12.12.14, 11:54Po co Bóg dał nam przykazania? (fot. archiwum)

Po co Bóg dał nam przykazania? IV odcinek rekolekcji adwentowych

Dziś spotykamy się po raz czwarty. Dziś o przykazaniach. czym są , co nam dają i jakie wyzwania stawiają przed nami. Bóg dał nam przykazania w konkretnym celu. Ten cel to przymierze. Posłuchajcie, zapraszamy!

MaR/Profeto.pl

Komentarze

anonim2014.12.12 12:14
Ej, dzisiaj piątek i chyba powinno być o kuchni klasztornej cosik?
anonim2014.12.12 13:52
Chesterton zauważył,że im bardziej ludzie odrzucają Dekalog,tym większą ilość wszystko regulujących przepisów są zmuszeni na siebie nakładać.Przykazania Boże to proste drogowskazy,które wskazują ludziom i narodom właściwą drogę.Natomiast mnożenie przepisów powoduje rozrost władzy,biurokracji i innych mechanizmów kontrolowania społeczeństwa.Co bardziej chroni wolność ?
anonim2014.12.12 14:13
@Eccehomo "Przykazania Boże to proste drogowskazy" Tak, bardzo proste. Na przykład "nie zabijaj", które wymaga całych stron interpretacji kiedy wolno zabijać, a kiedy nie wolno, dlaczego palenie papierosów też pod to podpada itd. Co więcej, te interpretacje też zmieniały się na przestrzeni dziejów, bo kiedyś katolicy nie mieli nic przeciwko paleniu czarownic na stosach, i wcale nie uważali, żeby to podpadało pod "nie zabijaj". Przykazania regulują też świetnie takie kwestie jak ochrona danych osobowych, koncesje na wydobycie kopalin i ruch drogowy. Kodeks drogowy wygląda mi na zupełnie niepotrzebną biurokrację.
anonim2014.12.12 15:14
@grzechol.Tak bardzo Cię uwiera ten Dekalog,że być może bardziej by Ci odpowiadał jakiś antydekalog ?Ale czy na pewno chciałbyś żyć pod jego władaniem ?Wtedy z pewnością płonęłyby nie tylko czarownice(kolejny antykatolicki mit).
anonim2014.12.12 22:45
Bóg nie dał nam przykazań po to, abyśmy je wypełniali? Ciekawe... A co autor powie na to: "Słuchaj, Izraelu, praw i przykazań, które ja dziś mówię do twych uszu, ucz się ich i dbaj o to, aby je wypełniać. (...) W tym czasie ja stałem między Panem a wami, aby wam oznajmić słowa Pana, gdyście się bali ognia i nie weszli na górę. A On mówił: Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie..."/Pwt 5: 1, 5-7/ A więc autor dementuje słowa samego Boga. A więc przykazania zostały dane po to, aby sobie były zapisane w Biblii? No to co robimy? Idźmy czcić Światowidy, Zeusy, Idźmy kraść ze sklepów i cudzołożyć.