12.01.20, 13:30

Podziękujmy dzisiaj Bogu za naszych rodziców i za chrzest

Dzisiejsza niedziela, niedziela Chrztu Pańskiego, jest okazją do tego, byśmy przypomnieli sobie własny chrzest. To okazja, aby podziękować Bogu za własny chrzest, za kapłanów, naszych rodziców i chrzestnych, ale też okazja do tego, abyśmy bardzo poważnie pomyśleli o tym sakramencie, o jego przeżywaniu we wspólnocie parafialnej i rodzinie – powiedział przewodniczący Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski, bp Wiesław Śmigiel.
 

W niedzielę, w którą Kościół wspomina chrzest Jezusa w Jordanie biskup Wiesław Śmigiel zachęcił wiernych do wspomnienia własnego chrztu. „Podziękujmy dziś rodzicom, że ofiarowali nas Panu Bogu, że w naszym imieniu z całą wspólnotą Kościoła, z rodzicami chrzestnymi wyznali wiarę. Podziękujmy im za to, że Chrzest Święty potraktowali poważnie i w ciągu życia zrobili wszystko, co w ich mocy, abyśmy łaskę Chrztu Świętego rozwijali w sobie, abyśmy otwierali się na jej działanie” – zachęcił biskup toruński.

Biskup toruński podkreślił również rolę rodziców chrzestnych oraz wagę jaką powinno się przykładać do ich wyboru. „Pierwszym i najważniejszym kryterium wyboru rodziców chrzestnych powinna być ich wiara, ich obecność w Kościele. Chrzestnych wybieramy po to, aby byli przykładem życia chrześcijańskiego. Aby dziecko wspierali modlitwą i obecnością. Jeśli zaś będzie taka potrzeba, w duchu wiary i miłości, podjęli się wychowania dzieci” – powiedział bp Śmigiel.

 
Podkreślając jak wielką rolę w życiu chrześcijanina ma sakrament chrztu, przewodniczący Rady ds. Rodziny przywołał postać św. Jan Paweł II. Papież podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, odwiedził swój kościół parafialny w Wadowicach i dziękując za udzielony mu przed laty chrzest, ucałował chrzcielnicę na znak, iż jest to miejsce, w którym zaczęła się jego cała droga życiowa we wspólnocie Kościoła.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny zachęcił do poważnego i odpowiedzialnego podejścia do sakramentu chrztu we wspólnocie parafialnej i rodzinie. „Jeśli rodzice chcą podarować swoim dzieciom to, co najważniejsze, to chcą przekazać swoim dzieciom wiarę” – powiedział.

BP KEP

episkopat.pl

Komentarze

katolik2020.01.13 2:28
Chrzest jest cudownym darem gdy jest dobrowolną i w pełni świadomą decyzją. Doniosłe i piękne wydarzenie w życiu każdego chrześcijanina. Chrzczenie nieświadomych niemowląt, które nie wyraziły i nie miałyby nawet jak wyrazić woli bycia ochrzczonym, nie mają żadnej wiedzy o chrześcijaństwie to zwykłe barbarzyństwo. Dziękuję moim rodzicom że nie ugięli się pod presją społeczną i ochrzcili mnie dopiero w wieku 12 lat, kiedy byłem w stanie wyrazić taka wolę. Obecnie uważam że to za wcześnie i powinno się takie decyzje podejmować po osiągnięciu pełnoletniości, ale to na pewno dużo dojrzalsza decyzja niż bezmyślne oblewanie wodą bezbronnego niemowlaka, które z prawdziwym chrztem - czyli świadomym przystąpieniem do wspólnoty chrześcijańskiej, wyznaniem swojej wiary nie ma absolutnie nic wspólnego.
BJ2020.01.12 14:20
Dziękuję Ci Panie Boże ,za chrzest ,dziękuję za rodziców ,którzy wychowali mnie w wierze,dziękuję ,że świadoma jestem czym jest chrzest .Jestem szczęśliwa,że jestem Twoim umiłowanym dzieckiem .
anonim2020.01.12 14:25
Miałaś szczęście, że mogłaś mieć normalną rodzinę, ale wiedz, ze to przypadek, nie wybiera się rodziców, wiele osób nie miało takiego szczęścia i chetnie by Bogu z liścia strzeliło.
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.12 13:42
Tzw. chrzest to narzeędzie zniewalania i kontrolowania naiwnych owieczek. Pomijając sympatie światopoglądowe tzw. chrzest nie może być aktem wolności choćby tylko z powodu niemożności wypisania się z tej sekty w późniejszym-dorosłym terminie, w tym brak realnego wpływu na zarządzanie swoimi danymi osobowymi gromadzonymi i przetwarzanymi przez mafię kościoła katolickiego. Już nie wspominając o fakcie dokonywania chrztu na niczego nieświadomych bobasach.
Maria2020.01.12 22:59
Po co tu zaglądasz, wysłanniku piekła????