20.11.15, 18:42

Premier Polski o przyjmowaniu imigrantów: Będziemy przekonywać, że te decyzje powinny być inne

Premier Szydło odpowiadała na pytania Polaków w internetowym podcaście transmitowanym na żywo na portalu Facebook.

W pierwszej kolejności premier Szydło odniosła się do propozycji zwanej 500 zł na każde dziecko. – To nasz sztandarowy projekt. Pytacie, dlaczego pieniądze dopiero przy drugim dziecku. Program zakłada dwa cele – po pierwsze wspomóc rodziny mniej zamożne. Program ma też drugi cel – jest nim wsparcie polityki demograficznej. Polska musi poradzić sobie z niskim poziomem urodzeń – mówiła szefowa rządu.

– W niektórych uboższych rodzinach pieniądze będą wypłacane już przy pierwszym dziecku. Będą to rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 800 zł, a w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnych 1200 zł na osobę – dodała. Podkreślała też, że pieniądze będą wypłacane do 18 roku życia dziecka.

– Nie będą likwidowane istniejące odpisy podatkowe. Program 500 zł na dziecko będzie programem dodatkowym – stwierdziła pani premier. – Chcemy, żeby program zaczął obowiązywać w 2016 roku, najpóźniej od drugiego kwartału – dodała.

– Kolejne liczne pytania dotyczyły frankowiczów. Trwają prace w zespole powołanym przez pana prezydenta. Przygotowują oni skuteczne rozwiązania – zapewniła premier Szydło, odnosząc się do pomocy osobom posiadającym kredyty we frankach szwajcarskich.

– Przed tą rozmową podpisałam decyzję, że w tym zespole rząd będzie reprezentował pan Adam Lipiński. Chcę, by pomoc dla frankowiczów, rozwiązania jak najszybciej zostały przeprowadzone – podkreślała.

Natomiast odnosząc się do sprawy sześciolatków i proponowanego przez rząd PiS powrotu do poprzedniego obowiązku szkolnego, Szydło zapewniła, ze tej sprawie chce oddać decyzję rodzicom.

– Obowiązek szkolny będzie obowiązywał od 7 roku życia, ale jeżeli rodzice uznają, że ich dziecko może iść do szkoły w wieku 6 lat, to będzie mogło tak być – stwierdziła.

Jednocześnie zapewniła, że w tak ważnych dla obywateli kwestiach jej rząd będzie opowiadał się za zastosowaniem referendum.

– W naszym programie proponujemy wygaszenie gimnazjów. Chcemy postawić też na szkolnictwo zawodowe. To jest proces, nie da się tego wprowadzić od razu – zapowiedziała premier Szydło.

Zwracając się do nauczycieli, stwierdziła, by się nie obawiać. – Politycy opozycji straszą zwolnieniami. Proces ten zostanie przeprowadzony w taki sposób, by zabezpieczyć miejsca pracy dla nauczycieli – zapewniała szefowa rządu.

– W ciągu pierwszych stu dni chcemy wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej w wysokości 12 złotych. To jest pierwszy krok, bo naszym celem jest wyeliminowanie lub przyjemniej ograniczenie tzw. umów śmieciowych – zapowiedziała premier Szydło.

– Chcemy też, przy współpracy przedsiębiorców, pracodawców i strony społecznej, zaproponować pakt dla wzrostu wynagrodzeń – stwierdziła.

Prezes Rady Ministrów poinformowała także, że jest po rozmowie z panem prezydentem i stąd wie, że będzie on kierował do Sejmu projekt o przywróceniu wieku emerytalnego. – My się z nim zgadzamy. Powrót do poprzedniego wieku emerytalnego jest naszym celem. Oczywiście, jeśli ktoś będzie chciał pracować dłużej, to będzie miał do tego prawo – dodała premier Szydło.

Premier Szydło, odnosząc się do kwestii przyjmowania przez Polskę imigrantów i kryzysu migracyjnego w Europie, stwierdziła, że jej rząd od samego początku jest w tej sprawie bardzo aktywny.

– Nasi ministrowie jeżdżą na spotkania do Brukseli. Nasze stanowisko jest jasne, trzeba pomagać ludziom, których życie jest zagrożone, ale ma to być pomoc humanitarna – stwierdziła.

Premier Szydło oceniła też, że należy się zastanowić, czy „decyzje podjęte przez UE były decyzjami korzystnymi”. – Będziemy przekonywać naszych partnerów, że te decyzje powinny być inne. To będzie cel naszej dyplomacji – zapewniła.

mm/telewizjarepublika.pl

Komentarze

anonim2015.11.20 19:19
@Wędrowny Filozof W krzaki wlazłeś podczas tego twojego wędrowania. A jeśli chodzi o Panią Beatę Szydło to jakoś bezpieczniej przy niej się czuję. Nareszcie mamy kogoś przewidywalnego i odpowiedzialnego u sterów. Oby tak dalej.
anonim2015.11.21 8:27
@zaneta PIszesz o swojej matce?
anonim2015.11.21 10:03
@zaneta- No pewnie! Dawać więcej zasrańców, aż ci w końcu zrobią dzihad w domu.