30.11.16, 08:50Fot. Wikipedia

Patrz w niebo! Zobaczysz stację kosmiczną

W najbliższych tygodniach możliwe będzie zaobserwowanie z terenu naszego kraju przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – ISS. Będzie to możliwe przez praktycznie cały grudzień.

Stacja ISS krąży nad ziemią na orbicie na wysokości około 400 km. Mniej więcej półtorej godziny zajmuje jej okrążenie naszej planety. Mimo, że wielokrotnie przelatuje nad naszym krajem – nie zawsze możliwe jest zaobserwowanie stacji. Muszą być ku temu odpowiednie warunki – padanie promieni słonecznych pod takim kątem, by była dla nas widoczna dzięki odbijającemu się światłu słońca. Do tego musi być oczywiście ciemno – inaczej nie będziemy jej w stanie zaobserwować.

Tak będzie w grudniu – w szczególności między 7 a 16 grudnia. Najlepiej widoczna ISS będzie 9 grudnia między 17:16 a 17:20, oraz 11 grudnia o 17:05 oraz 17:09 – to szczegółowe dane dla Warszawy. Jeśli jednak chcemy dokładnie określić najlepszy moment dla obserwacji z naszego miejsca zamieszkania – wystarczy wejść chociażby na serwis Heavens Above, gdzie po podaniu naszych współrzędnych program obliczy godzinę, w której powinniśmy patrzeć w niebo.

dam/polsatnews.pl,Fronda.pl