25.02.16, 14:07

Pekin wygrywa z N. Jorkiem. Czy Chiny przegonią USA?

Jak się okazuje to właśnie stolica Chin jest miastem, w którym mieszka największa liczba miliarderów na świecie. To dobitnie świadczy o dynamicznym rozwoju chińskiego kapitału.

Przez lata niekwestionowanym liderem w tej specyficznej klasyfikacji był Nowy Jork. "Wielkie Jabłko" obecnie jest miejscem zamieszkania dla 95 osób, których majątek przekracza miliard dolarów USA. W ciągu roku ta liczba wzrosła dokładnie o 4 osoby.

Zdecydowanie bardziej dynamiczny wzrost zaliczył Pekin. Za Chińskim Murem przybyło aż... 32 miliarderów, a łącznie w mieście jest dokładnie 100 takich osób. 

Na trzecim miejscu tego zestawienia znajduje się Moskwa, w której mieszka 66 miliarderów. 

W całych Chinach mieszka łącznie 568 osób, których majątek przekroczył miliard dolarów. Ich łączny majątek szacowany jest na ok. 1,4 biliona dolarów, co jest równe PKB Australii. Co ciekawe, najbogatszy Chińczyk zajmuje dopiero 21 miejsce na liście najbogatszych ludzi świata.

W tej chwili na naszej planecie żyje dokładnie 2188 osób, które posiadają więcej niż miliard dolarów. Ich łączny majątek to 7,3 biliona dolarów, co stanowi połowę PKB Stanów Zjednoczonych.

Wynika z tego, że Chińczycy stanowią o jednej szóstej potęgi najbogatszych ludzi świata, co tylko pokazuje, jak dynamicznie rozwija się ten kraj. 

emde/tvp.info