05.11.20, 20:59Fot. screenshot - YouTube (Onet News)

PE próbuje szantażować Polskę i Węgry. Ryszard Terlecki: To nadużycie!

PE zawarł porozumienie z niemiecką prezydencją, zakładające powiązanie budżetu UE z praworządnością, w ramach którego KE będzie mogła uruchomić mechanizm prowadzący do zamrożenia środków ze względu na rzekome zagrożenie niezależności sądownictwa w kraju członkowskim. Decyzje będą podejmować państwa członkowskie większością kwalifikowaną. „To nadużycie” – ocenia wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Rzecznik niemieckiej prezydencji w UE Sebastian Fischer poinformował dziś, że w trakcie rozmów pomiędzy Parlamentem Europejskim a niemiecką prezydencją zawarto wstępne porozumienie w sprawie mechanizmu praworządności. Teraz wypracowane porozumienie będzie musiał zatwierdzić Parlament Europejski i Rada UE, do czego najpewniej nie dojdzie, ponieważ swój sprzeciw wyraża Polska czy Węgry.

- „Biały dym. Przełom w rozmowach trójstronnych w sprawie mechanizmu warunkowości i praworządności. Wstępne porozumienie to ważny krok naprzód dla Unii Europejskiej i najważniejszy kamień milowy w toczących się negocjacjach w sprawie pakietu unijnego budżetu. Następny krok: Parlament Europejski i Rada UE muszą finalnie zatwierdzić (porozumienie - red.)” – napisał Fischer.

Wedle tego porozumienia decyzje w ramach mechanizmu praworządności będą miały być podejmowane większością kwalifikowaną.

Do sprawy odniósł się w Polskim Radiu 24 szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki:

- „Pomysł, żeby wprowadzić jakieś ogólne, niejasne kryteria przestrzegania praworządności, aby w ten sposób, w różny sposób dyscyplinować - w opinii Brukseli - takie kraje jak Węgry, Rumunia, Polska, być może Włochy, to jest oczywiście nadużycie, które prędzej czy później odbije się źle na jedności Unii Europejskiej” – mówił polityk.

Zaznaczył jednak, że wierzy, iż wygra rozsądek i Unia postawi na jedność.

Informacje o dzisiejszym porozumieniu skomentowała też węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga:

- „To niedopuszczalne, że mimo pandemii i poważnych wyzwań, przed którymi stoi gospodarka europejska, Parlament Europejski obstaje przy szantażu politycznym i ideologicznym wobec Węgier” – napisała na Facebooku.

- „PE chce obejść traktaty i zerwać historyczny kompromis budżetowy, co jest krokiem nieodpowiedzialnym i błędnym” – dodała.

kak/PAP, niezależna.pl, polsatnews.pl

Komentarze

Monika Fritz2020.11.17 20:07
Ani kroku wstecz!!!!!!!!!!!! To Polska od wieków ma zasady i ich oprzestrzega. To do Polski uciekali wygnani z innych krajów innowiercy. Nie ma zgody na bandyckie pseudo-prawo poza traktatowe. Nie ma zgody na słynne powiedzenie byułego Prezydenta Francji :"Wy macie zasady i wartości a my mamy pieniądze" Przynajmniej ten Francuz przyznał ,że Polska to kraj wartości i zasad czyli także Prawa i Sprawiedliwości.
Anonim2020.11.12 13:51
Ryszard Terlecki, pierwszy polski NARKOMAN, beknął !!!!!!!!!!
Natalja Siwiec2020.11.6 8:35
Mógłby chociaż maskę ubrać. Halloween to święto Szatana, a ten Pan wygląda jakby był permanentnie przebrany za worek mosznowy i straszy ludzi.
Polak2020.11.6 7:30
Terlecki skamle, bo dla takich kolesiów jak on oczekiwanie praworządności jest bezczelne - przecież kolesiom z pisowskiej mafii się należy!
Adrian2020.11.5 22:49
To idź się panie Terlecki poskarż do Putina.
Do debila z wodoglowiem pl2020.11.6 0:02
Żuj jaja się PO-wska-bolszewicka dziwko. Jesteś idealnym reprezentantem tych swoich przyjebów. 🤣🤣
Anonim2020.11.6 0:34
A kto cię, dziecko,nauczył tak wyzywać i brzydko mówić? Czyżby rodzice? A może ksiądz?
itd2020.11.15 19:49
Ojciec go uczył a ksiądz tylko macał.
To powszechnie wiadomo2020.11.5 22:10
Wymaganie od pisich aby przestrzegali prawa to rzecz niespotykana ? Przecież pisie prawo maja w dooooopie
Anonim2020.11.5 22:01
Boże, jak on wygląda? 1000 razy gorzej do Lempard a to z niej się śmieją "katolicy"
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.11.5 21:42
patrze z obrzydzeniem na przećpaną mordę tego PiSowskiego cwela!
Do parufki z Kaliningradu,2020.11.6 0:02
Żuj jaja się PO-wska-bolszewicka dziwko. Jesteś idealnym reprezentantem tych swoich przyjebów. 🤣🤣
turkuć podjadek2020.11.16 17:08
kkp .... to jeszcze wymiotuj i miej rozwolnienie jeszcze przez 3 lata
Anonim2020.11.5 21:06
Terlecki, twoja paszcza to nadużycie. Halloween się skończyło, przestań straszyć dzieci, te narodzone i nienarodzone!
Do kretyna2020.11.6 0:04
Spójrz do lustra i ci widzisz? Żuj jaja się PO-wska-bolszewicka dziwko. Jesteś idealnym reprezentantem tych swoich przyjebów. 🤣🤣