09.05.19, 08:10Fot. KPRM via Flickr, CC 0

Premier przed szczytem UE: Więcej wspólnego rynku, mniej protekcjonizmu

Przed wylotem na nieformalny szczyt Unii Europejskiej w Rumunii szef polskiego rządu rozmawiał z dziennikarzami na lotnisku. Jak podkreślał:

Chcemy w Unii Europejskiej więcej wspólnego rynku, a mniej protekcjonizmu, zwiększenia procedur demokratycznych i zmniejszenia nierówności”.

Szczyt ma być poświęcony debacie na temat wyzwań oraz przyszłości Wspólnoty. Premier Mateusz Morawiecki w trakcie briefingu zaznaczył, że będzie to doskonała okazja do przedyskutowania strategii dla Unii Europejskiej na kolejne lata. Jak dodał – polska wizja UE składa się z kilku propozycji, z których pierwsza odnosi się do zwiększenia wspólnego rynku i zmniejszenia protekcjonizmu, który zmniejsza szansę na konkurencyjność Europy.

Morawiecki postulował też zwiększenie procedur demokratycznych i roli parlamentów narodowych. W końcu wskazał na kwestię bezpieczeństwa, w tym tego w przestrzeni internetowej oraz antyterrorystycznego.

Premier dodał, że w trakcie szczytu dyskusja będzie dotyczyć również między innymi przyszłego budżetu unijnego:

I tutaj Polska staje na stanowisku jednoznacznym, że fundusze strukturalne, że fundusze na politykę rolną, na dopłaty dla rolników nie mogą ucierpieć w przyszłej perspektywie, pomimo że zgadzamy się, iż trzeba więcej środków przeznaczyć na innowacyjność”.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

anonim2019.05.9 8:51
Czy poruszy Pan kwestię anarchizacji życia w krajach ościennych poprzez system grantów, nagród, presji medialnej, itp. itd.?!
kaszel2019.05.9 8:47
Załatwią nas na amen. Tylko Konfederacja! Wyjść z UE czym prędzej i rozliczyć PiS.
Denaturat artystyczny2019.05.9 8:29
Janda już się nie komunikuje z tym narodem wię pozostał Olbrychski. W obwodzie jeszcze 2 Sthury. Ale to waga papierowa.
Cogito ergo sum2019.05.9 8:22
A co na to Olbrychski¿