07.03.19, 18:52Zdj. Twitter/PLinUkraine (edytowane)

Polscy i ukraińscy parlamentarzyści wspólnie mówią NIE rosyjskiej agresji

Obradujący w Kijowie polscy i ukraińscy parlamentarzyści podpisali wspólną deklarację. Potępili w niej rosyjską agresję na Ukrainę, zaapelowali o ściślejszą współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa między obu krajami, w tym bezpieczeństwa energetycznego.

Polscy i ukraińscy parlamentarzyści odnieśli się też do dzielących kwestii historycznych. Dokument podpisali współprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Oksana Syroid.

W deklaracji znalazło się skierowane do Federacji Rosyjskiej żądanie natychmiastowego zaprzestania agresji przeciwko Ukrainie i okupacji jej ziem na Krymie i w Donbasie. Parlamentarzyści wskazali też na potrzebę współpracy w dziedzinie energetyki i bezpieczeństwa energetycznego - w szczególności potrzebę przeciwdziałania budowie gazociągu Nord Stream II, który w deklaracji określono jako rosyjski projekt polityczny będący zagrożeniem dla ogólnoeuropejskiego bezpieczeństwa.

Polscy i ukraińscy parlamentarzyści wskazują też na potrzebę dialogu historycznego, poszanowania prawdy historycznej, oraz potrzebę uporządkowania miejsc pochówku, cmentarzy i innych ważnych miejsc dla Polaków na Ukrainie oraz Ukraińców w Polsce.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze

KaftanBezpieczeństwaZamiastKamizelkiKuloodpornej2019.03.8 11:53
Armia Czerwona bliska poddania się. Terlecki i Syroid podpisali papier.
OZ2019.03.8 9:20
Czy Pan Marszałek Terlecki zawiózł przy okazji choć parę miliardów, przecież to kraj rodzinny jego matki.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.7 19:07
Rosyjski agresor narobił ze strachu w walonki.