01.03.20, 13:08Fot. fb.kancelariaprezydenta

Prezydent o Wyklętych: wolna Polska to wasza zasługa!

Trwają uroczystości związane z dzisiejszym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezydent Andrzej Duda wyznał, że jest to dla niego wzruszająca chwila, widzieć prawdziwych polskich bohaterów, którzy nie dali się złamać:

-„Którzy w najtrudniejszych czasach walczyli o prawdziwie niepodległa, suwerenną i wolną Polskę; którzy nie byli koniunkturalistami, nie byli oportunistami, nie szukali dla siebie okazji do wygodnego życia. Wręcz przeciwnie, poświęcili się dla innych, by wszyscy mogli żyć w wolnym i suwerennym państwie”.

Prezydent wyraził przekonanie, że to dzięki bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych, którzy swoją postawą i walką pokazywali, że „Polacy mogą chwycić za broń, że są tak zdeterminowani, że będą przez lata ukrywali się w lesie, w podziemiach, będą ryzykowali życie”, co budziło strach komunistów, późniejsza opozycja solidarnościowa mogła działać.

-„To państwa wielka zasługa, że dzisiaj mamy wolną, suwerenną Polskę a dla mnie jest wielką radością, że ta wolna, suwerenne, niepodległa Polska czci swoich bohaterów” – powiedział prezydent. 

W czasie przemówienie podkreślił też swoją radość z tego, że dzisiejszy dzień jest celebrowany międzypokoleniowo, że świętują dzisiaj wszystkie pokolenia Polaków.

Andrzej Duda przypomniał o nominacjach generalskich, które świadomie zaplanował na dzisiejszy dzień:

-„Taka też była kiedyś intencja pana prezydenta, profesora Lecha Kaczyńskiego, który składał projekt ustawy. Miałem ten zaszczyt, że razem z nim dokonywałem tego aktu, jako jego minister w Kancelarii Prezydenta, przygotowywałem ten projekt pod jego dyktando i on bardzo mocno akcentował, że po to właśnie to robi, żeby święto Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych było świętem narodowym, miało tą najwyższą rangę, żeby było także dla współczesnych polskich żołnierzy tym wielkim symbolem, tym wskazaniem, gdzie są prawdziwi bohaterowie, gdzie są ci, którym rzeczywiście winniśmy hołd, o których zawsze winniśmy pamiętać, a których przez lata usiłowano zadeptać” – powiedział.

Ten dzień, jak podkreślił, wybrał na przyznanie tych nominacji, ponieważ Żołnierze Wyklęci „są wzorem cnót, męstwa, bohaterstwa, poświęcenia dla Polski i spełnienia żołnierskiej przysięgi do ostatniego tchnienia”.

-„Dziękuję tym, którzy sprzeciwiali się wobec zniewolenia, wobec barku niepodległości, wobec barku suwerenności, wszystkim tym, którzy do tej suwerenności parli. Przede wszystkim tym, co walczyli z bronią w ręku (…) Ale nie zapominam o ich najbliższych, którzy wielokrotnie cierpieli. Ich rodziny można nazwać Rodzinami Wyklętymi, bo były prześladowane, ich dzieci miały problemy z życiową karierą, żeby awansować, móc się uczyć. Wszyscy wiemy jak było. To było wielkie poświecenie” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał też o tych, którzy walczyli o wolność bez użycia broni, na drodze politycznej:

-„ O nich wszystkich pamiętamy dzisiaj w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To są bohaterowie dzisiejszej, dumnej Rzeczypospolitej, wzrastającej, rozwijającej się, Rzeczypospolitej, która ma wielkie aspiracje. Te aspiracje oparte są na bohaterach Rzeczypospolitej” –podkreślał.

 

kak/ PAP

Komentarze

BandyciSanacyjnejKlikiPrzegraliZKretesem2020.03.1 23:42
Mordowali bezbronne chłopstwo przy rekwirowaniu wieprzków, strzelali zza węgła do milicjantów, leniuchowali w stodołach i kradli forsę z urzędów państwowych. Dobrze, że przegrali, bo to były chłoptasie z sanacyjnej kliki. Chcieli po wojnie trzymać się u władzy pod parasolem ubóstwionego agenta Piłsudskiego. Owszem, szczątki po ludzku ekshumować, zidentyfikować, pochować. I zapomnieć.
anonim2020.03.1 22:29
duduś mówi, że ciągle się uczy i gówno się nauczył. Nie wie, że wolną Polskę zawdzięczamy, nie wyklętym, a walce SOLIDARNOŚCI o wolność. Oj duduś, ależ ty tępy.
No i jak Frondziaki? nie będzie komentarzy?2020.03.1 22:21
gloryfikujących bohaterów pana dudy? bohaterów mordujących POLSKIE dzieci i rozpruwających brzuchy niewinnym kobietom w ciąży? NO FRONDZIAKI? Łapka w górę! CHWAŁA BOHATEROM! CHWAŁA MORDERCOM!
Filmy online2020.03.1 20:53
www.ciinema.eu - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: Psy 3  w imię zasad (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
anonim2020.03.1 19:28
nawet na Frondzie nikt nie lubi takich pseudo bohaterów
antoni.s2020.03.1 17:02
Absurdalne słowa,absurdalny p.o prezydent.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.03.1 16:51
NSZ to byli hitlerowscy kolaboranci.
Sex portal2020.03.1 16:33
Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na http://lexlale.eu Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz już teraz!
Lennon2020.03.1 16:20
Duda, Rajs (Bury)... Cóż, ludzie z czteroliterowymi nazwiskami czczą masowe mordy na ludności, wykonane przez innych czteroliterowych "bohatyrów". Prości czczą proste. "Oddziały partyzanckie NZW pod dowództwem „Burego”, „Bitnego” i „Rekina” terroryzują spokojną ludność polską. Chłop za niechętne odezwanie się dostaje w twarz. Legitymowany przechodzień za niezręczne wydobywanie dokumentów jest zwykle bity do krwi. Jeżdżą tylko furami, pieszo nigdy. Furmani są przetrzymywani przez tydzień czasu przy oddziale. Każdy furman za najmniejsze uchybienie dostaje lanie. Ludność jest terroryzowana". A wy narzekacie, że ktośtam na parteitagach PIS-owskiego prezydenta pokrzykuje.
**2020.03.1 16:01
bury bohater dudy ,ten ktory mordowal cywili .
anonim2020.03.1 15:39
To prawda, gdyby wszyscy zapomnieli jaki jest nasz model, chrześcijańskiego rycerza, nie byłoby do czego wracać.
Pascal2020.03.1 14:54
Z okazji dnia wyklętych, który został ustanowiony na 1 marca, pragnę podzielić się swoimi uwagami. Walka wyklętych polegała na zabijaniu milicjantów, żołnierzy, oficerów, również niewinnej ludności cywilnej. Gloryfikowane są takie postacie jak np. Romuald Rajs "Bury", Józef Kuraś "Ogień" i Zygmunt Szyndzielorz "Łupaszka", którzy mordowali niewinne osoby, nie mające nic wspólnego z komunistyczną władzą. Szacuje się, że wyklęci zabili po wojnie ponad 15 tys Polaków. Nagłaśnia się śmierć zabitych wyklętych, a pomija śmierć zamordowanych przez nich niewinnych ofiar. Około 80% wyklętych nie otrzymywało żołdu, a więc dokonywali masowych rabunków. Znowu jedne fakty są maksymalnie nagłaśniane, a inne niewygodne, pomijane milczeniem. Wyklęci podejmując decyzję o kontynuowaniu walki liczyli na wybuch III Wojny Światowej, co było wyjątkową naiwnością. Należy sobie zatem zadać pytanie o sens tej walki w tamtych realiach. Zniszczony wojną kraj z powodu akcji zbrojnych wyklętych ponosił dodatkowe ofiary. Większość ludności zmęczona wojną nie chciała kolejnej walki zbrojnej i kolejnych ofiar.
Pascal2020.03.1 14:53
Na przełomie stycznia i lutego 1946 r. oddział Romualda Rajsa "Burego" dokonał pacyfikacji pięciu wsi na Podlasiu zamieszkałych przez prawosławnych pochodzenia białoruskiego. Zamordował 79 niewinnych mieszkańców, w tym małe dzieci, kobiety w ciąży, a nawet uczestnika Kampanii Wrześniowej w Wojsku Polskim. Niektórych spalono żywcem, innych zarąbano siekierami, a pozostałych zastrzelono. Jedną dziewczynę zastrzelono bo nie dała się zgwałcić, a inną zgwałcono. Romualda Rajs "Bury" został złapany, osądzony i skazany na karę śmierci. W śledztwie wydał wszystkich konspiratorów, w tym swojego zastępcę "Rekina", którego obciążał winą za dokonane zbrodnie. Wyrok śmierci wykonano. W 1995 r. sąd zrehabilitował Romualda Rajsa "Burego" uzasadniając, że " walcząc o niepodległość musiał podejmować decyzje nie zawsze zgodne z moralnością". Jego syn otrzymał odszkodowanie za śmierć ojca w wysokości 180 tys zł. W dniu 24 lutego, co roku narodowcy w Hajnówce organizują marsz mający upamiętnić jego postać. Czy według was to byli bohaterowie?
Dylemat Żyda - darmowa szynka2020.03.1 14:36
@Żyd Wyklęty Klapafuckyousz Eat your kosher scheisse, it's getting cold.
leszczyna2020.03.1 14:33
Episkopat pod przewodem prymasa Wyszyńskiego potępił w 1950r. zbrojne podziemie, a księży, którzy z nim współpracowali, obłożył ekskomuniką. Byli to zatem żołnierze i księża wyklęci przez Kościół Katolicki.
Żyd Wyklęty2020.03.1 14:23
Łupaszka zakładał Solidarność a Ogień brał udział w rozmowach okrągłego stołu.
Normalny 2020.03.1 14:16
W głowie się nie mieści! To jakby Merkel chwaliła SS!
Prawy2020.03.1 14:12
Coś się bardzo mocno długopisowi pomyliło! Wyklęci mordercy nigdy nie będą bohaterami! NIGDY!
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic2020.03.1 13:59
- "Takie rzeczy tylko w Polsce." - Oprócz 14 lat w "tybecie", w jakim ty "innym" kraju mieszkałeś, pracowałeś, placiłeś podatki, innmi słowy - kraj poznałeś? Tak, możesz napisać - "po hiszpańsku, włosku lub duńsku." -
Albert2020.03.2 13:19
Więcej, niż jesteś w stanie wymienić bez posługiwania się atlasem.
moderator2020.03.1 13:57
Internetowe portale – to miejsca gdzie większość głu-pców „komentuje” notki lub artykuły różnych , na ogół mądrych autorów. Jedną grupą tych komentatorskich zaj-obów to skrajni lewaccy debile lub bezrozumne świry, bluzgający jedem, nienawiścią i wulgaryzmami ! Ci są nieuleczalnymi osobnikami. Zaliczam do nich, m.in. Piotr Nowak, Leszek, katolik, Urszula, Marek, Pisbusters ... Drugą grupę stanowią osoby, którym głównie TVN wyprał mózgi do tego stopnia, że oni zło mylą z dobrem, prawdę z kłamstwem i fakty z propagandą. Ich myślenie jest ograniczone, a uważają, że to właśnie oni mają rację, ba, są nawet dumni ze swoich komentatorskich wymiocin. Członkowie tej grupy są wprawdzie uleczalni, ale jeśli poddają się terapii psychiatrycznej, to będzie ona trwała długo. Natomiast czytam komentarze tych o prawicowych pogłądach i stwierdzam, że są merytoryczne, logiczne, poparte faktami i prawdą. I do tych właśnie ludzi kieruję apel ! Nie czytajcie „komentarzy” osób z wymienionych powyżej grup, a jeśli już przeczytacie – to ignorujcie te wymioty, bo naprawdę nie warto zaśmiecać sobie głowy taką „twórczością” !!!
Polak2020.03.1 13:53
W jaki właściwie sposób orgabianie, torturowanie i mordowanie polskich cywilów przyczyniło się do upadku komunizmu?
anonim2020.03.1 22:41
To wie tylko debil duduś, wieczny uczeń !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iza2020.03.1 13:50
Zasługą Wyklętych- morderców jest 5 tys. ofiar, w 187 dzieci i wojna domowa, a nie wolność.
Pascal2020.03.1 15:00
W dostępnych źródłach wyczytałem, że ofiar wyklętych było ponad 15 tys.
Albert2020.03.1 13:47
Nie ma to jak być prezydentem bez pojęcia o historii kraju, któremu się prezydentuje. Takie rzeczy tylko w Polsce.
Atheisten sind dumm - A. Einstein2020.03.1 13:45
Katolicka Kretynizacja Polski pisze: - "tak robią ludzie z jajami! " - A ty je masz, jaja? To dlaczego nie masz dzieci? Katolicka Kretynizacja Polski pisze: - "ja pierdyolę" - To dlaczego nie masz dzieci? Katolicka Kretynizacja Polski pisze:-"Klechy nie mogą sobie oficjalnie ruchać.." A ty umiesz? To dlaczego nie masz dzieci? Przyznaj się "biedroński",że dostajesz erekcji tylko otwierając strony Frondy. Bo jaki inny mógłby być powód?
Topek2020.03.1 13:41
Zapomniał powiedzieć że Kaczyńscy obalili komunizm
Zestaw antykoronowy 5 masek + gel Za darmo do ode2020.03.1 13:35
koronamaski.lt.pl Zestaw antykoronowy 5 masek + gel Za darmo do ode
mordechaj2020.03.1 13:28
Kompletna BZDURA ! Tzw. Wyklęci PRZEGRALI, bo wymordowało ich UB. WYGRAŁA dopiero "Solidarność" z Lechem Wałęsą na czele. Dlaczego ? Bo "Solidarność" stosowała metody POKOJOWE, a nie walczyła z bronią w ręku. Tzw. Wyklęci nie byli ŻADNĄ inspiracją dla "Solidarności", a raczej ANTYinspiracją dla zwycięskiej "Solidarności". Wybrali złą metodę walki z komuną i przegrali.
Pis to bandyci2020.03.1 13:37
Do starego zdrajcy Morawieckiego i dwóch kaczorów byli, chcieli wysłać ludzi by z kijami walczyli z wojskiem
mordechaj2020.03.1 14:27
Solidarność Walcząca była organizacją rozłamową w Solidarności. Służyła komunistom do tego, by przeznaczać więcej kasy na ZOMO, milicję i SB. Solidarność Walcząca też przegrała, bo ich metody nie przystawały do XX wieku w środku Europy.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.1 13:28
I wyobraźcie sobie, że wybucha wojna wywołana przez PiSdzielski rząd i idziecie lub wysyłacie swoje dzieci ,wnuki na front, żeby oddawały życie za Gnoma z Żoliborza, Kłamcę szMateusza, Maliniaka z Pałacu, szMaciarewicza, Piotrowskiego, Kempę, Szydło, Zerowego, Brudzińskiego, pawłowicz, Czarneckiego i wielu, wielu innych tchórzy, którzy prochu by nie powąchali, tylko wysyłali komunikaty z innego kraju do którego by w strachu spieerrrdolili!
Pis to bandyci2020.03.1 13:33
PiSdzielce są jak w amoku dać im jeszcze krzyż do reki i by poszli
ANDRZEJ WYTRZEŹWIEJ2020.03.1 13:24
A JAK NIE WYPIŁEŚ TO WEŹ SIĘ NAPIJ. I NIE PIE.RDOL JUŻ GŁUPOT, BO SIĘ RZYGAĆ CHCE.
Pis to bandyci2020.03.1 13:22
Podobno wczoraj w Wodzisławiu Sląskim Pisowskie bandyckie bojówki zaatakowały i chciały pobić ludzi
Rydzyk to diabelski wytrzep 2020.03.1 13:19
Panie Duda! dobrze że dziadek pana żony Jakub Kornhauser nie spotkał na swojej drodze Brygady Świętokrzyskiej bo raczej dziś miałby pan inną żonę!
BOGAnieMA2020.03.1 13:17
Taką Polskę wywalczyli, że miliony dały nogę na zachód. Brawo wy-klęci!
Elektor2020.03.1 13:15
Zasługi Wyklętych są wielkie! Nieszczęściem Polski są jednak rządy takich złodziei jak SLD PO a teraz PiS. Z każdą kolejną zmianą u koryta jest gorzej, a takiej skali wyzysku Polaków przez władzę jeszcze po PZPR nie było. Prezydent zamiast hamować bezczelną chamską kradzież to jeszcze ją wspiera! W maju Duda won!
Sonia2020.03.1 13:48
Może spróbujesz uściślić na czym polega kradzież obecnej władzy.
Elektor2020.03.1 13:58
To chyba jasne dla każdego? Ale szanowna pani być może piswomanka to może nie rozumie. Otóż chodzi o podatki, okładają nas nimi bezlitośnie jak bolszewicy. Z tego co z nas wycisną później część rozdają celem kupienia głosów aby utrzymać się na swoich pasożytniczych posadach. PiS jest jak pasożyt. W maju Duda won! Kilka lat temu sam gęgał że państwo nie ma własnych pieniędzy i dysponuje tylko zabranymi swoim obywatelom. A dziś sam uczestniczy w okradaniu nas. W maju Duda won!
Greg742020.03.1 16:23
Nie ma niestety alternatywy, bo nawet sympatyk Konfederacji Michalkiewicz stwierdził, że kandydat tej partii nie zostanie prezydentem. Przynajmniej w 2020 r. Może za 5-10 lat.
oficer LWP2020.03.1 21:54
bo głupota i tępota goja polskiego jest wielka
*82020.03.1 16:08
dostalec plusa za to ze potrafic jeszcze myslec piss dowskim polinie jest coraz gorzej z mysleniem