28.11.17, 18:45fot. za: jasnagora.com

Piękne! Pierwsza Komunia w Afrykańsiej Częstochowie

W niedzielę Chrystusa Króla w Afrykańskiej Częstochowie 176 dzieci przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej.

O godz. 9.00 wyruszyła uroczysta procesja z dziećmi pierwszokomunijnymi na czele. Na początku Mszy św. o. Ignacy Stankiewicz, proboszcz misji, powitał wszystkich obecnych, a w sposób szczególny oczekujące na przyjęcie Pana Jezusa dzieci, ich rodziców, chrzestnych oraz katechetów. We Mszy św. koncelebrowanej uczestniczyli dwaj paulińscy misjonarze: o. David Dlamini oraz o. Paweł Kaczmarek, od roku pracujący w Centocow.

Uroczystość I Komunii Świętej jest wielkim przeżyciem dla wszystkich naszych parafian. W tym czasie nie ma Mszy św. w dojazdowych kaplicach. Wierni ze wszystkich naszych wiosek, nawet tych najbardziej oddalonych, przychodzą na te wyjątkową uroczystość.

Dla wielu dzieci z odległych wiosek jest to niejednokrotnie ich pierwszy pobyt w Centocow. Są zwykle zauroczeni pięknym, ogromnym w ich oczach kościołem, jak również pięknym otoczeniem wokół świątyni. Podczas Mszy św. dzieci są bardzo skupione. Za kilka lat sakrament bierzmowania sprowadzi ich ponownie do Afrykańskiej Częstochowy.

Pogoda w tym roku dopisała. Nie było zbyt gorąco, a co najważniejsze, nie padał deszcz. Po końcowym błogosławieństwie kapłani oraz dzieci udali się w okolice ołtarza polowego celem zrobienia pamiątkowych zdjęć.

Ostatnim, bardzo radosnym punktem uroczystości jest odpoczynek przed podjęciem trudu drogi powrotnej. Dzieci otoczone rodziną i katechetkami mają małe przyjęcie. Zwykle siedząc na trawie zjadają kawałek kurczaka i upieczony w domu chleb. Radosna uroczystość pierwszokomunijna pozostanie na zawsze w pamięci dzieci.o. Ignacy Stankiewicz, paulin
Afrykańska Częstochowa

mod/jasnagora.com