Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki podsumował pierwsze 100 dni rządu i zrealizowane obietnice wyborcze.

Premier przedstawił zrealizowanie przedstawionej przed rokiem „Piątki Jarosława Kaczyńskie”. Odnosząc się do jej poszczególnych założeń: „500 plus” na pierwsze dziecko, przywrócenie wcześniej zredukowanych połączeń autobusowych, 13. emerytury, zwolnienie z podatku osób przed 26. rokiem życia i obniżka podatku PiT z 18 na 17 proc. Jak podkreśla premier Morawiecki, zrealizowanie tych obietnic stało się możliwe dzięki naprawie finansów publicznych. Wcześniej pieniędzy brakowało przez nieprofesjonalne podejście rządów PO do budżetu.

Premier podkreśla, że przez 5 lat Prawu i Sprawiedliwości udało się odnotować wzrost dochodów podatkowych o 130 mld zł. To dzięki temu, że obecny rząd potrafi sprawnie i skutecznie zarządzać publicznymi pieniędzmi.

Mateusz Morawiecki przytoczył również kilka obietnic Platformy, które to PiS zrealizowało, takich jak obniżkę podatków, wyprawkę dla dzieci, elektronizację służby zdrowia.

W swoim wystąpieniu premier odniósł się również do nakładów na służbę zdrowia, podwyżek dla nauczycieli oraz do poprawy programów nauczania szkolnego, którą rząd zajmie się w najbliższym czasie. Również polityka klimatyczna, jak zapewnia szef rządu, będzie ważnym polem działania w najbliższej przyszłości: „Czysta energia, tani prąd, czyste powietrze. W takim kierunku będziemy szli”, powiedział.

-„Tak jak wiarygodność jest fundamentem demokratycznego państwa, tak rzetelna realizacja obietnic jest fundamentem demokracji, zaufania społecznego i nadziei. My tę nadzieję chcemy dalej wzmacniać. Jestem przekonany, że nasze dodatkowe wyniki świadczą o tym, że nawet gdy się potykamy, to prawie wszyscy widzą, iż staramy się działać dla dobra Polski. (…) Nasze wyniki zamykają usta krytyką” – przekonywał premier.

Polska, jak zapewnił, to kraj, który będzie się rozwijał i stawał coraz lepszym miejscem do życia dla wszystkich Polaków:

- „W drugiej kadencji chcemy się koncentrować na budowie silnej, ambitnej, odważnej Polski. Udowodniliśmy, że to co dla wielu było niemożliwe, stało się faktem. Dlatego teraz stawiamy przed sobą ambitne zadania. Bo niesie nas Polska” – zakończył swoje wstąpienie.

Wcześniej, w trakcie konwencji, podsumowano realizację obietnic wyborczych „Piątki na 100 dni”.

Pierwszą w tym czasie przyjętą ustawą było wprowadzenie rozwiązania „Mały ZUS Plus”. Jak mówiła minister rozwoju Jadwiga Emiliewicz, to rozwiązanie dla 300 tys. przedsiębiorców.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił o przedstawionym wczoraj programie „Profilaktyka Plus”.

-„Największym wyzwaniem dla nas, dla rządu, jest dotarcie do pacjentów. Dzięki temu dotrzemy do 11 mln potencjalnych chorych, dzięki czemu będziemy mogli im pomóc. Lepiej inwestować w zdrowie niż leczyć. To bardzo ważne” powiedział szef resortu zdrowia.

O „Dopłacie dla Rolnika” mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Mówiono też o wprowadzeniu na stałe 13. emerytury oraz o wypłacanej już od przyszłego roku „czternastce”.

Piąty program to „100 Obwodnic”:

-„Inwestycje na polskich drogach są ważne. 100 Obwodnic to ambitny program. Realizujemy też bardzo ambitny plan Funduszu Dróg Samorządowych. Jeszcze nigdy w historii nie było wydane na taki cel tyle środków” – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczuk.  

 

kak/ tvp.info.pl