02.05.15, 20:53Joachim Gauck (fot. Wikipedia)

Prezydent Niemiec złoży hołd czerwonoarmistom

Prezydent Niemiec Joachim Gauck zapowiedział, że zamierza złożyć hołd sowieckim żołnierzom. Powód? Sowieci wyzwolili Niemców od hitlerowskiego reżimu. Co tam, że Niemcy nieco wcześniej sami za NSDAP głosowalii... Gauck nie uważa tego jednak za żadną przeszkodę i twierdzi, że czerwonoarmiści zasługują na szacunek jako wyzwoliciele, niezależnie od tego, jaką odegrali później rolę, stając się de facto gwarantem kolejnej dyktatury.

Warto przypomnieć, że zwykli Niemcy, niezależnie od reprezentowanej przez siebie opcji politycznej, w okresie "wyzwolenia" bardzo wiele wycierpieli ze strony Sowietów. Szczególnie dotkliwa była niesamowita wręcz plaga gwałtów. Dla czerwonoarmistów gwałt na Niemce równał się niemalże wyczynowi wojennemu, jak barwnie opisuje to między innymi Aleksander Sołżenicyn, a co potwierdza też historiografia. 

kad

Komentarze

anonim2015.05.2 21:09
Ale przecież sowieci wyzwolili tylko NRD . RFN był dalej okupowany przez imperialistów .
anonim2015.05.2 21:39
A część Berlina była enklawą okupowaną aż do lat 90-tych ubiegłego stulecia . Wolny sowiecki mir musiał się murem odgradzać od tego .
anonim2015.05.3 1:11
A ja myślałem, że ten gałk trochę mądrzejszy....
anonim2015.05.3 1:49
I znalazł sposób by pogadać z Putinem. Świat go nie opluje?Ludzieeeeee i żydostwo ścierpi ten nietakt. I to nie będzie sługus kremla?