28.09.14, 21:30fot. sxc hu

Polacy masowo uciekają z kraju

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2013 roku aż 2,3 mln Polaków przebywało za granicą dłużej niż 3 miesiące. To zdecydowanie więcej niż w poprzednim roku, kiedy polskich emigrantów było 2,13 mln. „Rzeczpospolita” zauważa, że zbliżamy się właśnie do rekordu z 2007 roku, kiedy za granicą Polski przebywało 2,27 mln osób.

Marcin Galent, badacz emigracji Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” podkreśla, że młodzi emigranci „zapuszczają za granicą korzenie”. – Świadczą o tym choćby dane dotyczące rodzących się na Wyspach dzieci Polek – zauważa Galent.

Krajami do których obecnie najczęściej wyjeżdżają Polacy, są: Irlandia (115 tys. emigrantów ), Wielka Brytania (650 tys.) Niemcy (560 tys.) oraz Holandia (103 tys.).

Warto w tym kontekście przypomnieć, że kiedy Donald Tusk obejmował władzę, do najważniejszych celów jakie chciałby zrealizować w rządzie, zaliczył zatrzymanie zarobkowej emigracji i zachęcenie osób, które już wyjechały, do powrotu. Skończyło się tym, że były premier sam znalazł pracę za granicą.

ed/ Rzeczpospolita 

Komentarze

anonim2014.09.28 21:35
"Liczba opuszczających kraj ciągle rośnie i zbliża się do rekordu z 2007 r. " - takie były efekty rządów Pis-u. Tusk nic z tym nie zrobił a w kontekście wzrastającego poparcia dla Pis i widmo ich wygranej w wyborach znów zmusza ludzi do emigracji - to daje do myślenia....
anonim2014.09.28 22:03
No a co ich tutaj trzyma? Mam kilku znajomych - świetne wykształcenie, praca 15-17 tys miesięcznie i chcą wyjechać i nie wracać. Czemu? Bo każdy kolejny rok w tym państwie to rok stracony. Za granicą łatwo nie jest , ale tam zarobia 3-4 razy więcej, dodatkowo właśnie państwo ukradło im emerytury, nie mówiąc już o innych złodziejskich zagraniach. A na wypadek jakiejkolwiek wojny (co jest teoretycznie możliwe) z tego kraiku zostaną tylko zgliszcza. Co co przeżyją zostaną rzuceni na pierwszej linii frontu naprzeciw ruskim głowicom atomowym. NATO nam nie pomoże - co już oficjalnie mówi. Sam myślę o zabraniu rodziny. To małe polskie piekiełko wykończy się samo. A jak w 2018 roku (wg NIK) w ZUS skończą się pieniądze to trzeba będzie podnieść VAT do 35%. Niewolnicy będą piszczeć i płacić.
anonim2014.09.28 22:09
Tusek i jego ekipa są przyczyną exodusu.
anonim2014.09.28 22:21
@Max49 Przecież już Ci napisał:"Tusek i jego ekipa ................"
anonim2014.09.28 23:58
@Wojciech Polak I dlatego potrzeba nam prawdziwych mezczyzn (ktorzy w razie potrzeby nie uciekna z kraju i beda bronic ojczyzny, bo nie chca ani sami ani aby ich dzieci byly niewolnikami). Zna Pan jakis?
anonim2014.09.29 7:02
@Bagnasco Czemu od razu taki złośliwy język. Piszę prawdę. Tu nie chodzi o "marzenie" o wyjeździe, tylko zwykłą kalkulację. 15 tys tutaj, złodziejskie podatki i brak emerytury, a do tego poczucie ciągłego zagrożenia (czemu nie możemy żyć normalnie jak np Węgrzy martwiąc się najpierw o swój interes narodowy), czy 10-15 tys EUR/CHF lub USD za granicą, normalne życie, normalne podatki (nie chodzi o to ze nizsze, ale o to ze ludzie z nich coś mają jak je płacą) normalna emerytura i spokój. Podzielam ich poglądy, sam myślę o wyjeździe. @Sylvie Prawdziwy mężczyzna to taki, który potrafi ochronić własną rodzinę, bo za nią wziął odpowiedzialność. Znam takich. Ten co rzuca się na barykady aby dać się zabić z powodu interesów głupich polityków jest naiwnym samobójcą. Wielu takich było w historii Polski. Natomiast co do ojczyzny - jesteś chrześcijańską? To powinnaś wiedzieć że Twoja ojczyzna jest w niebie. Dla niej żyć i umierać. Bóg nie wymaga ani nie oczekuje oddawania życia za kraj w którym żyjesz, ani za interesy polityków którzy Ciebie okradają lub sprowadzają różnego rodzaju nieszczęścia. Coś się ludziom pomieszało. Biblia dokładnie o tym mówi.
anonim2014.09.29 8:12
Nawet Tusk uciekł przed skutkami własnych rządów.
anonim2014.09.29 9:48
A jaki jest powód braku perspektyw? Niech zgadnę... Zapewne to, że w kraju odzywają się głosy prawicowo-katolskie, które swoją ideologią, żywcem ze średniowiecza wydartą, chcą zmian w kraju, które go pogrążą. Młode pokolenie wie, że prawica kiedy dojdzie do władzy to zniszczy ten kraj gospodarczo, społecznie i politycznie, więc wieją póki się da. I tylko im bić brawa, że mieli odwagę.
anonim2014.09.29 13:57
@Poeta Nie znam ani jednej osoby która wyjechała lub wyjedzie z powodu tego że PIS dojdzie do władzy. Znam wiele osób które wyjechały i każda z nich przez działania (nie) rządu Tuska i jego sitwy. Znam tych co zamierzają wyjechać - ci też z tego samego powodu. Kamieniem milowym dla nich była kradzież emerytur przez Tuska i jego ekipę.
anonim2014.09.29 14:10
@Wojciech Polak Z tym argumentem moge sie zgodzic jedynie wowczas, gdyby to Polska miala zapedy imperialistyczne i najezdzala inne kraje. Natomiast gdy ojczyzna jest w niebezpieczenstwie, to chyba trzeba jej bronic, a nie uciekac trzesac portkami i szukajac rozmaitych wymowek. Gdyby nie tych wielu bohaterow, ktorzy byli gotowi oddac zycie (i niejednokrotnie oddali) za Polske, to albo by Cie w ogole nie bylo albo bys mial na imie np. Hanz, Sasha czy, co gorsza Mohamed. I wtedy nie wysuwalbys mi tu zadnych (pseudo)argumentow zwiazanych z chrzescijanstwem. Drodzy Panowie, mozna ocalic swoje ziemskie zycie i byc niewolnikiem, ale czy warto???
anonim2014.09.29 14:16
@Wojciech Masz chyba (bardzo) mylne wyobrazenie o krajach Zachodu, jesli myslisz ze zarobisz tam 15-17tys euro, dolarow czy frankow miesiecznie... W kazdym badz razie zycze powodzenia i... wiecej realizmu
anonim2014.09.29 16:00
@Sylvie Trzy sprawy: 1. Jezus urodził się w okupowanym kraju i zamiast wzywać do buntu kazał płacić podatki okupantowi bo to było sprawiedliwe. Może nazwiesz go kolaborantem albo agentem? Paweł mówił ze nie ma już Żyda ani Greka - mamy w niebie miejsce, to jest nasz dom. Czy chcesz być mądrzejsza od niego i Jezusa? 2. Żaden strach - tylko kalkulacja. Można rzucać się na ruska i dać się zabić, a potem zgwałcą ci żonę i córkę a syna wywiozą do obozu. No ale życie oddasz chwalebnie. Można też zabrać rodzinę i się nią opiekować i o nią troszczyć. I czekać na ojczyznę w niebie. 3. Ci co tutaj zarabiają 15-20 tyś na zachodzie (ale też wschodzie) zarobią kwotowo tyle samo, tylko w USD, CHF czy EUR. Zaręczam.