29.09.18, 14:40screenshot Youtube

PO chce dymisji Jakiego. Mocna odpowiedź wiceministra!

Platforma Obywatelska domaga się dymisji wicepremiera sprawiedliwości Patryka Jakiego po tym, jak wyemitowano program w TVN24, w którym poruszono m.in. temat „znajomości rodziny Jauba R. i dzisiejszych szefów służb specjalnych”.

W trakcie konferencji prasowej posłowie PO Marcin Kierwiński i Andrzej Halicki odnieśli się do wczorajszego wydania programu „Czarno na białym” na antenie TVN24 i stwierdzili:

Wzywamy premiera do dymisji Patryka Jakiego z funkcji szefa komisji weryfikacyjnej w związku z brakiem przesłuchania byłego wiceszefa BGN Jakuba R.”.

Patryk Jaki w rozmowie z Polską Agencją Prasową odpowiedział im, że R. zostanie przesłuchany jawnie, a więc po akcje oskarżenia. Podkreślił też:

aferzyści aresztowani nagle za naszych rządów zaczynają oskarżać tych, którzy aresztowali”.

We wczorajszym programie dziennikarz TVN24 powoływał się na listy, które R. wysyłał z aresztu i stwierdził:

[…] dzisiejsi szefowie służb mieli domagać się od niego pomocy przy przekształceniach ziemi należącej do PiS-u. Że miano go namawiać na przekazanie informacji, które mogłyby obciążyć Hannę Gronkiewicz-Waltz”.

W materiale stwierdzono też, że przedstawiciele PiS „szukając nowych źródeł finansowania sprawdzali, czy mogliby wejść w reprywatyzacyjny biznes”. Miało mieć to według dziennikarzy miejsce, gdy Jakub R. wciąż pracował w warszawskim ratuszu. TVN24 powołuje się tu na prokuraturę, wedle której nie ma przeszkód dla przesłuchania Jakuba R. Posłowie PO stwierdzili, że niejednokrotnie wzywali Jakiego do przesłuchania w trakcie posiedzenia komisji weryfikacyjnej Jakuba R. właśnie.

Teraz posłowie chcą, aby premier Mateusz Morawiecki natychmiast zdymisjonował Jakiego z funkcji szefa komisji. Poza wspomnianą wypowiedzią Jaki napisał też na twitterze:

Wczoraj TVN(Dawidowicz)puścił jeszcze bardziej obrzydliwy materiał niż ten gdzie byłem winny śmierci dziecka. Wynika z niego ze Jaki jest winny afery repryw.-nie ma nic o HGW. Materiał kręcony w marcu-puszczony teraz. Zostały 3 tyg. do wyborów-o co jeszcze oskarży mnie TVN?”.

Do wpisu dołączył ankietę, w której odpowiedzi to faszyzm, gwałty i rozboje.

W kolejnym wpisie dodał:

"L.Dawidowicz celowo zmanipulował materiał i wyciął fragment mówiący o tym, że jest różnica w przesłuchaniu jawnym i niejawnym. I ze KW podjęła już decyzję, że przesłucha m.in Jakuba R. - ale po akcie oskarżenia jak będzie można to zrobić jawnie". 

 

 

 

 

 

 

 

dam/PAP,twitter