w szczególności św. Józefowi, oblubieńcowi i troskliwemu ojcu, ten proces wspólnie z rodzinami całego świata.“


Łukasz Sośniak SJ – Watykan/vaticannews.va

Komentarze

Anonim2020.12.27 19:19
Franek rozpocznij nawracanie na katolicka wiare i zacznij od siebie!!!
Skrzypek na dachu2020.12.27 18:24
Papiez Franciszek to bezbozny antykatolicki szatanista .
T2020.12.27 19:03
Duch Święty, czyli 1/3 Boga zstępuję na kardynałów wybierających nowego Papieża. Takie są dogmaty. Jesteś mądrzejszy od Boga!?
ZNAKI2020.12.27 18:09
https://www.youtube.com/watch?v=03BZyN7Cwv0
Po 11...2020.12.27 15:26
"przepraszam, proszę, dziękuję?" U katolików to będzie tak: On: Chyba dziwwko PRZEPROSISZ za przesolenie zupy? Ona: PROSZĘ nie bij mocno. On, po powaleniu żony celnym ciosem w szczękę: Nawet nie DZIĘKUJ.
marek2020.12.27 16:12
Myślisz że wszędzie jest tak jak u ciebie w chałupie?!
Po 11 ...2020.12.27 17:30
Kolego, to poziom piaskownicy: "Kto się przezywa sam się tak nazywa". Skończyłeś chociaż podstawówkę?
matis892020.12.27 14:39
Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik swoją watykańską szopką uczcił narodziny antychrysta którego jest apokaliptycznym prorokiem. Watykańska szopka Bergoglio nie przedstawia narodzin dzieciątka Jezus, jego Matki i Św. Rodziny tylko narodziny lub raczej kosmiczne zesłanie antychrysta przez kosmicznych astronautów.
marek2020.12.27 16:11
Leki wziąłeś, bo ci ładnie bije na dekiel.
rebeliant2020.12.27 14:35
https://www.youtube.com/watch?v=adG5LWRAhkk Oto te słowa: pomsta, pomsta, pomsta.
Anonim2020.12.27 14:20
Papież Franciszek > Wojtyła. ZAWSZE!