11.10.15, 12:38

Prezydent Andrzej Duda broni polskiego węgla

W spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech, prezydent Polski Andrzej Duda stanął w obronie suwerenności każdego państwa. W tym kontekście ostrzegł przed budową kolejnej nitki gazociągu Nord Stream 2 oraz bronił polskiego węgla.

Na konferencji prasowej podsumowującej szczyt, prezydent Andrzej Duda mówiąc o ochronie klimatu powiedział, że porozumienie klimatyczne zawarte w Paryżu musi dotyczyć całego świata, a nie tylko Unii Europejskiej. Zwrócił on szczególną uwagę na kwestię suwerenności energetycznej Polski, jak i całej Unii.

– Suwerenność jest najsilniejsza wtedy, kiedy wykorzystujemy własny potencjał, dlatego akcentuję kwestię tego, żeby poszczególne państwa członkowskie miały prawo wykorzystywania swojego potencjału surowcowego, także, jeżeli chodzi o węgiel, w który tak zasobny jest mój kraj – Polska – wskazywał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Polski w Balatonfüred mówił także o budzącym wiele kontrowersji gazociągu Nord Steram 2. Jak podkreślił – kwestia opłacalności ekonomicznej i gospodarczej tej inwestycji jest wątpliwa, ale ma poważny wymiar polityczny.

– Jest wątpliwa, ponieważ nie dość, że jest to niezwykle kosztochłonna inwestycja, to na dodatek wiemy, że dzisiejsze gazociągi, które prowadzą gaz z Rosji do Europy, nie są w pełni wykorzystane. (…) To nie jest tak, że brakuje mocy przerobowych i konieczna jest budowa kolejnych nitek – zwracał uwagę prezydent Andrzej Duda.

Na początku września przedstawiciele Gazpromu, firm z Niemiec, Francji,  Austrii, Holandii i Wielkiej Brytanii podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy Nord Stream 2.

Nowa nitka gazociągu, który przebiegałaby po dnie Bałtyku, miałaby przepustowość 55 mld m3 surowca rocznie.

mko

Komentarze

anonim2015.10.11 13:12
Sprawa węgla jest prosta. Ceny są niskie więc wydobycie jest nieopłacalne. Kopalni nie trzeba zamykać, należy je zrestrukturyzować do odpowiedniego poziomu plus kopnąć jednego i drugiego polityka niech rusza za granicę szukać nowych rynków. NS2 jest żywym przykładem hipokryzji UE. Solidarnością, bezpieczeństwem energetycznym i innymi hasłami to można się podetrzeć. Zachodnie kraje zapewniają sobie bezpieczeństwo, ale jestem pewny, że kiedy Rosja odetnie dopływ do krajów Europy Środkowo-Wschodniej to zostanie za to potępiona, i to publicznie!
anonim2015.10.11 13:17
Europejscy decydenci mają w dupie to co ma do powiedzenia Duda i w ogóle jakikolwiek polski polityk!!!!!!!!!!!!!
anonim2015.10.11 13:21
Inna sprawa, że Duda wcale nie broni polskiego węgla. Wręcz odwrotnie. Podpisał ostatnio ustawę, która jest dla polskiego węgla szkodliwa.
anonim2015.10.11 13:57
Polska, zamiast stworzyć silny i jednolity front z Grupą Wyszehradzką i mieć w ten sposób mocną pozycję w UE, to "liże dupę" Niemcom, którzy grają nam na nosie, jak w przypadku NS2.
anonim2015.10.11 16:14
Same lewackie półgłówki komentują? Jest ktoś powyżej gimnazjum?
anonim2015.10.11 17:43
Broni jak nie powiem co http://blogmedia24.pl/node/72513
anonim2015.10.11 17:54
goni w piętkę spalać węgiel zakazał? Klimatu będzie bronił :))? Ale i węgla ...cóż on z tego węgla będzie robił?
anonim2015.10.11 19:24
My tu gadu-gadu, a kiedy w końcu prezydent Andrzej Duda ściągnie wrak tupolewa do kraju? Na co on jeszcze czeka? Przecież miał pokazać, że to poprzednia ekipa grzeszyła zaniechaniem...
anonim2015.10.12 1:05
Duda pier***i (choć na niego głosowałem!) Podpisał ustawe antysmogową ... a to gwóźdź do trumny polskiego górnictwa. I będzie odpowiedzialny za śmierć wielu ludzi którzy zamarzną zimą - bo nie będzie ich stać na wymianę pieców.