30.06.19, 18:15Fot. Adam Guz / KPRM

Premier Morawiecki: Unia Lubelska to dziedzictwo wolności i demokracji

Unia Lubelska to dziedzictwo wolności, demokracji, parlamentaryzmu, poszanowania innych narodów wynikającego ze świadomości różnic i kulturowej odmienności” - podkreślał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników obchodów 450. rocznicy Unii Lubelskiej.

Jak podkreślał w liście, który odczytał wicepremier Jacek Sasin otwierając debatę „Europejskie znaczenie dziedzictwa Unii Lubelskiej dla współczesnych narodów i państw”:

Jako Polacy możemy być z tego dumni”.

Wicepremier poinformował, że Mateusz Morawiecki sam nie mógł wygłosić swojego przemówienia w związku ze szczytem UE, na który musiał się udać. Rano był jednak obecny m.in. na Mszy świętej, która była początkiem obchodów.

W swoim liście premier podkreśla:

1 lipca 1569 roku na Sejmie Walnym w Lublinie dwa państwa Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie powołały aktem unii jedno, nierozdzielne i nieróżne ciało. Dzisiaj możemy powtórzyć za wybitnym znawcą dziejów nowożytnych prof. Władysławem Konopczyńskim, że był to akt wielkiej dziejowej doniosłości”.

Dodał, że zawarcie Unii miało szczególne znaczenie dla Polski oraz całego kontynentu, a w dziejach Europy nie sposób znaleźć „[…] przykładu dwóch krajów, które zawarłyby równie trwały sojusz poprzez negocjacje i argumentacje”.

Akt ten – podkreślił premier – daleko wyprzedzał swą epokę.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

nie tak dawny wykladowca2019.07.1 4:49
@MJ Polecam ci lekture na powyzszy temat autorstwa prof. historii z UK Robert Frost. Tytul publikacji: -"The Oxford History of Poland-Lithuania. Volume I: The Making of the Polish-Lithuanian Union, 1385–1569" - Ale takiego barana jak ty nikt i nic nie przekona, nawet prof. historii z Oxfordu.
Tomek2019.07.1 7:56
Profesor z Oxfordu powiadasz hehe Toż to czołowy łgarz na świcie, przecież to siedlisko masonerii. Ty musisz być bardzo naiwny, hehe
MJ2019.06.30 22:19
30-07-2019 Premier Morawiecki: Unia Lubelska to dziedzictwo wolności i demokracji Unia lubelska, czyli litewski cyrk. Najpierw nie chcieli Litwini o niczym słyszeć i pojechali do domów, ale, jak się dowiedzieli, że ruscy bojarzy i Kozacy chcą podpisać, to w te pędy zawrócili i podpisali. Litwini, to zwykli tchórze mordercy i zdrajcy. Mieli zwyczaj spóźniać się np na bitwy, jak na tę po Chocimiem, czy pod Wiedniem. Za to pod Niemcami w czasie II wś chętnie w kolaboracji z Niemcami dzielnie mordowali Polaków i Żydów. Ale na szczęście mjr Łupaszka ze swoimi chłopakami szybko im do rozumu przemówił, tak, że podkulili ogony pod siebie i starali się siedzieć cicho. Onet, cmoknij mnie w cztery litery.
Tomek2019.06.30 20:17
Może ktoś mi wyjaśni dlaczego pomnik Unii Lubelskiej to egipsko-babiloński obelisk czy znany w całym świecie fallus Baala? Tak więc dla mnie to mocno podejrzana Unia, podobnie jest zresztą w kwestii powstań - tam też często pomnikami są obeliski ku czci Baala. Bo jak wiadomo powstania inspirowało City of London Co. czyli banda Rotschilda.
Adam2019.06.30 19:54
Pan Premier ma rację. Unia pokazała że dzięki współpracy można osiągnąć naprawdę dużo.