22.06.20, 08:00Prezydent Andrzej Duda/flickr.com/Kancelaria Sejmu, fort. Aleksander Zieliński, ccby20

Pięć filarów programu prezydenta Andrzeja Dudy na następne 5 lat

1. Na kilku ostatnich otwartych spotkaniach z wyborcami (między innymi w Kielcach, Białymstoku i wczorajszym w Krakowie), prezydent Andrzej Duda i jednocześnie kandydat na prezydenta na następne 5 lat mówi o pięciu filarach swojego programu.

Te filary to: rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje o charakterze strategicznym ale i te lokalne oraz godność, wszystkie one były w zainteresowaniu prezydenta w trwającej jeszcze kadencji i to zainteresowanie prezydent Andrzej Duda, chce kontynuować w następnej kadencji gdy wyborcy tak postanowią.

Program jest bardzo dobrze przyjmowany, ludzie uczestniczący w spotkaniach z prezydentem doskonale wiedzą i czują, że we wszystkich tych sprawach w ciągu ostatnich 5 lat nastąpił duży postęp, chcą aby te pozytywne zmiany były kontynuowane.

2.Rzeczywiście ogromny postęp dokonał się w odniesieniu do rodzin wychowujących dzieci, przez ponad 4 lata obowiązywania programu 500 plus takim rodzinom przekazano astronomiczną kwotę 110 mld zł, a więc około 1/4 całego polskiego budżetu państwa, ale to także program 300 plus, a także program maluch (wsparcia tworzenia żłobków i przedszkoli).

Wsparcie rodziny to obniżenie wieku emerytalnego, to także już 2-krotna wypłata 13. emerytury, a w roku następnym także 14. emerytury, wprowadzenie kwotowo-procentowej waloryzacji emerytur (w ten sposób niższe świadczenia rosną o co najmniej kilkadziesiąt złotych, a nie jak bywało wcześniej o 3-5 zł), a także wprowadzenie programu Mama plus, który wprowadził emerytury dla mam, które urodziły i wychowały przynajmniej 4 dzieci (takich świadczeń wypłaca się około 60 tysięcy, co oznacza, że przez wiele lat matki, które wychowały przynajmniej 4 dzieci były bez żadnych świadczeń ze strony państwa).

Prezydent Andrzej Duda na każdym kroku podkreśla, że oprócz wsparcia materialnego dla polskich rodzin w tym tych wychowujących dzieci, niezwykle ważne było przywrócenie im godności i szacunku, bo to one tworzą podstawę naszej państwowości.

Te programy będą w następnej kadencji nie tylko utrzymane ale i rozwijane i tak naprawdę tylko kolejna kadencja prezydenta Andrzeja Dudy daje na to gwarancje, konkurenci prezydenta nie tylko takich gwarancji nie dają ale wręcz przeciwne jest nawet pewne, że te zdobycze zostaną Polakom odebrane.

3. Kolejny filar to bezpieczeństwo rozumiane szeroko jako bezpieczeństwo ludzi w ich miejscu zamieszania (odtwarzanie posterunków policji) ale także bezpieczeństwo militarne (zwiększenie o 30 tysięcy żołnierzy polskiej armii, zakup nowego uzbrojenia, już 5 tysięcy amerykańskich żołnierzy w Polsce), bezpieczeństwo energetyczne (uniezależnienie od dostaw rosyjskiego gazu), a także bezpieczeństwo żywnościowe (między innym wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników w budżecie unijnym na lata 2021-2027).

Praca to między innymi podwyżki płacy minimalnej z (1750 zł w 2015 roku do 2600 zł w roku 2020 i wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej -obecnie już 17 zł na godzinę), a także taka poprawa sytuacji na rynku pracy, że to praca szukała już pracowników, teraz zapewne ze względu na skutki pandemii, sytuacja na rynku pracy się pogorszy ale dla tych, którzy stracą prace przygotowano zarówno podwyżkę zasiłków dla bezrobotnych do 1200 zł i wypłatę zasiłku solidarnościowego w wysokości 1400 zł netto (sumarycznie świadczenia nie niższe niż płaca minimalna).

Inwestycje to te o charakterze strategicznym jak Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej, budowa tunelu podmorskiego do Świnoujścia, gazociągu Baltic Pipe, czy trasy ekspresowej S-19- wzdłuż naszej granicy wschodniej, ale także inwestycje lokalne w oparciu o Fundusz Dróg Samorządowych -6 mld zł rocznie, czy Fundusz Inwestycji Lokalnych – przeznaczony na wsparcie inwestycji w ochronie zdrowia czy oświacie realizowanych przez samorządy.

Wreszcie godność to ta przywrócona polskiej rodzinie ale także polskim społecznościom lokalnym (tzw. Polsce B), ale również Polsce jako krajowi w wymiarze europejskim jak i światowym.

We wszystkich tych obszarach przez 5 lat dokonaliśmy już ogromnego postępu, dalszy jest możliwy ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy prezydent Andrzej Duda będzie wybrany na kolejną kadencję.


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Urszula2020.06.24 17:09
Jaki program? Przecież to już było w poprzedniej kadencji i należy do zadań rządu, a nie długopisa. Duda podpina się pod stary zdeaktualizowany program i nic więcej.
Walter2020.06.22 15:12
Podsumowanie działalności Andrzeja Dudy. Andrzej Duda ośmiokrotnie złamał konstytucję, na którą przysięgał, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Złamał następujące jej artykuły: art. 2, 10, 32, 42, 126, 173, 183, 187, 190. Dał się poznać jako posłuszny wykonawca poleceń Jarosława Kaczyńskiego. W czasie rządów PO i PSL w Europarlamencie oskarżał polskie władze o sfałszowanie wyborów, nie mając żadnych dowodów. Unię Europejską publicznie nazwał "wyimaginowaną wspólnotą, z której nic nie wynika". Powiedział również "ojczyznę dojną racz nam zwrócić, Panie", co w związku z licznymi aferami PiS-u brzmi jak prośba o kontynuację. Publicznie skrytykował Unię Europejską za promowanie żarówek energooszczędnych, być może woli lampy naftowe. Jego prezydentura kosztował budżet państwa ponad 880 mln zł. Jest rekordzistą w ilości odbytych lotów na koszt podatników. Objął patronat nad uroczystością upamiętniającą 75-lecie powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, oskarżanej o kolaborację z Niemcami. W czasie wystąpień głośno krzyczy i opowiada niewybredne kawały ośmieszające rektora Akademii Górniczo-Hutniczej. Zgodnie z nakazem Jarosława Kaczyńskiego mianował Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Wstydząc się tych nominacji nie wpuścił dziennikarzy na ich zaprzysiężenie. Określił wybór prof. Małgorzaty Gersdorf na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jako "wstyd". Wolał przeznaczyć rocznie 2 mld zł na dotowanie telewizji tzw. "publicznej", a tak naprawdę pisowskiej, niż na leczenie onkologiczne. Chciał przeprowadzić wybory korespondencyjne w dniu 10 maja 2020 r., które byłyby bardzo łatwe do sfałszowania. Zamierza na koszt państwa polecieć do Waszyngtonu w czasie kampanii wyborczej, tylko dlatego żeby zrobić sobie reklamę. Mam nadzieję, że nie zgodzi się na umieszczenie amerykańskiej bomby atomowej na ziemiach polskich.
Foster2020.06.22 16:26
W punkt - popieram !!!. Warto skopiować te wstydliwe fakty, bo jak przejdzie tarcza 4, to za takie słowa przeciwko porezydentowi będzie groziła kara pozbawienia wolności.
Vengo2020.06.22 12:02
Duda... mierny prezydent, długopis podpisujący każdy rządowy bubel, zaprzysięgający komuchów i okradający podatników... gdy mógł się wykazać i np. pomóc frankwoiczon to sprawę olał, woli wygłupiać się na tik-toku.
Foster2020.06.22 11:39
Bzdury pleciecie - to wszytko jedna wielka ściema.
AAAtomek2020.06.22 9:38
https://www.forbes.pl/gospodarka/dlug-publiczny-polski-w-2020-roku-olbrzymi-wzrost-przez-pierwsze-4-miesiace-roku/kmzvdnn W cztery pierwsze miesiące 2020 roku zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o 98,6 mld zł. Oznacza to, że mamy o 10,13 proc. więcej długu niż na koniec 2019 roku. Już w marcu pękła granica 1 bln zł długu, a na koniec kwietnia zadłużenie Skarbu Państwa wyniosło 1071,9 mld zł Od 2015 (rządy PiS) zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o 200 mld zł.
ryszard2020.06.22 9:33
Do T Gdyby tobie chciało się choć trochę uczyć, nie wypisywałbyś takich nielogiczności, nawet jeśli jesteś z grupy SB-ek --, a wszystko na to wskazuje.
T.2020.06.22 10:52
Rysiek pudło, stary. Nie jestem żadnym SB ani UB. Mam studia, służyłem kilka ładnych lat w Wojsku Polskim - tym prawdziwym bo gdy zaczynałem karierę LWP już dawno nie było. Służbę zakończyłem, mam rodzinę, własną działalność i płacę podatki miesięcznie większe niż Ty zarabiasz w rok. Rozumiem że dla znakomitej większości wyborców PISu coś takiego jak patriota NIE głosujący na PIS ani na Dudę to jest coś niewyobrażalnego. Istny brain malfunction.
Tylko PO POLSKIE2020.06.22 9:25
Ze względu na to, że w Polsce ŁBY podnoszą różnej MAŚCI SWOŁOCZ, WNUCZKI, CENREXY, NACHODŹCY na CZOŁGACH SOWIECKICH, LITWACY, SOWIECKIE „CHAZARY”, HAJHITLERY, tacy jedni zmieniający swoje nazwiska na POLSKO-BRZMIĄCE, i inni wrogowie NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZPOSPOLITEJ, DLATEGO ważne jest, aby POLSKĄ kierowali i brali za nią ODPOWIEDZIALNOŚĆ tylko PRAWDZIWI POLACY. Prawdziwymi Polakami (niezależnie od narodowości) są Ci Polacy, którzy są w stanie ODDAĆ ŻYCIE za SWOJĄ i NASZĄ OJCZYZNĘ. To są Ci, co z Chrobrym, Jagiełłą, Batorym, Sobieskim, Kościuszką, Podchorążymi Wysockiego, Trauguttem, Piłsudskim, Rydzem-Śmigłym, Sikorskim, Grotem Roweckim, rotmistrzem Pileckim, z Tymi Polskimi patriotami spod OSTREJ BRAMY ( a byli tam pod Wilnem i Polacy narodowości Polskiej i byli Polscy Tatarzy, byli Polscy ŻYDZI, Polscy Litwini i byli też żołnierze narodowości Niemieckiej), z Powstańcami Warszawy WALCZYLI o WOLNĄ NIEPODLEGŁĄ POLSKĘ, OJCZYZNĘ wielu Narodów. To wreszcie CI NIEZŁOMNI POLSCY ŻOŁNIERZE od ŁUPASZKI, ŻELAZNEGO, ŻUBRYDA, RAJSA, BARTKA, ROJA i wielu innych, którzy szli na ŚMIERĆ z ręki POLSKOJĘZYCZNYCH (także po SOWIECKICH LEKTORATACH) wrogów POLSKI. To są także Ci, którzy leżą na cmentarzach wojennych (choćby pod MONTE Cassino), na których grobach jest KRZYŻ KATOLICKI, ale też i PRAWOSŁAWNY, Ci, na których grobach jest GWIAZDA DAWIDA i PÓŁKSIĘŻYC POLSKICH TATARÓW. PRAWDZIWI POLACY (niezależnie od NARODOWOŚCI, a szczególnie PRAWDZIWI POLSCY ŻYDZI) pytają, „POLSKO, CO MAM DLA CIEBIE ZROBIĆ”, jak trzeba to nawet „ODDAMY ŻYCIE w TWEJ OBRONIE”. Natomiast inni, NACHODŹCY na CZOŁGACH SOWIECKICH, LITWACY, SOWIECKIE „CHAZARY”, LIPNI niby POLSCY ŻYDZI, ZAPRZAŃCY, ZDRAJCY, rożnej maści PPR-owcy, PZPR-owcy ZSL-owcy, UB-owcy, SB-owcy, KOD-owcy, którzy mówią o Polsce "TEN KRAJ, W TYM KRAJU" pytają „POLSKO, CO NAM MOŻESZ DAĆ?”, co tu ”MOŻNA "SPRYWATYZOWAĆ?" (tzn. UKRAŚĆ jakąś KAMIENICZKĘ za symboliczne "GROSZE" ) „ i zastanawiają się, a to nad KAPUCHĄ, a to nad OBRYWĄ, a to nad WZIĄTKĄ, a to W KIESZEŃ, a to W ŁAPĘ, a to PREZENT. I taka jest różnica między PRAWDZIWYMI POLAKAMI, PATRIOTAMI, szczególnie PRAWDZIWYMI POLSKIMI ŻYDAMI, a tą RESZTĄ, co mieszkają na Polskiej Ziemi. Na POLSKIEJ ZIEMI mamy WSPANIAŁYCH POLSKICH PATRIOTÓW, którzy od wieków przelewają swoją krew w obronie POLSKI swojej OJCZYZNY, POLSKICH TATARÓW.
Micha\\\\\\\\305\\\\\\\\202 Jan2020.06.22 9:09
Jeżeli piątym filarem jest "godność", to znaczy, że kończymy z "plusami" i "bonami".
modlitwa szturmowa2020.06.22 8:53
a gdzie modlitwa szturmowa?
Polak2020.06.22 8:46
Czyli te same kłamstwa przekejone z kampanii w 2015. Liczą że ciemny lud się nie zorientuje że Adrianek nadal nie ma zamiaru robić niczego w tym kierunku.
T.2020.06.22 8:44
Filary: 1. Bezrobotne PLUS 2. Menelowe PLUS 3. Nic nie robienie PLUS 4. Swoi PLUS 5. Swoi PLUS PLUS A Ty bandyto, bogaczu, przedsiębiorco wyskakuj z kasy w imię solidarności z tymi którym się nie chciało ani uczyć ani robić.
dwa palce to se możecie wsadzić lemingom2020.06.22 8:28
tak cała dłoń Dobrej i Szlachetnej Zmiany - a nie dwa palce czaczkowskiego
Micha\\\\\\\\\\\\\\\\305\\\\\\\\\\\\\\\\202 Jan2020.06.22 9:11
To znaczący postęp po jednym palcu posłanki Lichockiej.
głos PO - Na POmoszcz Wania i Iwan Bąk z Zoppot2020.06.22 8:26
tak piątka Szlachetny i Charyzmatyczny przyszły Prezydencie Andrzeju Dudo. Już nigdy Stolca Okrągłego z opiłowanymi nogami i bez blatu
ryszard2020.06.22 8:23
Bardzo, bardzo, optuję za dopisaniem oświaty i nauki. Koniecznie! Można w rozwinięciu "inwestycje", bo to najważniejsza i najbardziej opłacalna i strategiczna (decyduje o naszej pozycji i naszym bezpieczeństwie) inwestycja. W dodatku od 30 lat, poziom oświaty jest nieustannie cofany - przedostatnia reforma była skandalem, ale i ta ostatnia chluby nie przynosi).
Dam2020.06.22 8:17
Kolejne obietnice po: – likwidacja NFZ – ustawa frankowa – emerytury bez podatku – podniesienie kwoty wolnej od podatku do co najmniej 8 tys. złotych dla wszystkich obywateli – równe dopłaty dla rolników – niepodnoszenie podatków dla najlepiej zarabiających – likwidacja VAT na ubranka dziecięce – zakaz prywatyzacji Lasów Państwowych wpisany do konstytucji – leki dla seniorów w jednej cenie - fundusz medyczny 2,7 mld których nie spełni? Ale "ciemny lud to kupi".
Starry Pierre Nick2020.06.22 8:11
"katolicka kretynizacja" zbiera gazy bojowe w doopie i zaraz tu pierdnie na Kaczora PADalca, PISdę - oczywiście pod innym nickiem! Bądźmy gotowi, maseczki na nosy! Tyle mu zostało...
Wesoła przygoda wybranego naroda2020.06.22 8:16
Głupia pipa z ciebie
Starry Pierre Nick2020.06.22 9:34
Pijesz oczywiście do "gęsich pipek nadziewanych", które podają w koszernych knajpach? Ale dlaczego "głupia"? Oj, to już jest antysemityzm. Uważaj.
Precz z 🌈 zarazą!2020.06.22 9:57
Głębia tego argumentu "głupia pipa z ciebie" wprost poraża. IQ na poziomie typowego wyborcy PO, czyli średnio rozgarniętego pawiana.
Wesoła przygoda wybranego naroda2020.06.22 10:04
Jestem wyborcom Dudy idioto!!!
Precz z 🌈 zarazą!2020.06.22 10:34
Oj, niechcący odsłoniłeś się. "Wyborcom Dudy" to jesteś coś winien. Pewnie chodziło o "wyborcą Dudy". Trzeba się podszkolić w języku polskim zanim się zacznie pitolić na tym forum i udawać wyborcę Dudy...
Starry Pierre Nick2020.06.22 8:06
Ta nasza dziwna rzeczywistość polityczna… Kto wygrał debatę w TVN? – Rafał Trzaskowski. Kto uratował honor Platformy? – Rafał Trzaskowski. Kto nam tak pięknie zarządza stolicą? – Rafał Trzaskowski. Kto pozował na największego twardziela? – Rafał Trzaskowski. Kto tak dzielnie piął się w górę w sondażach? – Rafał Trzaskowski. Za kim wzdychają podstarzałe histeryczki? – Za Rafałem Trzaskowskim. Kto miał najwięcej plakatów na parkanach miast i wsi? – Rafał Trzaskowski. Kto miał nieustanne poparcie celebrytów i wiadomej prasy? – Rafał Trzaskowski. Kto był najmocniejszy w gębie podczas spotkań z wyborcami? – Rafał Trzaskowski. Kto jest za Polską otwartą na Europę, pedałów i imigrantów itp.? – Rafał Trzaskowski. ……… A kto dostał najwięcej głosów w wyborach 2020 i został prezydentem Polski na druga kadencję? – Andrzej Duda. I BARDZO DOBRZE!!!
xdrew2020.06.22 12:01
Głosy już podliczone? No tak, przecież PiS czerpie pełnymi garściami ze swoich czerwonych wzorców.
anonim2020.06.22 8:06
A Czaskoś ciągle na nie. Czysta socjotechnika z braku programu. Zrobienie takiego nastroju by słuchaczy opanowały tylko negatywne uczucia, sam mrok w Polsce i wszystkiemu winien PiS... A później zdziwienie, że wybijanie szyb, podpalenia, przebijanie opon i może jakiś Cyba lub kilku... Jednak PeŁo ma jeden program: "dorzynanie watahy" a najlepiej zacząć od Dudy.
Wesoła przygoda wybranego naroda2020.06.22 8:15
Głupia pipa z ciebie
Ciężarny gej przejechany na pasach przez Biedronia2020.06.22 10:00
Jakby Trzaskowskiego zapytać o program, to by jego ochroniarz z Ratusza stwierdził, że już koniec pytań. A on sam by potem pytał w kuluarach: "Co to takiego ten program"?